Փորձաքննությունը պարզել Է, որ Հրաչյա Հարությունյանը խախտել Է ճանապարհային երթեւեկության կանոնները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փորձաքննությունը պարզել Է, որ «ԿամԱզ»-ի վարորդ Հրաչյա Հարությունյանը խախտել Է ճանապարհային երթեւեկության կանոնները «նոր» Մոսկվայում տեղի ունեցած ճանապարհատրանսպորտային պատահարի ժամանակ, որի հետեւանքով 18 մարդ Է զոհվել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին հայտնել են Ռուսաստանի ՆԳ նախարարության Մոսկվայի գլխավոր վարչության մամուլի ծառայությունում:
Մոսկվայի ՆԳ վարչությունն ստացել Է դատաբժշկական եւ երեք ավտոտեխնիկական փորձաքննությունների եզրակացությունները, որոնք նշանակվել Էին ՃՏՊ-ի քրեական գործով: Ավտոտեխնիկական փորձաքննությունների եզրակացություններից հետեւում Է, որ վարորդի գործողություններում առկա են ճանապարհային երթեւեկության կանոնների, ինչպես նաեւ ավտոմեքենայի շահագործման կանոնների խախտումներ:
Բացի դրանից, հայտնի Է դարձել, որ Հարությունյանի վարած բեռնատարը երկար ժամանակ տեխսպասարկում չի անցել: «Դա հանգեցրել Է արգելակների համակարգի աշխատանքի անարդյունավետության, ինչի մասին մեղադրյալը պետք Է իմանար»,-ընդգծել են ՆԳՆ գլխավոր վարչությունում:
Ավելի վաղ պարզվել Էր, որ «վթարի պահին ավտոմեքենան գերբեռնված Է եղել, ինչը հանգեցրել Է արգելակման համակարգի աշխատանքի վատթարացման, ինչի հետեւանքով ճանապարհի այդ հատվածում բեռնատարը չի կարողացել կանգ առնել»:
«Դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության համաձայն, Հրաչյա Հարությունյանը, ինչպես վթարից առաջ, այնպել Էլ վթարի պահին, գիտակից վիճակում Է եղել եւ կառավարել Է իր գործողությունները»,-հայտնել են ոստիկանությունում:
Ներկայում քննիչը մեղադրյալին եւ պաշտպանող կողմին ծանոթացնում Է փորձաքննությունների արդյունքներին:
Սպտեմբերի 9-ին Հրաչյա Հարությունյանն ընդունել Է իր մեղքը ՃՏՊ-ի կապակցությամբ: «Ցանկանալով խուսափել խաչմերուկում կանգնած ավտոմեքենաների հետ բախումից՝ վարորդը ոչ ճիշտ որոշում Է ընդունել՝ դուրս գալ երթեւեկության հանդիպական գոտի, որն ազատ Է եղել: Հարությունյանը հայտնել Է, որ մարնաքարով բեռնված ԿամԱզ-ը չի ենթարկվել արգելակմանը եւ, քանի որ ճանապարհը թեքություն Է ունեցել, մեքենան միայն ավելի Է արագացրել ընթացքը»,-հայտնել Է մեղադրյալի փաստաբանը՝ Ռուբեն Մարգարյանը:
Պաշտպանն ընդգծել Է. «Քանի որ այլ եղանակով թեք ճանապարհին անհնարին Էր կանգնեցնել «առանց արգելակների» բեռնատարը, վարորդը որոշել Է մեքենան շուռ տալ խաչմերուկի այն հատվածում, որտեղ ազատ տարածություն Էր, եւ մեքենաներ չեն եղել»: Փաստորեն դա նրան հաջողվել Է. ղեկը կտրուկ շրջելով դեպի ձախ՝ Հարությունյանը կողաշրջել Է մեքենան, սակայն առջեւում հայտնվել Է ավտոբուսը, որը Հարությունյանը տեսել Է, երբ բեռնատարի անիվներն արդեն օդում Էին: «Մինչ այդ տեսադաշտը փակ Է եղել խաչմերուկի մերձակա բնակելի տան պատճառով»,-նշել Է պաշտպանը:

Экспертиза установила виновность водителя КАМАЗа в ДТП в "новой" Москве
Экспертиза установила виновность Грачьи Арутюняна - водителя КАМАЗа - в ДТП в "новой" Москве, где погибли 18 человек. Как передает Арменпресс, об этомсообщили ИТАР-ТАСС в пресс-службе столичного Главного управления МВД.
МВД столицы получилозаключения судебно-психиатрической и трех автотехнических экспертиз, которые были назначены по уголовному делу по ДТП. Из заключений автотехнических экспертиз следует, что в действиях водителя усматриваются нарушения правил дорожного движения, а также правил эксплуатации автомобиля.
Кроме того, стало известно, что техническое обслуживание грузовика, на котором обвиняемый регулярно ездил, не проводилось в течение длительного времени. "Это привело к неэффективности работы тормозной системы, о чем обвиняемый должен был знать", - подчеркнули в ГУ МВД.
Ранее было установлено, что "в момент аварии автомобиль был сильно перегружен, и в совокупности это привлекло к еще большему сбою в работе системы торможения, в результате чего на данном участке дороги грузовик остановиться не смог".
"Также по заключению судебно-психиатрической экспертизы Грачья Арутюнян как до, так и на момент аварии находился в сознании и руководил своими действиями", - сообщили в полиции.
В настоящее время следователь знакомит обвиняемого и сторону защиты с результатами экспертиз.
9 сентября Грачья Арутюнян признал свою вину в ДТП. "Желая избежать столкновения с притормаживающими и стоящими впереди у перекрестка автомобилями и, как следствие, многочисленных жертв, водитель принял неверное решение выехать на полосу встречного движения, которая была пуста. Арутюнян сообщил, что груженый щебнем КамАЗ не реагировал на нажатие педали тормоза, а так как дорога шла под уклон, машина лишь ускорялась", - сообщил адвокат обвиняемого Рубен Маркарьян.
Защитник подчеркнул, что "так как иным способом груженый самосвал "без тормозов" остановить на дороге под уклон невозможно, водитель решил опрокинуть машину впереди на перекрестке, так как там было свободное пространство и машин не было". Фактически ему это удалось -резко вывернув руль влево, Арутюнян опрокинулмашину, однако рядом оказался автобус, который Арутюнян увидел, когда колеса его грузовика уже были в воздухе. "До этого обзор был закрыт жилым домом у перекрестка", - отметил защитник.