Հայաստանը ՄԻԵԴ-ում Փերինչեքի գործով կողմ կարող է դառնալ, եթե Շվեյցարիան բողոքարկի վճիռը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Դողու Փերինչեքի գործի առնչությամբ կարող է քայլ ձեռնարկել միայն այն ժամանակ, եթե Շվեյցարիայի կառավարությունը վճիռը բողոքարկի եւ եթե գործն անցնի դատարանի մեծ պալատի քննությանը: «Այդ ժամանակ Հայաստանը կարող է դիմել ՄԻԵԴ եւ դառնալ կողմ: Եթե Շվեյցարիայի կառավարությունը նման քայլի չգնա, հայկական կողմը որեւէ նախաձեռնությամբ չի կարող հանդես գալ, քանի որ Դողու Փերինչեքի հարցով Հայաստանը կողմ չի հանդիսանում»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի դատավոր Ալվինա Գյուլումյանը` հավելելով, որ հայկական կողմը որեւէ միջոցառում նախաձեռնելու հնարավորությունը բաց է թողել:
«Դատարանի համացանցում տեղադրվում է, թե որ գործերին են ընթացք տրվել: Այդ պահին ցանկացած պետություն հնարավորություն ունի դիմելու եւ ընդգրկվելու գործում երրորդ կողմ: Մենք այդ պահը բաց ենք թողել»,- ասաց Գյուլումյանը:
Գյուլումյանը չհամաձայնեց այն մտքին, որ ՄԻեԴ-ում վճիռ կայացնելով առաջնորդվել են երկակի ստանդարտների սկզբունքով: Նա հիշեցրեց, որ վճիռը մեկ հոգի չէ ընդունում: «Գնահատականի խնդիր է: Դատավորներից ոմանք այդպես են գնահատել: Ցավալի է, որ Հոլոքոսթի դեպքում մոտեցումն այլ էր, բայց դա ընդամենը չորս դատավորի տեսակետ է, որից երկուսն էլ գրել էին, որ արդյունքի հետ համաձայն են, պատճառաբանության հետ` ոչ: Այսինքն` երկու դատավորի կարծիքի հիման վրա է որոշում կայացվել: Դժբախտաբար, սա միակ բացառությունը չէ եւ հաճախ են նման որոշումներ կայացվում»,- ասաց Գյուլումյանը:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար շվեյցարական դատարանի կողմից մեղավոր ճանաչված քաղաքական գործիչ, Աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեքի հայցը: 2008 թվականին շվեյցարական դատարանը Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար Փերինչեքին դատապարտել էր 3 ամսվա ազատազրկման, այնուհետ ազատազրկման որոշումը դատարանը փոխարինել էր վարչական տուգանքով: Եվրադատարանը Փերինչեքի հայցի բավարարումը հիմնավորել է նրանով, որ շվեյցարական դատարանը խախտել է Եվրոպական կոնվենցիայի խոսքի ազատության վերաբերյալ 10-րդ և 7-րդ հոդվածները:

Армения может стать стороной судебного процесса по делу Перинчека в том случае, если Швейцария опротестует решение Европейского суда
Армянская сторона может предпринять шаги по делу Перинчека в Европейском суде по правам человека, если правительство Швейцарии опротестует решение Евросуда и если дело будет передано на рассмотрение в Большую палату. «Тогда Армении может обратиться в Европейский сул и стать стороной судебного процесса. Если Швейцария не опротестует приговор Евросуда, то Армении не сможет выступить с какой-либо инициативой в этом деле, поскольку Армения не является стороной по иску Догу Перинчека», - сказала в беседе с Арменпресс судья Армении в Евросуде Альвина Гюлумян, добавав, что армянская сторона упустила шанс предпринять какие-то меры.
«На сайте суда размеается информация о том, каким делам дан ход. В это время любое государство имеет возможность обратиться и включиться в дело в качестве третьей стороны. Мы эту возможность упустили», - сказала судья Гюлумян.
Судья не согласилась с мнением, что Европейский суд при принятии решения руководствовался двойными стандартами. Она напомнила, что приговор выносится не одним лицом. «Вопрос - в оценке. Некоторые из судей так оценили эту ситуацию. Прискорбно, что в случае с Холокостом подход был другим, это всего лишь точка зрения 4-х судей, двое из которых записали, что согласны с результатом, но не согласны с обоснованием. Т.е., решение было принято на основе мнений двух судей. К сожалению, это не единичный случай, подобные решения часто принимаются»,- сказала в заключение Альвина Гюлумян.
Европейский суд по правам человека удовлетворил 17 декабря иск политического турецкого деятеля Догу Перинчека, признанного виновным швейцарским судом за отрицание Геноцида армян. В 2008 году Перинчек был осужден на 3 месяца лишении свободы, затем суд заменил этот приговор административным штрафом. Европейский суд свое решение удовлетворить иск Перинчека объяснил тем, что швейцарский суд нарушил 10-ую и 7-ую статьи Европейской конвенции о свободе слова.