Մամիկոն Խոջոյանին ադրբեջանական գերության ընթացքում ազգային ատելության հիմքի վրա պատճառել են ծանր մարմնական վնասվածքներ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ քաղաքացի, Ադրբեջանական կողմում հայտնված Մամիկոն Խոջոյանին գերի լինելու ընթացքում ազգային, կրոնական ատելության և կրոնական մոլեռանդության շարժառիթներով դրդված մի խումբ անհայտ անձանց կողմից, առանձին դաժանությամբ, դիտավորությամբ նրա առողջությանը պատճառվել են կյանքին վտանգ սպառնացող ծանր մարմնական վնասվածքներ: Դեպքի առթիվ, 2014թ. մարտի 6-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ, 6-րդ և 12-րդ կետերով, ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ, և կատարվում է նախաքննություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գլխավոր դատախազությունից, քրեական գործով նախաքննության ընթացքում գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտման համար, Ադրբեջանի Հանրապետությունում դատավարական գործողությունների կատարման և իրավական օգնության անհրաժեշտության դեպքում, նկատի ունենալով, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև բացակայում են դիվանագիտական հարաբերություններ, ՀՀ գլխավոր դատախազությունը, «Քրեական գործերով վարույթների փոխանցման մասին» 15.05.1972թ., «Քրեական գործերով փոխադարձ օգնության մասին» 20.04.1959թ. եվրոպական կոնվենցիաների, «Քաղաքացիական, ընտանեկան և քրեական գործերով իրավական օգնության և իրավահարաբերությունների մասին» 1993 թ. հունվարի 22-ի Մինսկի Կոնվենցիայի և միջազգային այլ պայմանագրերի շրջանակներում, հանդես կգա համապատասխան միջնորդություններով:
Նկատի ունենալով Մամիկոն Խոջոյանի դեպքի հասարակական նշանակությունը, սույն քրեական գործով տեղեկատվության ստուգված և համակողմանի տրամադրման կարևորությունը, ՀՀ գլխավոր դատախազությունը, անհրաժեշտության դեպքում կիրազեկի հանրությանը և միջազգային կազմակերպություններին:
2014թ. հունվարի 28-ին, ՀՀ քաղաքացի Մամիկոն Խոջոյանը, Տավուշի մարզի Վերին Կարմիր Աղբյուր գյուղի մոտակայքի տեղանքում չկողմնորոշվելու և Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը հատելու ու Ադրբեջանի Հանրապետության տարածք անցնելով, գերեվարվել էր Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների կողմից, և գերության մեջ մնացել մինչև սույն թվականի մարտի 4-ը:

YEREVAN, MARCH 7, ARMENPRESS: At the course of the captivity of the citizen of the Republic of Armenia Mamikon Khojoyan, a group of unknown people induced by the motives of the national, religious hatred and religious fanaticism caused severe life-threatening bodily injuries to his health with particular cruelty and intention. A criminal case was aroused by the 4th, 6th and 12th points of the 2nd part of Article 112 of the Criminal Code of the Republic of Armenia in VIC investigation Department of the General Department of Investigation of the Police of the Republic of Armenia on March 6, 2014. Preliminary investigation is carried out.
General Prosecutor's Office informed Armenpress that at the preliminary investigation of the criminal case taking into consideration the fact that diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Azerbaijani Republic are absent General Prosecutor's Office will perform corresponding motions for the comprehensive, complete and objective investigation of the case circumstances within the frameworks of Minsk Convention and other international agreements “About the transfer of Proceedings in Criminal Matters” 15.05.1972, “The mutual Assistance in Criminal Matters” 20.04.1959, European Conventions, “About legal assistance and legal relations in civil , family and criminal cases” January 22 1993.
Taking into account the public significance of Mamikon Khojoyan’s case, importance of comprehensive and verified insurance of information by the same criminal case, General Prosecutor's Office if necessary, will provide the society and international organizations with information.
An alarm call was received on the disappearance of border village Karmiraghbyur of Tavush resident 77-year-old Mamikon Tigran Khojoyan. He was last seen at an event in the village on January 28 at 14.00 - 15.00. Mamikon Khojoyan has three sons and three daughters but he lived alone. 77 -year-old farmer had health problems. He was registered in the last 2-3 years and was under the control of physicians. Azerbaijani APA News Agency on January 28 informed about the citizen who crossed the Armenian-Azerbaijani contact line who by the characterization of the press service of the Defense Ministry of Azerbaijan was “armed subversive”. Secretary of the State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons Shahin Sayilov noted that the residents of Ali Beil village, Tovuz region noticed the Armenian citizen crossing the river and passed him to Azerbaijani servicemen.