Խուճապի մատնվելու ադրբեջանական կողմի շարժառիթները պարզ են. ՀՀ ԱԱԾ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ի տարբերություն Ադրբեջանի համապատասխան կառույցների, որոնք «բեմադրություն» կազմակերպելու համար ընդունակ են հոգեկան հիվանդությամբ տառապող անձին ներկայացնել որպես «հայկական դիվերսանտ», ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունն իր գործունեությունը կառուցում է փաստերի հիման վրա: Այս մասին նշվում էՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի`«Արմենպրես»-ին տրամադրած հայտարարության մեջ:«Սույն թվականի փետրվարի 5-ին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից հաղորդագրություն էր տարածվել, որ ի օգուտ Ադրբեջանի լրտեսության մեղադրանքով ձերբակալվել է ՀՀ քաղաքացի, Խաչիկ Եղիշի Մարտիրոսյանը: Ադրբեջանի Ազգային անվտանգության նախարարությունը զանգվածային լրատվամիջոցներում հերքել է Խ. Մարտիրոսյանի առնչությունը ադրբեջանական հատուկ ծառայություններին և նշել, որ նշված անձնավորությունն իրենց հայտի չէ:
Ի տարբերություն Ադրբեջանի համապատասխան կառույցների, որոնք «բեմադրություն» կազմակերպելու համար ընդունակ են հոգեկան հիվանդությամբ տառապող ՀՀ քաղաքացի, սահմանմերձ գոտու բնակիչ, 77ամյա Մամիկոն Խոջոյանին ներկայացնել որպես «հայկական դիվերսանտ», ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունն իր գործունեությունը կառուցում է փաստերի հիման վրա, որոնք կոնկրետ Խ. Մարտիրոսյանի դեպքում կներկայացվեն դատավարության ժամանակ:
Խուճապի մատնվելու ադրբեջանական կողմի շարժառիթները մեզ համար պարզ են, առաջարկում ենք սպասել դատավարության գործընթացին»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

Причины панических настроений азербайджанской стороны очевидны: СНБ Армении
В отличие от соответствующих структур Азербайджана, готовых разыграть «спектакль», чтобы представить душевнобольного «армянским диверсантом», Служба национальной безопасности Армении строит свою деятельность сугубо на фактах. Об этом говорится в заявлении, предоставленном Арменпресс пресс-центром СНБ РА.
«5 февраля сего года Службой национальной безопасности РА распространено сообщение о том, что по обвинению в шпионаже в пользу Азербайджана задержан гражданин РА Хачик Егишевич Мартиросян. Министерство национальной безопасности Азербайджана опровергло связь Х.Мартиросяна с азербайджанскими спецслужбами, отметив, что им незнакомо это лицо.
В отличие от соответствующих структур Азербайджана, готовых ради организации «спектакля» представить страдающего психическим заболеванием гражданина РА, жителя приграничной зоны, 77-летнего Мамикона Ходжояна «армянским диверсантом», Служба национальной безопасности РА строит свою деятельность на фактах, которые в данном конкретном случае с Х.Мартиросяном будут представлены в ходе судебного процесса.
Причины панических настроений азербайджанской стороны очевидны. Предлагаем дождаться судебного процесса».