ՀԱՊԿ-ում ստեղծվում Է թմրանյութերի դեմ պայքարի կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների՝ թմրանյութերի անօրինական շրջանառության հակազդման կոմպետենտ մարմինների Համակարգող խորհրդի՝ Մինսկում կայացած նիստում որոշում է ընդունվել կազմակերպության՝ թմրանյութերի տարածման դեմ պայքարի կենտրոն ստեղծելու մասին, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին:
«Այսօր մեր խնդիրն է դնել կենտրոնի պրակտիկ գործունեության սկիզբը: Առաջին փուլում անհրաժեշտ է ստեղծել Համակարգող խորհրդի աշխատանքային խումբ՝ «ՀԱՊԿ-ի՝ թմրանյութերի տարածման դեմ գործողությունների կենտրոն»,- ասել է Ռուսաստանի՝ թմրանյութերի նկատմամբ հսկողության համերկրային ծառայության ղեկավար Վիկտոր Իվանովը:
Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է վերաիմաստավորել ՀԱՊԿ-ի դերը: «Ակներեւ է, որ Համակարգող խորհրդի աշխատանքը նոր մակարդակի է հասնում, եւ այժմ նրա խնդիրն է ամրապնդել ու զարգացնել ձեռքբերվածը: Դրա համար անհրաժեշտ է վերաիմաստավորել ՀԱՊԿ-ի՝ որպես Եվրասիայում հակաթմրանյութային անվտանգության գլխավոր եւ ըստ էության միակ երաշխավորի դերը»,- հայտարարել է Իվանովը:

В ОДКБ появится центр антинаркотических операций
На заседании Координационного совета компетентных органов по противодействию незаконному обороту наркотиков /КСОПН/ государств-членов Организации договора о коллективной безопасности /ОДКБ/ в Минске принято решение о создании центра антинаркотических операций организации, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
"Сегодня наша задача - положить практическое начало деятельности центра. На первом этапе необходимо создать действующую рабочую группу КСОПН "Центр антинаркотических операций ОДКБ", - сказал глава Федеральной службы контроля за наркотиками /ФСКН/ России Виктор Иванов.
Иванов отметил, что необходимо переосмыслить роль ОДКБ. "Очевидно, что КСОПН выходит на качественно новый уровень работы, и теперь его задача - закреплять и развивать достигнутое. Для этого необходимо заново осмыслить роль ОДКБ как главного, а по сути единственного гаранта антинаркотической безопасности в Евразии", - заявил он.