Մաշտոցի պողոտայի միջադեպի գործով ձերբակալված 20 անձանց բնակարանները խուզարկվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում ընթացող քրեական գործի նախաքննության շրջանակում նոյեմբերի 5-ին ոստիկանություն բերման ենթարկված և ձերբակալված 20 անձանց բնակարաններում կատարվել են խուզարկություններ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ոստիկանությունից, բոլոր ձերբակալվածների նկատմամբ նշանակվել է տոկսիկոքիմիական փորձաքննություն:
Ձերբակալվածներից 14-ի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել և որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը. Հարությունյան Շանթ (ՀՀ քր. օր.-ի 316 հոդ. 2-րդ մաս), Ավետիսյան Ավետիս (ՀՀ քր. օր.-ի 316 հոդ. 2-րդ մաս), Պետրոսյան Լիպարիտ (ՀՀ քր. օր.-ի 316 հոդ. 2-րդ մաս), Հովհաննիսյան Արմեն (ՀՀ քր. օր.-ի 316 հոդ. 2-րդ մաս), Վարդանյան Վարդան (ՀՀ քր. օր.-ի 316 հոդ. 2-րդ մաս), Առաքելյան Միսակ (ՀՀ քր. օր.-ի 316 հոդ. 2-րդ մաս), Մարգարյան Ալբերտ (ՀՀ քր. օր.-ի 316 հոդ. 2-րդ մաս), Գրիգորյան Անուշավան (ՀՀ քր. օր.-ի 316 հոդ. 2-րդ մաս), Հովհաննիսյան Մկրտիչ (ՀՀ քր. օր.-ի 316 հոդ. 2-րդ մաս), Մկրտչյան Վահե (ՀՀ քր. օր.-ի 316 հոդ. 2-րդ մաս), Հարությունյան Հայկ (ՀՀ քր. օր.-ի 316 հոդ. 2-րդ մաս), Պետրոսյան Տիգրան (ՀՀ քր. օր.-ի 316 հոդ. 1-ին մաս), Պողոսյան Ալեք (ՀՀ քր. օր.-ի 316 հոդ. 1-ին մաս), Մնացականյան Սևակ (ՀՀ քր. օր.-ի 316 հոդ. 1-ին մաս):
Ձերբակալվածներից մնացած 6-ը ազատ են արձակվել` Տերտերյան Աշոտ, Հովիկյան Մանուկ, Մխիթարյան Արման, Մխիթարյան Մխիթար, Ղազարյան Հովհաննես, Մկրտչյան Դավիթ:

Police search houses of 20 persons arrested at Mashtots Ave. events
YEREVAN, NOVEMBER 9, ARMENPRESS. Within the framework of the preliminary investigation of the criminal case filed in the Department for Cases of Particular Importance of the General Investigation Department of the Police of the Republic of Armenia, a search has been conducted in the houses of 20 persons detained and arrested on November 5. The Information and Public Relations Department of the Police of the Republic of Armenia informed “Armenpress” about this.
8 suffered policemen having injuries of different levels were taken to various medical institutions of the capital in the result of the clashes organized by Shant Harutyunyan and his supporters in the Liberty Square and Mashtots Avenue. Press secretary of the Minister of Healthcare of the Republic of Armenia Anahit Haytayan informed Armenpress that two of them were taken to the hospital of St. Gregory the Enlightener who had cranial and abdominal injuries in the result of being subjected to stabbing. “6 of the 8 policemen were moved to the 3td clinical hospital,” Anahit Haytayan said.
Ordinary citizens and policemen suffered in the result of the clashes organized by Shant Harutyunyan and the demonstrators in the Liberty Square. Deputy Chief of the Police of the Republic of Armenia Hunan Pogosyan also arrived at the place of the incident. The police of the Republic of Armenia informed that more than two dozen transgressors were brought to the police department. The police also stated that any illegal action will be reacted by the strongest extension, as for the transgressors, they will be punished with all the strictness of the law.