Սոցիալապես անապահով ընտանիքների համար գազի գինը 156-ի փոխարեն կկազմի 100 դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը կշարունակի փոխհատուցել սոցիալապես անապահով ընտանիքների սպառած գազի գնի մի մասը: Այդպիսով` գազի սակագինը մեկ խմ-ի համար 156 դրամի փոխարեն անապահով ընտանիքների համար կկազմի 100 դրամ: Այդ մասին ՀՀ կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Հայտնի է, որ մենք սոցիալապես խոցելի ընտանիքներին ֆինանսական օժանդակություն էինք տալիս: Այս քաղաքականությունը շարունակելու ենք, նրանց համար գազի գինը մնում է մեկ խմ-ի համար հարյուր դրամ: Անցած երկու տարիների ընթացքում գազի գինը կազմում էր 132 դրամ և մենք փոխհատուցում էինք 32 դրամը: Այժմ այդ գինը դարձել է 156 դրամ և մենք շարունակելու ենք անապահով ընտանիքների 56 դրամը փոխհատուցել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց ՀՀ վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանը հանձնարարեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների ու Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարներին պատրաստել համապատասխան որոշում և ներկայացնել այն կառավարությանը, որպեսզի հնարավոր լինի շարունակել սոցիալապես խոցելի խավերին օժանդակելու և նրանց համար գազի գնի բարձրացում թույլ չտալու քաղաքականությունը: Որոշումը կառավարություն կներկայացվի մեկ շաբաթվա ընթացքում:
Բնական գազի եւ էլեկտրաէներգիայի համար սահմաված նոր սակագներն ուժի մեջ են մտել 2013թ. հուլիսի 7-ից: Սպառողներին վաճառվող բնական գազի համար ամսական մինչև 10 հազար խորանարդ մետր սպառում ունեցող սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագինը սահմանվել է 156 դրամ՝ սպառված յուրաքանչյուր խորանարդ մետր բնական գազի համար:

Needy families to pay 100 drams for gas instead of 156
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS: The Government of the Republic of Armenia will continue compensating a part of the price for the consumed gas by the socially needy families. Thus, the price for one cubic meter of gas for the needy families will make 100 drams instead of 156. The Prime Minister of the Republic of Armenia Tigran Sargsyan stated about it at the session of the Government on January 23. “It is known that we provide the socially vulnerable families with assistance. We will continue that policy and the price for gas for them will remain 100 drams. During the last two years the price for gas was 132 drams and we compensated 32 drams. Now we will compensate 56 drams”, - said the Prime Minister, Armenpress reports.
Tigran Sargsyan instructed the Ministers of Energy and Natural Resources and Labor and Social Affairs to prepare a corresponding decision and submit it to the Government so that it would be possible to continue the assistance to the vulnerable families. The decision will be submitted in a week.