Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբը կառավարությունից պահանջել է օգնել Քեսաբի հայերին
ՍԻԴՆԵՅ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբը նամակ է հղել Ավստրալիայի ԱԳ նախարար Ջուլի Բիշոփին` Ավստրալիայի կառավարությանը խնդրելով Թուրքիային ստիպել «անմիջապես դադարեցնել Ալ- Քաիդային առընթեր տարբեր արտաքին զինյալների ընթացիկ հարձակումները, որոնց թիրախում է հայտնվել գլխավորապես հայերով բնակեցված սիրիական Քեսաբ ավանի խաղաղ բնակչությունը»: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Հայ դատի պաշտոնական կայքը, Ավտրալիային կոչ է արվել գործադրել իր առաջատար դիրքը միջազգային համայնքում` հարձակումների ալիքին վերջ տալու համար:
Ավստրալիան, որպես ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում նախագահած երկիր, բարոյական և իրավական պարտավորություն ունի կասեցնելու Թուրքիայի սադրիչ գործողությունները և վերջինի ցուցաբերած աջակցությունը ծայարհեղական խմբերին:
«Թուրքիայի աջակցությունը Ալ-Քաիդային առընթեր արտաքին զինյալներին և հարձակումները Սիրիայի անմեղ քաղաքացիների վրա միայն խոչընդոտում են ավելի քան երեք տարի հակամարտությունների ցասման մեջ գտնվող երկրում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու միջազգային հանրության ջանքերին: Թուրքիայի գործողությունները 1915-1923 թվականին հայերի, ասորիների, հույների նկատմամբ Օսմանյան թուրքերի իրականացրած կոտորածների դառը հիշեցումն են տարածաշրջանի և աշխարհի հայության համար»,- ավում է նամակում:
«Մենք չենք կարող անգործ նստել և թույլ տալ պատերազմի անվան տակ բացահայտ խախտելու մարդու իրավունքները: Ավստրալիան պետք է մի բան ձեռնարկի, իսկ Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբը խոստանում է անել ամեն հնարավորը պաշտպանելու մեր համայնքի անդամների շահերը, որոնցից շատերը բարեկամներ ու հարազատներ ունեն Քեսաբում»,- ասել է Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Վաչե Ղահրամանյանը:
Խաղաղ Քեսաբ ավանը` Սիրիայի տարածքում գտնվող հայկական պատմական տարածաշրջանը, մարտի 21-ին ենթարկվել է սահմանակից Թուրքիայից ներթափանցած հարյուրավոր ահաբեկիչների հարձակումներին: Տարածաշրջանի բոլոր հայ բնակիչները սպանդի սպառնալիքի տակ ստիպված են եղել լքել իրենց տները` գաղթելով հարևան Լաթաքիա և Բասիթ քաղաքները: Մի մասի բախտը չի բերել և գերեվարվել է, իսկ եկեղեցիներն ու տներն ավերվել են:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Քեսաբի իրադարձությունների վերաբերյալ Հաագայի համաժողովների կենտրոնում մարտի 24-ին հանդես է եկել մամուլի համար հայտարարությամբ: Հայաստանի ղեկավարը հանձնարարել է ՄԱԿ-ի՝ Նյու Յորքի և Ժնևի գրասենյակներում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություններին՝ հետամուտ լինել մարդու իրավունքների և ազգային փոքրամասնությունների հարցերով մասնագիտացված կառույցներում Քեսաբի հայության անվտանգության երաշխավորման և նրանց բնակության մշտական վայրեր ապահով վերադարձի խնդիրներին:

ANC Australia requests government support for Armenians of Kessab
YEREVAN, MARCH 25, ARMENPRESS. The Armenian National Committee of Australia (ANC Australia) has written to Julie Bishop, Australia's Foreign Minister, requesting her government calls on Turkey to "immediately cease the ongoing attacks by various Al-Qaeda affiliated foreign fighters who have targeted the civilian population in the predominately Armenian region of Kessab, Syria".
As reports “Armenpress” citing ANC Australia official website, the recently-peaceful Kessab, a historically Christian Armenian region in Syria, was on March 21st subject to attacks by hundreds of terrorists entering from bordering Turkey.
Under the threat of slaughter, the entire Armenian population of the region was forced to flee their homes to neighbouring towns, including Latakia and Bassit. Some were not so lucky and have reportedly been taken hostage, while churches and homes have been destroyed.
ANC Australia's letter to Bishop reads: "Turkey’s involvement in the facilitation of Al-Qaeda affiliated foreign fighters and their attacks on innocent civilians in Syria will only lead to the hindrance of international efforts to bring peace and stability to a country, which has seen a conflict rage for over three years."
"The actions of Turkey are a bitter reminder to Armenians still living in the region and around the world of the genocide committed against the Armenian, Greek and Assyrian communities by the Ottoman Turkish authorities from 1915-1923."
ANC Australia has called on Australia to exercise its leadership position within the international community to put an end to this breach of human rights.
"Australia, in its capacity as President of the United Nations Security Council, has the moral and legal obligation to stop Turkey’s provocations and the assistance it provides to these radical groups."
"As foreign minister of the Commonwealth of Australia we call upon you to press Turkey to stop facilitating such attacks in the Kessab region and to investigate the reports of Turkey’s involvement with foreign fighters, which have been designated as terrorist groups by Australia."
ANC Australia's Executive Director, Vache Kahramanian said: "We cannot sit idly by and allow such overt breaches of human rights under the guise of war. Australia must act, and the Armenian National Committee pledges to do all it can to advocate for this on behalf of our community, many of whom have relatives in Kessab."