Արաբ շեյխը վերականգնեց Հաղարծինը. Ֆրանսպրես
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի միջնադարյան եկեղեցաշինության գլուխգործոցներից մեկը՝ Հաղարծինը, արաբ շեյխի հովանավորությամբ վերակառուցվեց և բացեց իր դռները զբոսաշրջիկների առջև։ Փլուզված գմբեթով և ճաքած պատերով հայկական եկեղեցական համալիրը տարիներ շարունակ չէր վերանորոգվում ֆինանսական միջոցների սղության պատճառով։ Սակայն Հայաստան ժամանած շեյխ Սուլթան բեն Մոհամեդ ալ Քասիմին, տեսնելով համալիրը, որոշում է հովանավորել դրա վերակառուցումը։
«Ես չեմ կարողանում պատմության մեջ հիշել նման դեպք։ Արաբ շեյխը օգնում է վերականգնել հայկական եկեղեցին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ֆրանսպրես» գործակալության թղթակցին պատմել է քահանա Արիստակես Այվազյանը։ Նա վստահեցրել է, որ տարիներ շարունակ եկեղեցիները անմխիթար վիճակում էին և «աստվածային միջամտություն էր հարկավոր դրանք փրկելու համար»։ «Առանց կասկածի` Աստված է շեյխին Հաղարծին ուղարկել»,- նշել է հոգևորականը։
Շեյխին Հայաստան ուղեկցած գործարար Վարուժ Ներգուզյանը հիշել է, որ ալ Քասիմին Հայաստան էր հրավիրել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։ «2005թ.-ին նա ժամանեց Հայաստան և մեծահոգորեն առաջարկեց վերանորոգել համալիրը»,- պատմում է Շարժայում ապրող հայ գործարար Վարուժ Ներգուզյանը։ Նա հրաժարվել է ասել, որքան գումար է տրամադրել շեյխը համալիրի վերականգնման համար, սակայն տեղական ԶԼՄ-ները գրում են, որ խոսքը գնում է 1,7 մլն դոլարի մասին։ «Դա ոչ միայն շեյխի մարդասիրության, այլև տարբեր կրոնների հանդեպ հարգանքի ապացույցն է»,- ասել է Ներգուզյանը։
Եկեղեցում մոմ վաճառող Արտակ Սահակյանը հիշում է, որ շեյխը եկել էր իր 10 ուղեկցողներով և բավական երկար ժամանակ ուսումնասիրում էր եկեղեցիներն ու խաչերը։ «Նա ասաց, որ հավատում է՝ այստեղ լսելու է Աստծու ձայնը»,- պատմել է Սահակյանը։
Հաղարծնի վանական համալիրը ներառում է երեք եկեղեցի՝ մոտ 250 հոգևորականներով։ Համալիրը կառուցվել է 10-13-րդ դարերի ընթացքում։ Հաղարծնի համալիրի երկու եկեղեցիները արդեն հաշվառված են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային պատմամշակութային արժեքների շարքում։

Арабский шейх восстановил Агарцин: Франс Пресс
Храмовый комплекс Агарцин - одна из жемчужин армянского средневекового зодчества – восстановлен и радует жителей Армении и приезжающих к нам туристов благодаря щедрому дару арабского шейха. Агарцин, несмотря на обвалившийся купол и треснувшие стены, долгие годы не ремонтировался из-за отсутствия финансовых средств. Однако, судьба распорядилась так, что прибывший в Армению шейх Султан бен Мохаммед аль Касими, очарованный этим церковным сооружением, решил спонсировать восстановительные работы.
«Я не могу вспомнить второго такого случая в истории. Арабский шейх помогает восстановить армянскую церковь», - как сообщает Арменпресс, об этом корр.Франс Пресс рассказал священник Аристакес Айвазян. По его словам, на протяжении многих лет церковь находилась в аварийном состоянии и для спасения ее потребовался, поистине, «божий промысел». «Не сомневаюсь, что это Господь направил шейха в Агарцин», - сказал представитель духовенства.
Как вспоминает предприниматель Варуж Нергузян, сопровождавший шейха во время его поездок по Армении, Касими пригласил второй президент РА Роберт Кочарян. «В 2005 году он приехал в Армению и сделал столь щедрое предложение, как восстановить Агарцин», - рассказал предприниматель из Шаржи. Он отказался назвать сумму пожертвования, однако местные СМИ пишут, то речь идет о 1,7 млн долларов. «Это не просто акт гуманизма со стороны арабского шейха, а свидетельство уважения к другим религиям», - сказал Нергузян.
Артак Саакян, продающий свечи в Агарцине, вспоминает, что шейх прибыл в Агарцин с 10-тью сопровождавшими его лицами и довольно долго осматривал церкви и кресты, а потом сказал, что «верит в пребывание здесь Бога и что в этих стенах можно услышать голос Всевышнего», - рассказал Саакян.
Храмовый комплекс Агарцин включает три церкви с 250 священнослужителями. Агарцин был возведен в течение 10-13 веков. Две из церквей этого храмового комплекса уже включены в список мирового историко-культурного наследия ЮНЕСКО.