Դավիթ Հարությունյանն ընդդիմությանը խորհուրդ տվեց կարդալ Սահմանադրական դատարանի մասին օրենսդրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նիստում որոշումն ընդունելու մասին որոշումը կայացնում է նիստը նախագահողը, եւ հաշվիչ հանձնաժողովն այս խնդրի առնչությամբ որեւէ դերակատարություն չունի: Միակ գործողությունը, որ պետք է կատարի հաշվիչ հանձնաժողովը` ձայների հաշվարկն է: Հաշվիչ հանձնաժողովը պետք է որոշում ընդունի քվեարկության արդյունքներով, մասնավորապես, այն հարցերի շուրջ, թե երբ պետք է լինի քվեարկությունը, քվեաթերթիկն անվավեր է, կողմ թե դեմ է, եւ, ի վերջո, ով ընտրվեց: Մնացած դեպքերում հաշվիչ հանձնաժողովն անելիք չունի: ԱԺ արտահերթ նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Հարությունյանը` հավելելով, որ որեւէ տեսանկյունից արգելք չկա, եւ քննարկված «գազային» համաձայնագրերը վավերացվել են:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ ԱԺ ընդդիմադիր 4 կուսակցություններ քվեարկության վերաբերյալ պատրաստվում են դիմել Սահմանադրական դատարան` հայտարարելով, որ քվերակության անօրինականությունն ապացուցող անհերքելի փաստեր ունեն, Դավիթ Հարությունյանն ասաց, որ ոչ միայն բովանդակային, այլեւ Սահմանադրական դատարանի վերաբերյալ օրենսդրության տեսանկյունից, նման հիմքեր չկան: «Ի տարբերություն օրենքների, միջազգային պայմանագրերը կարող են վիճարկվել Սահմանադրական դատարանում միմիայն այն պարագայում, եթե խախտվել են Սահմանադրությամբ նախատեսված պահանջները: Իսկ որքանով ես հասկացա, ընդդիմության բարձրացրած հարցը վերաբերում է ԱԺ կանոնակարգ- օրենքի հիմքով ՍԴդիմելուն: Սրանք տարբեր բաներ են. խորհուրդ կտամ մանրամասն ուսումնասիրել Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի 68-րդ հոդվածի 2-րդ մասը»,- ասաց Դավիթ Հարությունյանը:
Նա հիշեցրեց, որ ժողովրդավար պետություններում որոշումներն ընդունվում են` հաշվի առնելով մեծամասնության տեսակետը, հետեւաբար, այս առումով չի կարող խնդիր առաջացնել այն հանգամանքը, որ համաձայնագրերի վավերացմանը կողմ են քվեարկել միայն երկու խմբակցությունների ներկայացուցիչներ:
ԱԺ արտահերթ նիստին վավերացման էին ներկայացված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջեւ Հայաստանի Հանրապետություն բնական գազի, նավթամթերքների եւ չմշակված բնական ալմաստների առաքման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ»,«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջեւ Հայաստանի Հանրապետություն բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձեւավորման կարգի վերաբերյալ», «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջեւ «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի առուվաճառքի եւ հետագա գործունեության պայմանների մասին» համաձայնագրերը:

Депутат посоветовал оппозиции прочитать закон Армении о Конституционном суде
На заседании Национального Собрания Армении решение о принятии какого-либо решения принимает председательствующий, и счетная комиссия в этой связи не играет никакой роли. Единственное, что должна сделать счетная комиссия – это посчитать голоса.
Счетная комиссия принимает решение по результатам голосования, в частности, по тем вопросам, когда должно происходить голосование, бюллетень является действительным или нет, сколько проголосовало за и против, а также кто был избран. В остальных случаях счетная комиссия ни к чему не причастна.
Как сообщает Арменпресс, на встрече с журналистами после завершения внеочередного заседания НС Армении об этом сказал председатель постоянной комиссия НС по государственно-правовым вопросам, депутат от Республиканской партии Армении Давид Арутюнян, добавив, что нет никаких препятствий и обсужденные «газовые» соглашения были ратифицированы.
Коснувшись того факта, что 4 оппозиционные фракции готовятся обратиться в Конституционный суд по вопросу голосования, заявив, что имеют неопровержимые доказательства того, что голосование сфальсифицировано, Давид Арутюнян сказал, что нет никаких основ для подобного шага не только в содержательном плане, но и с точки зрения законодательства о КС.
«В отличие от законов, международные договора могут быть обжалованы в Конституционном суде только в том случае, когда были нарушены требования Конституции. А насколько я понял, поднятый оппозицией вопрос касается обращения в КС на основе закона «Регламент НС». Это разные вещи. Я бы посоветовал подробнее рассмотреть 2 часть статьи 68 закона Армении о Конституционном суде», - сказал Давид Арутюнян.
Он напомнил, что в демократических странах решения принимаются, учитывая точку зрения большинства, следовательно, в этом плане проблемной не может считаться тот факт, что за ратификацию соглашений проголосовали представители только двух парламентских фракций.
Напомним, что на внеочередном заседании НС Армении на ратификацию были представлены «Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве в сфере поставок природного газа, нефтепродуктов и необработанных природных алмазов в Республику Армения», «Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации о порядке формирования цен при поставке природного газа в Республику Армения», «Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации об условиях купли-продажи акций и дальнейшей деятельности закрытого акционерного общества «АрмРосгазпром».