Հայաստանը ՄԻԵԴ-ում Փերինչեքի գործով կողմ կարող է դառնալ, եթե Շվեյցարիան բողոքարկի վճիռը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Դողու Փերինչեքի գործի առնչությամբ կարող է քայլ ձեռնարկել միայն այն ժամանակ, եթե Շվեյցարիայի կառավարությունը վճիռը բողոքարկի եւ եթե գործն անցնի դատարանի մեծ պալատի քննությանը: «Այդ ժամանակ Հայաստանը կարող է դիմել ՄԻԵԴ եւ դառնալ կողմ: Եթե Շվեյցարիայի կառավարությունը նման քայլի չգնա, հայկական կողմը որեւէ նախաձեռնությամբ չի կարող հանդես գալ, քանի որ Դողու Փերինչեքի հարցով Հայաստանը կողմ չի հանդիսանում»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի դատավոր Ալվինա Գյուլումյանը` հավելելով, որ հայկական կողմը որեւէ միջոցառում նախաձեռնելու հնարավորությունը բաց է թողել:
«Դատարանի համացանցում տեղադրվում է, թե որ գործերին են ընթացք տրվել: Այդ պահին ցանկացած պետություն հնարավորություն ունի դիմելու եւ ընդգրկվելու գործում երրորդ կողմ: Մենք այդ պահը բաց ենք թողել»,- ասաց Գյուլումյանը:
Գյուլումյանը չհամաձայնեց այն մտքին, որ ՄԻեԴ-ում վճիռ կայացնելով առաջնորդվել են երկակի ստանդարտների սկզբունքով: Նա հիշեցրեց, որ վճիռը մեկ հոգի չէ ընդունում: «Գնահատականի խնդիր է: Դատավորներից ոմանք այդպես են գնահատել: Ցավալի է, որ Հոլոքոսթի դեպքում մոտեցումն այլ էր, բայց դա ընդամենը չորս դատավորի տեսակետ է, որից երկուսն էլ գրել էին, որ արդյունքի հետ համաձայն են, պատճառաբանության հետ` ոչ: Այսինքն` երկու դատավորի կարծիքի հիման վրա է որոշում կայացվել: Դժբախտաբար, սա միակ բացառությունը չէ եւ հաճախ են նման որոշումներ կայացվում»,- ասաց Գյուլումյանը:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար շվեյցարական դատարանի կողմից մեղավոր ճանաչված քաղաքական գործիչ, Աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեքի հայցը: 2008 թվականին շվեյցարական դատարանը Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար Փերինչեքին դատապարտել էր 3 ամսվա ազատազրկման, այնուհետ ազատազրկման որոշումը դատարանը փոխարինել էր վարչական տուգանքով: Եվրադատարանը Փերինչեքի հայցի բավարարումը հիմնավորել է նրանով, որ շվեյցարական դատարանը խախտել է Եվրոպական կոնվենցիայի խոսքի ազատության վերաբերյալ 10-րդ և 7-րդ հոդվածները:

Armenia can be engaged in Perinçek's case in ECHR, if Switzerland appeals verdict
YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. The Armenian side can take certain steps in the European Court of Human Rights regarding Perinçek's case only if the Swiss Government appeals the verdict and the Grand Chamber of the European Court of Human Rights starts the examination of the case. Alvina Gyulumyan, Armenia’s judge for the European Court of Human Rights, stated this in a conversation with “Armenpress”. Among other things the judge for the European Court of Human Rights Alvina Gyulumyan underscored: “In that case Armenia can apply to the ECHR and become a party. If the Swiss Government does not take the relevant step, the Armenian side will not be able to introduce any initiative, as Armenia is not introduced as a party in Doğu Perinçek’s case.”
The European Court of Human Rights satisfied the claim of the political figure and the leader of the Workers' Party Doğu Perinçek, who was recognized guilty by the Swiss Court for denying the Armenian Genocide. In 2008 the Swiss Court sentenced Perinçek for three-month detention for the denial of the Armenian Genocide and then the Court substituted the detention verdict with an administrative fine. The European Court of Human Rights substantiated the satisfaction of the Perinçek’s claim with the fact that the Swiss Court had violated the 7th and 10th articles on freedom of speech of the European Convention.