ՀԿԵ-ն Իրան-Հայաստան երկթագծի կառուցումը հնարավոր է համարում 2015-ի կեսերից
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրան-Հայաստան երկաթգծի տարեկան ապրանքաշրջանառության առավելագույն ծավալը, փորձագիտական խմբի գնահատականով, կկազմի տարեկան 15-18 միլիոն տոննա: Այդ մասին դեկտեմբերի 19-ին հրավիրած ասուլիսում նշեց «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը: Ընկերության տնօրենի գնահատականով՝ բեռնափոխադրման այդպիսի ծավալների դեպքում երկաթգիծը հնարավորություն կստեղծի ներդրումների վերադարձելիության համար, սակայն այդ ցուցանիշը կապահովվի երկաթգծի շահագործման ոչ առաջին տարում:
«Հանգամանքների բարենպաստ զարգացման դեպքում Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման աշխատանքները կմեկնարկեն 2015 թվականի կեսերից ոչ շուտ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ընդգծեց Ռեբեցը: Նախագծի տեխնիկատնտեսական հիմնավորման ուսումնասիրությամբ զբաղվում է «Ռասիա ՖԶԷ» խորհրդատվական ընկերությունը:
Հայաստան-Իրան երկաթգծի կառուցումը ՀՀ կառավարության առաջնային ծրագրերից մեկն է:Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման արժեքը գնահատվում է շուրջ 3.5 միլիարդ դոլարի սահմաններում: Իրան- Հայաստան երկաթգծի հայկական մասի երկարությունը նախատեսվում է, որ կլինի 316 կիլոմետր, իսկ իրանականինը՝ 160: Երկաթգծի շինարարության ժամկետը կկազմի մոտ 6 տարի:

ЮКЖД считает возможным начало строительства железной дороги «Иран-Армения с середины 2015 года
Максимальный годовой товарооборот железной дороги Иран-Армения, по оценкам экспертной группы, составит 15-18 млн тонн в год. Об этом на пресс-конференции 19 декабря заявил генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» (ЮКЖД) Виктор Ребец. По его мнению, в случае подобных объемов грузоперевозок появится возможность обеспечить возвратность затраченных на ж/д инвестиций, однако этот показатель железная дорога сможет обеспечить не с первого года эксплуатации.
«При благоприятном развитии ситуации работы по строительству железной дороги Иран-Армения смогут стартовать не раньше середины 2015 года», - как сообщает Арменпресс, подчеркнул Рабец.
Строительство железной дороги «Иран-Армения» – одна из приоритетных программ правительства РА. Стоимость реализации проекта оценивается около 3,5 млрд долларов. Предполагается. что протяженность «армянского» участка этой железной дороги составит 316 км, а иранского – 160. Срок строительства составит около 6 лет.