Չկա մի շվեդ, որ չիմանա Հայոց ցեղասպանության մասին. շվեդահայ համայնքի ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդահայ համայնքն ակնկալում է, որ այս տարվա սեպտեմբերին շվեդական խորհրդարանի ընտրությունները կարող են բերել իշխանափոխության, որը հայերի օգտին կլինի: «Սեպտեմբերին Շվեդիայում սպասվում են ընտրություններ, որոնց արդյունքում կարող են իշխանության գալ սոցիալ-դեմոկրատները, որոնք բազմիցս են արտահայտել հայամետ դիրքորոշում, բացի դրանից`իրենց կուսակցության կոնգրեսում ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունն ու մտադիր են հարցը դարձնել նաև կառավարության օրակարգի մաս»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Եվրոպայի հայերի համագումարի նախագահ Կարո Հակոբյանը: Նա խոսքով` կարևոր է, որ տարվեն աշխատանքներ, որ Շվեդիայի կառավարության և խորհրդարանի միջոցով Հայոց ցեղասպանության հարցի տարածման ուղղությամբ աշխատանքներ տարվեն նաև Եվրամիության այլ երկրներում:
Հարցին, թե Շվեդիայի հայ համայնքը ինչ հաջողություններ ունի Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկման գործում` Կարո Հակոբյանը փաստեց, որ երկրում համատարած թուրքամետ տրամադրությունների ֆոնին կան նաև դրական արդյունքներ: «Շվեդիայում Հայոց ցեղասպանության տեղեկատվության տարածման աշխատանքներն ակտիվորեն կատարվել են վերջին 10-15 տարվա ընթացքում, որը ազգային, մշակութային, հասարակական կառույցների համընդհանուր ջանքերի արդյունքն է: Գրեթե չկա մի շվեդ, ով չիմանա Հայոց ցեղասպանության մասին»,-ասաց Կարո Հակոբյանը:
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ կան որոշակի քննարկումներ` սպասվելիք ծրագրերի առնչությամբ, բայց դեռ հստակ նախագիծ չկա: «Հնարավոր է հավաք լինի, որի ժամանակ կհստակեցվեն մեր անելիքները »,-նշեց Եվրոպայի հայերի համագումարի նախագահը:
Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ Շվեդիայի հայ համայնքը և Եվրոպայի հայկական կառույցները կարևորում են պահանջատիրության մոտեցումների հստակեցումը: «100-ամյա տարելիցին ընդառաջ պետք է իրավական մակարդակում գալ համաձայնության պահանջատիրության հարցում, հստակեցնել համազգային պահանջները, համադրել դրսի և ներսի ուժերը: Այստեղ աշխարհասփյուռ հայ համայքներն ու Հայաստանի Հանրապետությունը պիտի գործեն համատեղ: Այն, ինչ չի կարող անել սփյուռքը, կարող է Հայաստան պետությունը, և հակառակը` սփյուռքի ներկայացուցիները, լինելով ազատ քաղաքացիներ` չկաշկանդված այս կամ այն հանգամանքներով, կարող են ունենալ մեծ պահանջներ, որոնք էլ պետք է արտահայտվեն»,-ասաց Կարո Հակոբյանը` շեշտելով, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ քայլեր կատարելուց զատ, պետք է մշակել պահանջատիրության հստակ մոտեցումներ:
Հունվարի 30-ին Շվեդիայի Ստոկհոլմի Բոտ Շիրքա(Բոտկիրկա) արվարձանային շրջանի խոհուրդը թույլատրեց 20-րդ դարասկզբին Օսմանյան կայսրության կողմից ցեղասպանված քրիստոնյաների` հայերի, ասորիների, հույների հիշատակին նվիրված հուշարձան կանգնեցնել: Շրջանային խորհուրդը ներկայացնող իշխանական և ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչներից 54-ը կողմ քվեարկեց առաջարկին, 5-ը` դեմ, 1-ը` ձեռնպահ:
2000 թվականին Շվեդիայի խորհրդարանի արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի կողմից օրենսդրական մարմնին ներկայացվել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ զեկուցագիրը: 2010-ին էլ Շվեդիայի խորհրդարանն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև, որը, սակայն, կառավարության կողմից չի ընդունվել:

Нет ни одного шведа, который не знал бы о Геноциде армян – представитель армянской общины Швеции
Армянская община Швеции ожидает, что предстоящие в сентябре выборы в парламент этой страны могут привести к изменению властей, которые будут работать в пользу армян. “В сентябре в Швеции ожидаются выборы, в результате которых к власти могут прийти социал-демократы, которые многократно выражали проармянскую позицию, кроме этого, на конгрессе своей партии признали Геноцид армян и намерены сделать этот вопрос частью повестки правительства”, - в беседе с Арменпресс сказал председатель Съезда армян Европы Каро Акопян.
По его словам, важно проведение работ, чтобы посредством правительства и парламента Швеции проводились также работы по распространению вопроса Геноцида армян в других странах Евросоюза. На вопрос, каких успехов достигла армянская община Швеции в осведомлении о Геноциде армян, Акопян ответил, что на фоне всеобщих в стране протурецких настроений есть и положительные результаты. “В течение последних 10-15 лет в Швеции велись активные работы по информированию о Геноциде армян, что является результатом всеобщих усилий национальных, культурных и общественных структур. Почти нет ни одного шведа, который не знал бы о Геноциде армян”, - сказал Акопян.
Накануне 100-летней годовщины Геноцида армян есть конкретные обсуждения в связи с запланированными программами, однако четкого проекта пока нет. “Возможно, будет собрание, в ходе которого мы уточним наши действия”, - отметил председатель Съезда армян Европы. Напомним, что 30 января муниципалитет Боткирки Стокгольма принял решение об установлении монумента, посвященного памяти жертв Геноцида армян. 54 депутата проголосовали за установление монумента, в то время как 5 депутатов выступили против.
29 марта 2000 года шведский парламент одобрил доклад, о признании Геноцида армян и призвал к меньшей скрытости в Турции и «беспристрастном и независимом международном исследовании геноцида, совершенного против армянского народа». 12 июня 2008 года шведский парламент, 245 голосами против 37 (1 воздержаться, 66 отсутствует), отверг призыв к признанию геноцида армян 1915 года в Османской империи. 11 марта 2010 года Парламент Швеции проголосовал за принятие резолюции, в которой события начала 20-го века в Османской империи признаются геноцидом армянского народа.