Կալիֆոռնիայի ֆեդերալ դատարանն ութ տարվա ազատազրկման Է դատապարտել «Հայկական ուժ» խմբավորման անդամ Կարո Երկանյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կալիֆոռնիայի ֆեդերալ դատարանը Կարո Երկանյանին՝ ԱՄՆ-ում «Հայկական ուժ» հանցավոր խմբավորման գործի ֆիգուրանտներից մեկին, որին 100 տարվա բանտարկություն Էր սպառնում, դատապարտել Է ութ տարվա ազատազրկյան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՌԱՊՍԻ-ին հայտնել են դատարանում:
ԱՄՆ-ի իրավապահ մարմինների տվյալներով՝ «Հայկական ուժ» խմբավորումը, որի մեջ մտնում Էին գլխավորապես հայաստանցիներ եւ նախկին ԽՍՀՄ-ի այլ հանրապետությունների քաղաքացիներ, ձեւավորվել է Լոս Անջելեսում 1980-ական թվականներին: Ենթադրվում Է, որ ելուզակախումբը բաղկացած է եղել մինչեւ 150 մասնակիցներից, չհաշված մեծաթիվ հանցակիցները, որոնք ձեւականորեն խմբավորման անդամներ չԷին:
Սեպտեմբերին ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունը հաղորդել է, որ ընդհանուր առմամբ 59 մարդ, այդ թվում՝ Երկանյանը, որոնք մասնակից են եղել խմբավորման գործունեությանը, ընդունել են իրենց առաջադրված մեղադրանքները, որոնց թվում են՝ կողոպուտներ, սպանություններ, առեւանգումներ, դրամաշորթություն, խարդախություն, թմրանյութերի մաքսանենգություն եւ զենքի անօրինական շրջանառություն:
ԱՄՆ-ի իրավապահ մարմինները 2011 թվականի փետրվարին իրականացրել էին ընդգրկուն գործողություն, որի արդյունքում կալանավորվել Էին տասնյակ մարդիկ: Ընդհանուր առմամբ մեղադրյալների աթոռին Էր հայտնվել 70 մարդ, մեղադրական եզրակացությունը ներառում Է 140 կետ:
Երկանյանին, ըստ նրան առաջադրված մեղադրանքների, սպառնում Էր ավելի քան 100 տարվա բանտարկություն, բայց դատարանը բավարարել Է պաշտպանության դիմումը, որը խնդրել Էր պատիժ նշանակել ութ տարվա ազատազրկման տեսքով՝ գումարած բանտից նրա ազատվելուց հետո հինգ տարի հսկողության տակ գտնվելը:

Суд в США приговорил участника клана "Армянская сила" к 8 годам
Федеральный суд Калифорнии приговорил Каро Ерканяна, одного изфигурантов дела преступной группировки "Армянская сила" вСША, которому грозило более 100 лет заключения, квосьми годам лишения свободы,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По данным американских правоохранительных органов, группировка "Армянская сила", вкоторую входили главным образом выходцы изАрмении идругих республик бывшего СССР, была образована вЛос-Анджелесе в1980-е годы. В банде предположительно насчитывалось до250 участников, несчитая многочисленных пособников, формально несостоявших вгруппировке.
В сентябре министерство юстиции США сообщило, что вобщей сложности 59 человек, вчисле которых был Ерканян, причастные кдеятельности группировки, признали вину попредъявленным им обвинениям, вчисле которых грабежи, убийства, похищения, вымогательство, мошенничество, контрабанда наркотиков инелегальный оборот оружия.
Правоохранительные органы США вфеврале 2011 года провели масштабную операцию, врезультате которой были задержаны десятки человек. В общей сложности наскамье подсудимых оказалось 70 человек, обвинительное заключение насчитывает 140 пунктов.
Ерканяну попредъявленным ему обвинениям грозило более 100 лет заключения, носуд удовлетворил заявление защиты, просившей назначить наказание ввиде восьми лет лишения свободы плюс пять лет поднаблюдением поосвобождении изтюрьмы. В своем ходатайстве защита просила суд принять так называемое обязывающее соглашение сторон опризнании вины.