Սոցիալապես անապահով ընտանիքների համար գազի գինը 156-ի փոխարեն կկազմի 100 դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը կշարունակի փոխհատուցել սոցիալապես անապահով ընտանիքների սպառած գազի գնի մի մասը: Այդպիսով` գազի սակագինը մեկ խմ-ի համար 156 դրամի փոխարեն անապահով ընտանիքների համար կկազմի 100 դրամ: Այդ մասին ՀՀ կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Հայտնի է, որ մենք սոցիալապես խոցելի ընտանիքներին ֆինանսական օժանդակություն էինք տալիս: Այս քաղաքականությունը շարունակելու ենք, նրանց համար գազի գինը մնում է մեկ խմ-ի համար հարյուր դրամ: Անցած երկու տարիների ընթացքում գազի գինը կազմում էր 132 դրամ և մենք փոխհատուցում էինք 32 դրամը: Այժմ այդ գինը դարձել է 156 դրամ և մենք շարունակելու ենք անապահով ընտանիքների 56 դրամը փոխհատուցել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց ՀՀ վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանը հանձնարարեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների ու Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարներին պատրաստել համապատասխան որոշում և ներկայացնել այն կառավարությանը, որպեսզի հնարավոր լինի շարունակել սոցիալապես խոցելի խավերին օժանդակելու և նրանց համար գազի գնի բարձրացում թույլ չտալու քաղաքականությունը: Որոշումը կառավարություն կներկայացվի մեկ շաբաթվա ընթացքում:
Բնական գազի եւ էլեկտրաէներգիայի համար սահմաված նոր սակագներն ուժի մեջ են մտել 2013թ. հուլիսի 7-ից: Սպառողներին վաճառվող բնական գազի համար ամսական մինչև 10 հազար խորանարդ մետր սպառում ունեցող սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագինը սահմանվել է 156 դրամ՝ սպառված յուրաքանչյուր խորանարդ մետր բնական գազի համար:

Стоимость газа для малоимущих семей составит 100 вместо 156 драмов
Правительство Армении продолжит компенсировать часть стоимости газа, потребляемого малообеспеченными семьями. Таким образом, тариф на газ за 1 куб.м для социально незащищенных семей составит 100 драмов вместо 156. Об этом на заседании правительства объявил премьер-министр РА Тигран Саркисян. «Известно, что мы оказываем финансовую помощь социально уязвимым группам населения. Эту политику мы продолжим, А стоимость 1 кубометра газа для них по-прежнему останется 100 драмов. В предыдущие два года цена на газ составляла 132 драма и мы компенсировали 32 драма, а сейчас цена составит 156 драмов и мы будем компенсировать 56 драмов», - как сообщает Арменпресс, сказал премьер.
Тигран Саркисян поручил министрам энергетики и природных ресурсов и труда и по социальным вопросам РА подготовить соответствующее решение и представить его правительству, чтобы продолжить политику оказания помощи малоимущим семьям. Решение будет представлено в правительство в течение недели.
Новые тарифы на природный газ и электроэнергию вступили в силу с 7 июля 2003 года. Тариф для потребителей газа до 10 тысяч кубометров в месяц установлен в 156 драмов за каждый 1 кубометр газа.