ԱԱԾ մի խումբ աշխատակիցներ սենսացիոն բացահայտումներ են արել Գուրգեն Եղիազարյանի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության մի խումբ աշխատակիցներ զանգվածային լրատվության միջոցներին հորդորում են ազգային անվտանգությանը վերաբերող հարցերի մասին մասնագիտական գնահատականներ փնտրելիս դիմել Ազգային անվտանգության ծառայությանը կամ վետերաններին, այլ ոչ թե պատահական մարդկանց, որոնք շատ հեռու են համակարգից: Այս մասին նշվում էՀՀ ԱԱԾ մի խումբ աշխատակիցների`«Արմենպրես»-ին տրամադրված հայտարարության մեջ: «Լրատվամիջոցներում, տարբեր հեռուստահաղորդումների ժամանակ ՀՀ Ազգային անվտանգությանն առնչվող հարցերի շուրջ, հաճախ հնչում են պարզաբանումներ, մեկնաբանություններ, որոնց հեղինակը որպես ազգային անվտանգության նախկին փոխնախարար ներկայացող Գուրգեն Եղիազարյանն է: Հարցերին նրա ոչ պրոֆեսիոնալ մոտեցումները, շատ անգամ զավեշտի հասնող մեկնաբանությունները, հիվանդ երևակայությամբ ծնված հայտարարությունները հարկավ հանրության աչքին ևս մեկ անգամ երևալու, իր մասին հիշեցնելու համար են: Սակայն դա շատ վիրավորական է և զայրույթ է առաջացնում Ազգային անվտանգության համակարգի աշխատակիցների և Գուրգեն Եղիազարյանին իսկապես ճանաչող մարդկանց մոտ: Քաղաքական դաշտում այդպես էլ իր տեղը չգտած, պարբերաբար կուսակցություններ ու քաղաքական թիմեր փոխած այս անձնավորությունն առանձնակի ուշադրության արժանի էլ չէ, բայց երբ փորձում է հանդես գալ, որպես «վաստակավոր հետախույզ» և մասնագիտական եզրակացություններ անել, վիրավորելով իրենց աշխատանքին իսկապես նվիրված, արհեստավարժ մասնագետներին, հարկ ենք համարում հանրությանը ապատեղեկատվությունից զերծ պահելու համար հրապարակել որոշ փաստեր, որոնք կդիմակազրկեն Գուրգեն Եղիազարյան կոչվածին:Նախկին միլիցիոներ Գուրգեն Եղիազարյանը ՆԳՆ կադրերի տրամադրության տակ էր, երբ Ազգային անվտանգության պետական վարչության պետ Դավիթ Շահնազարյանի հետ ունեցած բարեկամական կապի շնորհիվ նշանակվեց ԱԱՊՎ պետի տեղակալ և այդ պաշտոնը զբաղեցրեց ընդամենը 7-8 ամիս: Լինելով ղեկավար պաշտոնում՝ նա այդպես էլ չկարողացավ հասկանալ Ազգային անվտանգության համակարգի էությունն ու նշանակությունը, աշխատանքային նրբություններն ու յուրահատկությունները:
Պաշտոնի նշանակվելուն պես Գուրգեն Եղիազարյանը սկսեց կարգադրել հակահետախուզության աշխատակիցներին զբաղվել մի բանով, որը նրանց գործառույթներին բնորոշ չէր, գործունեության ոլորտի հետ ընդհանրապես կապ չուներ` բացահայտել կեղծ կոնյակի արտադրությամբ, բենզինի վաճառքով զբաղվողների և այլ հաջողակ տնտեսվարողների ինքնությունը: Պարբերաբար իր աշխատասենյակում «հյուրընկալում» էր հայտնի բիզնեսմենների և նրանց հետ «զրույցներ» ունենում:
Ապարանից եկած միջին տարիքի «գուշակ» կնոջ հետ նրա ամենօրյա հանդիպումներից հետո, ցուցումների տարափ էր թափվում հակահետախուզության աշխատակիցների վրա` ատոմակայանին, գնացքներին, ավտոմեքենաներին և այլ օբյեկտներին սպառնացող վերահաս վտանգների, պայթյունների մասին: Այս գուշակի «կանխատեսումներից» հետո բավականին ուժ ու միջոցներ էին կենտրոնացվում այդ ուղղություններով` խաթարելով համակարգի բնականոն աշխատանքը, և ոչ մի անգամ այդ «կանխատեսումները» չէին հաստատվում, իսկ Գուրգեն Եղիազարյանը դարձյալ ոչ մի հետևություն չէր անում: Ավելին, հավատացնում էր, որ ինքը ևս կապեր ունի տիեզերական ինչ-ինչ ուժերի հետ և շատ դեպքերում չհասկանալով, թե մենք ինչով ենք զբաղված, փորձում էր արտերկրային ինչ-որ ուժերի ազդեցությամբ մտնել մեր գործելաոճի մեջ ու թելադրել:
Գ. Եղիազարյանը ունակ էր ափերից դուրս գալ և անվայել վարք դրսևորել, եթե օպերատիվ աշխատակիցը, ինչ-որ փաստաթղթում, նրա ստորագրությունից ավելի բարձր տեղում էր ստորագրել: Ելնելով իր նախկին աշխատանքային փորձից` նա չէր կարողանում պատկերացնել, որ հակահետախուզության օպերլիազորը կարող է և չտարբերել թմրանյութի մի տեսակը մյուսից` ամոթանք էր տալիս «չեռնյաշկան-պլանից» չտարբերողին: Նման վարքագծի պատճառներից մեկն էլ հավանաբար այն էր, որ Գուրգեն Եղիազարյանը իրեն թույլ էր տալիս պարբերաբար աշխատանքի ներկայանալ ոչ սթափ վիճակում, որը մեր հաստատությունում բնավ ընդունված չէ: Գալիս էր հարբած, ատրճանակը դնում սեղանին և ննջում բազկաթոռին:
Ռազմաարդյունաբերական համալիրները սպասարկող ազգային անվտանգության աշխատակիցներին Գուրգեն Եղիազարյանը կարգադրում էր աշխատել միայն համալիրի տնօրենի քարտուղարուհու հետ, իսկ մնացած միջոցներն ու մեթոդները անհուսալի ու ավելորդ էր համարում: Եվ այս մարդը մեզ սովորեցնում է լրտեսների հետ «պայքարելու» ձևերը:
ԱԱԾ աշխատակիցները լավ են հիշում նաև նրա վարքը մեկուսարանում, ուր նա կարող էր ձեռքերին ազատություն տալ, ստիպողաբար կեղծ ցուցմունքներ կորզել և դրանով իսկ խաղալ մարդկային ճակատագրերի հետ: Գուրգեն Եղիազարյանն այդ մի քանի ամսվա ընթացքում այնպիսի ատելություն առաջացրեց, որ, չդիմանալով նման գործելաոճին, ԱԱ քննչական վարչության փորձառու պետ Վլադիմիր Սարգսյանը ստիպված եղավ հեռանալ համակարգից: Նրա համար շատ ծանր էր, որ երկար տարիներով ստեղծված համբավը, հատուկ մթնոլորտը ինչ-որ մեկը կարող է իր անբարո վարքով կազմաքանդել: Միայն Դավիթ Շահնազարյանի շնորհիվ հնարավոր եղավ համակարգ վերադարձնել իսկապես պրոֆեսիոնալ այդ աշխատակցին:
Գուրգեն Եղիազարյանն, ընկնելով մտացածին սենսացիաների ետևից, անգամ փորձեց կուսակցություններից մեկի դեմ ստեղծել շինծու, վարկաբեկիչ փաստեր` սուտը ճշմարտության տեղ մատուցելով: Մեծ դժվարությամբ հաջողվեց կասեցնել գործընթացը:
Նրա պարզունակ ուղեղը այդպես էլ չընկալեց, որ ազգային անվտանգությունը ունի գործունեության որոշակի առանձնահատկություններ և կանոններ, պահանջում է մասնագիտական որակներ ու հմտություններ: Նրան հասու չեղավ, որ այս ոլորտում յուրաքանչյուր չմտածված «նորամուծություն» կարող է սպառնալիք դառնալ պետության անվտանգության համար:
Այժմ էլ իր կենսագրության նշյալ 7-8 անփառունակ ամիսները Գուրգեն Եղիազարյանն ուռճացնում է և ներկայանում որպես ազգային անվտանգության «պրոֆեսիոնալ» ու երկարամյա աշխատանքային փորձ ունեցող պաշտոնյա, ով իբր տիրապետում է համակարգի նրբություններին ու գործելաոճին: Հասկանալի է, որ դրանով նա փորձում է ինչ-որ կերպ կարևորել իր անձը և ազգային անվտանգության համակարգի մասին պատկերացում չունեցող իր գործընկերների մոտ լուրջ մասնագետի տպավորություն թողնել: Իրականում նա ինչ չափով առնչություն ունի Ազգային անվտանգության համակարգի հետ և արդյոք ունի բարոյական իրավունք խոսելու ազգային անվտանգության համակարգի շուրջ՝ պարզ է դառնում վերոշարադրյալից: Ինչ վերաբերում է նրա ներկայիս «գործունեությանը», ապա ժամանակին պատասխանատվության չենթարկվելը, ըստ երևույթին, նրան ամենաթողության պատրանքով է համակել և պատուհաս դարձրել հանրության համար:
ԶԼՄ ներկայացուցիչներին հորդորում ենք ազգային անվտանգությանը վերաբերող հարցերի մասին մասնագիտական գնահատականներ փնտրելիս դիմել Ազգային անվտանգության ծառայությանը կամ վետերաններին, այլ ոչ թե պատահական մարդկանց, որոնք շատ հեռու են մեր համակարգից և, Աստծո սիրո, մի նշեք, որ նա մեր ծառայակիցն է եղել թեկուզ մի քանի ամսով, այն չափազանց վիրավորական է մեզ համար»,-նշված է հայտարարության մեջ:

Группа сотрудников СНБ Армении выступила с сенсационными разоблачениями в отношении Гургена Егиазаряна
Группа сотрудников Службы национальной безопасности РА рекомендует представителям СМИ при поиске профессиональных оценок, касающихся системы национальной безопасности, обращаться в СНБ или к ветеранам, а не к случайным людям, далеких от этой системы. Об этом говорится в заявлении, предоставленном Арменпресс группой сотрудников СНБ РА.
«В СМИ, во время разных телепередач, связанных с вопросами национальной безопасности РА часто звучат разъяснения, комментарии, автором которых в качестве бывшего замминистра национальной безопасности выступает Гурген Егиазарян.
Его непрофессиональный подходы к вопросам, зачастую доходящие до курьеза комментарии, заявления, рожденные больным воображением - попытка еще раз попасться на глаза общественности, напомнить о себе.
Однако это оскорбляет и вызывает возмущение у сотрудников системы национальной безопасности и у людей, прекрасно знающих Гургена Егиазаряна. Человек, так и не нашедший своего места в политическом поле, постоянно меняющий партии и политические команды не заслуживает особого внимания, но когда он пытается выступать как «заслуженный разведчик» и озвучивать профессиональные заключении, оскорбляя по-настоящему преданных своему делу профессиональных специалистов, мы считаем необходимым, чтобы защитить общественность от дезинформации, опубликовать некоторые факты, которые сорвут маску с так называемого Гургена Егиазаряна.
Бывший милиционер Гурген Егиазарян находился в распоряжении кадров МВД, когда благодаря родственным связям с начальником Госуправления национальной безопасности Давидом Шахназаряном, он был назначен зам.начальника ГУНБ и занимал этот пост в течение 7-8 месяцев. Будучи на руководящем посту, он так и не смог понять суть и значение системы национальной безопасности, специфику и тонкости этой работы.
После этого назначения Гурген Егиазарян стал поручать сотрудникам контрразведки заниматься тем, что совершенно не входило в их функции и не имело никакого отношения к их деятельность, а именно – установить личности хозяйствующих субъектов, успешно занимающихся производством поддельного коньяка, продажей бензина и др. Время от времени он принимал в своем кабинете очередного «гостя» из числа известных бизнесменов и проводил с ними «беседы».
После его ежедневных встреч с женщиной-«гадалкой» средних лет, на сотрудников контрразведки буквально посыпалась «информация» об угрозах и взрывах, нависших над атомной станцией, поездами, автомашинами и другими объектами. После «предсказаний» этой гадалки довольно значительные силы и средства концентрировались по этим направлениям, нарушая нормальный ритм работы системы, причем ни разу эти предсказания не подтвердились, а Гурген Егиазарян так и сделал из этого выводов. Более того, он уверял, что он имеет связь с какими-то космическими силами и во многих случаях под влиянием этих потусторонних сил он пытался воздействовать на наш образ действий, диктовать.
Г.Егиазарян способен был выйти из себя и проявить недостойное поведение, если оперативный работник в каком-либо документе ставил свою подпись выше его подписи. Исходя из своего прежнего трудового опыта, он не мог представить, что оперуполномоченный контрразведки может не разбираться в разных видах наркотиков, и стыдил их за то, что они не могут отличить «черняшку от плана». Одной из причин этого недостойного поведения было то, что Гурген Егиазарян часто являлся на работу в нетрезвом состоянии, что в нашей системе не принято. Он приходил пьяный, клал пистолет на стол и засыпал в кресле.
Сотрудникам нацбезопасности, обслужавающим военно-промышленные комплексы, Гурген Егиазарян приказывал работать только с секретаршей директора комплекса, остальные средства и метода считал ненадежными и лишними. И этот человек учит нас, как «бороться» со шпионами.
Сотрудники СНБ хорошо помнят и его поведение в изоляторе, когда он давал волю рукам, вынуждая давать ложные показания, играя, таким образом, с жизнью людей. Гурген Егиазарян за эти несколько месяцев сумел вызвать к себе такую ненависть, что не выдержав его образа действий, опытный начальник следственного управления нацбезопасности Владимир Саркисян был вынужден уйти из этой системы. Ему было очень тяжело, что авторитет, особый климат, создаваемый годами, кто-то может разрушить своим недостойным поведением. Только благодаря Давиду Шахназаряну стало возможным вернуть в систему этого действительно высокого профессионала.
Гурген Егиазарян в погоне за надуманными сенсациями, даже попытался сфабриковать против одной из партий ложные, компрометирующие ее факты, преподнеся ложь как правду. С большим трудом удалось приостановить этот процесс.
Он своим недалеким умом так и не смог понять, что деятельность система национальной безопасности имеет свою специфику и правила, требует профессионализма и опыта. До него так и дошло что в этом системе любое необдуманное «новшество» может стать угрозой безопасности страны.
А сейчас 7-8 месяцев своей бесславной биографии Гурген Егиазарян раздувает и представляет себя «профессионалом» и опытным специалистом, долгие годы работавшем в этой системе, который, якобы, владеет всеми тонкостями и стилем работы в этой системе. Понятно, что тем самым он пытается в какой-то мере подчеркнуть свою значимость и создать у своих коллег, не имеющих представления о системе нацбезопасности, впечатление о себе как о серьезном специалисте. На самом деле, имеет ли он в какой-то мере отношение к системе нацбезопасности и моральное право говорить об этой системе, становится ясно из вышеизложенного.
Что касается его нынешней «деятельности», то, что его в свое время не привлекли к ответственности, по всей видимости, внушило ему мысль о вседозволенности, сделало его бичом для общества.
А представителей СМИ мы призываем при поиске профессиональных оценок, касающихся системы национальной безопасности, обращаться в Службу национальной безопасности или к ветеранам, а не к случайным людям, далеким от этой системы и, Бога ради, не указывать, что он был нашим коллегой хотя бы несколько месяцев, это для нас очень оскорбительно» - говорится в заявлении группы сотрудников СНБ РА.