Խուճապի մատնվելու ադրբեջանական կողմի շարժառիթները պարզ են. ՀՀ ԱԱԾ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ի տարբերություն Ադրբեջանի համապատասխան կառույցների, որոնք «բեմադրություն» կազմակերպելու համար ընդունակ են հոգեկան հիվանդությամբ տառապող անձին ներկայացնել որպես «հայկական դիվերսանտ», ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունն իր գործունեությունը կառուցում է փաստերի հիման վրա: Այս մասին նշվում էՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի`«Արմենպրես»-ին տրամադրած հայտարարության մեջ:«Սույն թվականի փետրվարի 5-ին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից հաղորդագրություն էր տարածվել, որ ի օգուտ Ադրբեջանի լրտեսության մեղադրանքով ձերբակալվել է ՀՀ քաղաքացի, Խաչիկ Եղիշի Մարտիրոսյանը: Ադրբեջանի Ազգային անվտանգության նախարարությունը զանգվածային լրատվամիջոցներում հերքել է Խ. Մարտիրոսյանի առնչությունը ադրբեջանական հատուկ ծառայություններին և նշել, որ նշված անձնավորությունն իրենց հայտի չէ:
Ի տարբերություն Ադրբեջանի համապատասխան կառույցների, որոնք «բեմադրություն» կազմակերպելու համար ընդունակ են հոգեկան հիվանդությամբ տառապող ՀՀ քաղաքացի, սահմանմերձ գոտու բնակիչ, 77ամյա Մամիկոն Խոջոյանին ներկայացնել որպես «հայկական դիվերսանտ», ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունն իր գործունեությունը կառուցում է փաստերի հիման վրա, որոնք կոնկրետ Խ. Մարտիրոսյանի դեպքում կներկայացվեն դատավարության ժամանակ:
Խուճապի մատնվելու ադրբեջանական կողմի շարժառիթները մեզ համար պարզ են, առաջարկում ենք սպասել դատավարության գործընթացին»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

Motives compelling Azerbaijan to panic are clear: Armenia's National Security Service
YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS. The activity of the National Security Service of the Republic of Armenia is based upon the facts, unlike the relevant Azerbaijani structures, which can afford themselves to introduce a mentally ill person as an Armenian saboteur for the sake of organizing a “performance”. As reports “Armenpress”, the press release issued by the Press Centre of the National Security Service of the Republic of Armenia stated this. In particular the statement runs as follows: “The National Security Service of the Republic of Armenia issued a statement on February 5 of the current year, saying that Armenian citizen Khachik Y. Martirosyan was arrested for spying on behalf of Azerbaijan. The National Security Ministry of Azerbaijan denied the links between the Azerbaijani special agencies and Khachik Y. Martirosyan in mass media and stated that they do not know the aforesaid individual.
Unlike the Azerbaijani relevant structures, which are capable to introduce 77-year old Armenian citizen Mamikon Khojoyan, a mentally ill person from the border regions, as an Armenian saboteur for the sake of organizing a “performance”, the activity of the National Security Service of the Republic of Armenia is based upon the facts, which in Martirosyan’s case will be introduced at the trial.
The motives, which compelled the Azerbaijani side to panic, are clear for us. We suggest waiting for the trial.”