Հալեպում էլեկտրականության, ջրի խնդիրները և ամենօրյա պայթյունները բնակիչներին լարվածության մեջ են պահում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպում իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հալեպի մեր աղբյուրը՝ ավելացնելով, որ թեպետ նոյեմբերի 15-ին քաղաքում մեծ իրադարձություններ տեղի չեն ունեցել, սակայն նոյեմբերի 14-ին Մուշիե կենտրոնական թաղամասում տեղի ունեցած ուժգին պայթյունները, որոնց հետևանքով տասնյակ մարդիկ են զոհվել և վիրավորվել, ցնցել են քաղաքի բնակիչներին:
Զոհերի թվում է եղել նաև մեկ հայ`1966թ.-ին ծնված Գևորգ Պողոսյանը: Աղբյուրի տեղեկացմամբ` բնակիչներն անորոշ, սպասողական վիճակում են: Պայթյուններից բացի, քաղաքում մտահոգիչ է էլեկտրականության բացակայությունը, քանի որ զինյալների հարձակումներից էլեկտրալարերը կրկին վնասվել են: Բացի այդ, ջրի խնդիրը ևս մեծ է բնանկիչների շրջանում: Նրանք շարունակում են շշերով խմելու ջուր հայթայթել:
Ավելի վաղ արաբական լրատվամիջոցները տեղեկացրել էին, որ Հալեպի միջազգային օդանավակայանի շրջակայքում թեժ մարտեր են ընթանում: Սիրիական ռազմաօդային ուժերի ռմբակոծման հետևանքով զինված խմբավորման ղեկավարներից մեկն է սպանվել, ևս 2-ը վիրավորվել են: Պարզվել է, որ սպանվածը ամենամեծ «Լուա աթ Թաուհիդ» խմբավորումներից մեկի ղեկավար Յուսուֆ Աբբասին է: «Լուա աթ Թաուհիդ» և «Ջաբհա ան Նուսրա» խմբավորումներն արտակարգ դրություն են հայտարարել և զինյալների շարքերըհամալրելու կոչ արել՝ զգուշանալով սիրիական բանակի առաջխաղացումից: Սիրիական բանակն իր հերթին նպատակադրվել է ամբողջությամբ իր ձեռքը վերցնել Հալեպը և քաղաքը մաքրել բոլոր զինյալներից:

Ежедневные взрывы, отсутствие электроэнергии и воды держат жителей Алеппо в напряжении
Ситуация в Алеппо продолжает оставаться напряженной. Об этом сообщил Арменпресс наш источник в сирийском городе, добавив, что хотя 15 ноября в городе больших событий не было, однако 14 ноября в центральном квартале Мушие произошли сильные взрывы, в результате которых погибли и получили ранения десятки людей. Эти взрывы потрясли жителей города.
В числе жертв есть также один армянин – Геворг Погосян (1966 года рождения). По сообщению источника, жители города находятся в неопределенной и выжидательной ситуации.
Кроме взрывом в городе, беспокоит также отсутствие электроэнергии, так как в результате нападений пострадали электрические провода. Кроме этого, большой проблемой является также вопрос воды. Жители продолжают добывать питьевую воду бутылками.
Ранее арабские СМИ сообщали, что в районе международного аэропорта Алеппо происходят бои. В результате бомбежки ВВС Сирии был убит один из лидеров вооруженной группировки, еще двое были ранены.
Группировки «Лау ат Таухид» и «Забха ан Нусра» объявили чрезвычайную ситуацию и призвали всех пополнить ряды повстанцев, опасаясь продвижений сирийской армии. В свою очередь, сирийская армия поставила перед собой цель полностью взять в свои руки Алеппо и очистить город от всех повстанцев.