Հայաստանում օտարերկրյա զբոսաշրջիկների թիվը 2014թ. կարող է հասնել 1 միլիոնի. հետազոտություն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման այլընտրանքների շարքում պետք է կարեւորվեն գյուղական տուրիզմը եւ էկոտուրիզմը: Պատմամշակութային տուրիզմից պետք է անցում կատարվի դեպի նշված ուղղությունները եւ զբոսաշրջային ներքին երթուղիները պետք է վերակառուցվեն այնպես, որ հնարավորություն տան ներքին եւ արտաքին զբոսաշրջիկներին ունենալ գիշերակացի եւ վերջինիս սպասարկման հնարավորություններ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս եզրահանգմանն է հանգել Avenue Consulting Group խորհրդատվական ընկերությունը, որը համակարգում է այս գաղափարի զարգացման համար փորձագիտական-խորհրդատվական խմբի աշխատանքները։ Ընկերության կանխատեսումների համաձայն՝ օտարերկրյա զբոսաշրջիկների թիվը մինչեւ 2014թ. ավարտ տարեկան կհասնի մոտ 1 միլիոնի, ինչը՝ 20 անգամ ավելի է, քան 2000թ. ցուցանիշը: «Վերջին 10 տարիների ընթացքում Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտը, որը ՀՀ կառավարության կողմից գերակա ոլորտների շարքին է դասվում, զգալի աճ է գրանցել՝ տարեկան մոտ 25 տոկոս: Ընդ որում, վերջին 5 տարիների ընթացքում տեղի են ունեցել նաեւ զբոսաշրջության ոլորտի որակական փոփոխություններ. ստեղծվել են համապատասխան ենթակառուցվածքներ (բարձրակարգ հյուրանոցներ, սննդի սպասարկման ծառայություններ), ձեւավորվել են կայուն գործող զբոսաշրջային երթուղիներ, զարգացել են ծառայությունների եւ սպասարկման ոլորտները»,-նշված է զեկույցում։
Ընկերությունն իրականացրել է այդ գաղափարի իրատեսականության ուսումնասիրությունը (feasibility study), որի նախնական արդյունքների համաձայն Հայաստանում առաջիկա 5 տարիների ընթացքում ցանցային համակարգի միջոցով հնարավոր է ստեղծել մինչեւ 5000 ննջատեղ ունեցող 500 միավոր հյուրատներ մոտ 150 գյուղական համայնքներում: Հյուրատների ցանցային համակարգի ստեղծման համար կպահանջվի մոտ 10 միլիոն ԱՄՆ դոլար ներդրում: Ընդ որում, նախատեսվում է, որ նշված ներդրումները հիմնականում պետք է իրականացվեն հյուրատների սեփականատերերի կողմից (գյուղական համայնքի բնակիչների սեփական միջոցներ, հիփոթեքային վարկային ռեսուրսներ), ովքեր նախնական ուսումնասիրության արդյունքում կբավարարեն հյուրատների ցանցային համակարգի պահանջներին եւ չափորոշիչներին։ Ծրագրի իրականացման արդյունքում ակնկալվում է, որ զբոսաշրջության ոլորտից ստացվող համախառն եկամուտը կավելանա տարեկան 8-10 միլիոն ԱՄՆ դոլարով:
Այսօր Հայաստանում կան գյուղական տուրիզմի եւ էկոտուրիզմի հաջողված նախադեպեր, սակայն դրանք առանձին դեպքեր են եւ չեն համարվում այս ոլորտում համակարգային մոտեցման արդյունքներ: «Դրանց բացակայության լրացումը պետք է կատարվի զբոսաշրջության ռազմավարության վերանայմամբ: Վերջինիս արդյունքում զբոսաշրջային հոսքի ուղղումը դեպի մարզեր եւ գյուղական համայնքներ պետք է կազմակերպվի հստակ պլանավորված գործողությունների ծրագրով: Բացի պետության կողմից համապատասխան ենթակառուցվածքային լուծումների ապահովումից՝ անհրաժեշտ է նաեւ ստեղծել համապատասխան մեխանիզմներ, որոնք խթան կհանդիսանան գյուղական համայնքներում զբոսաշրջության զարգացման նպատակով մասնավոր հատվածի կողմից կատարվելիք ներդրումների համար»,-նշվում է զեկույցում։
2013թ. առաջին ինն ամիսներին հանրապետություն են ժամանել 677 հազար 906 զբոսաշրջիկներ կամ 2012թ. նույն ժամանակաշրջանի նկատմամբ ցուցանիշն աճել է 12.4 տոկոսով: Ըստ հյուրանոցային տնտեսություններից ստացված հաշվետվությունների տվյալների, 2013թ. հունվար-սեպտեմբերին ՀՀ այցելած զբոսաշրջիկների 27.0 տոկոսը բաժին է ընկել ԱՊՀ երկրներին, 37.2 տոկոսը` ԵՄ երկրներին և 35.8 տոկոսը` այլ երկրներին: Ի դեպ, 39.6 տոկոսով ավելացել է հյուրանոցների քանակը, որոնք ընդունել են միջազգային զբոսաշրջիկների՝ կազմելով 74 հյուրանոց:

Число иностранных туристов в Армении в 2014 году может достичь 1 миллиона: исследование
В числе альтернативных видов туризма в Армении не стоит недооценивать также сельский туризм и экотуризм. От историко-культурного туризма следует совершить переход к этим направлениям и перестроить внутренние туристические маршруты таким образом, чтобы обеспечить внутренним и внешним туристам комфортный ночлег и соответствующие услуги и в сельской местности. Как сообщает Арменпресс, к этому заключению пришла консультативная компания Avenue Consulting Group, координирующая работы экспертно-консультативной группы по развитию этой идеи.
Согласно прогнозам компании, число иностранных туристов в Армении до конца 2014 года может достичь 1 миллиона, что в 20 раз превышает показатель 2000 года.
«За последние 10 лет эта сфера в Армении, объявленная правительством приоритетной, зарегистрировала заметный рост – около 25% в год. Причем, в последние 5 лет произошли и качественные изменения в сфере туризма: созданы соответствующие инфраструктуры (высококлассные отели, объекты питания), сформированы стабильно действующие туристические маршруты, расширился ассортимент услуг и повысилось их качество», - отмечено в докладе консультативной компании.
Компания провела также исследование, касающееся реальности реализации этой идеи (feasibility study), согласно предварительным результатам, в ближайшие 5 лет в Армении с помощью сетевой системы возможно создать 500 единиц гостевых домов с 5000 спальных мест в 150 сельских общинах. На это потребуется около 10 млн долларов США. В результате реализации этой программы ожидается, что валовая прибыль этой серы увеличится на 8-10 млн долларов США в год.
И сегодня в Армении можно привести успешные примеры сельского туризма и экотуризма, но эти отдельные случаи не делают погоды. Необходимы системный подход и пересмотр стратегии развития туризма. Чтобы направить туристические потоки к областям и сельским общинам Армении, необходимо разработать четкую программу действий.
За первые 9 месяцев 2013 года Армению посетили 677906 туристов: рост, по сравнению с тем же показателем 2012 года, составил 12,4%. Согласно данным отчетов гостиничных хозяйств, в январе-сентябре 2013 года 27,0% туристов прибыло в Армению из стран СНГ, 37,2% - Евросоюза и 35,8% - других стран. Кстати, на 38,6% увеличилось число гостиниц, которые приняли международных туристов – их 74.