ՄԻԵԴ-ի նախադեպային որոշումները պետք է կիրառվեն նաև դատախազական գործունեության մեջ. Գևորգ Կոստանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի նախադեպային որոշումներն ուղղակի իմպլեմենտացում պետք է ունենան նաև դատախազական գործունեության մեջ, ոչ միայն նրա համար, որ մեր օրենսդրությամբ սահմանվում է, որ միջազգային պայմանագիրն ավելի բարձր իրավաբանական ուժ ունի, այլ նաև դա իր հերթին մեխանիկորեն հանգեցնում է մարդու իրավունքների և ազատությունների երաշխավորմանը:Այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ գլխավոր դատախազի թեկնածու Գևորգ Կոստանյանը՝ պատասխանելով ԱԺ անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի հարցին, թե ինքը Եվրոպական դատարանում մարդու իրավունքների մասով բավականին կրթված անձ է, և ինչպես է պատրաստվում իր գիտելիքները կիրառել պրակտիկայում: «Ես ձեզ ընդամենը մի օրինակ ասեմ, որը ես փորձել եմ իմպլեմենտացնել. այսօրվա քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանվում է, որ անձն իրավունք ունի ծանոթանալ քրեական գործի նյութերին միայն կարճվելուց հետո: Այսինքն` կասեցված քրեական գործի պայմաններում քրգործի նյութերին ծանոթանալու իրավունք չունեն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա` ընդգծելով, որ երբ նշանակվեց զինդատախազ, առանձին ցուցում տվեց ցանկացած գործի կասեցման որոշումը բողոքարկելու դեպքում բողոքարկող սուբյեկտին տրամադրել գործի հանգամանքները և, առնվազն, կասեցման որոշումն ընդունելու համար հիմք հանդիսացող հանգամանքները: «Ես արեցի սա՝ նկատի ունենալով, որ մենք ունենք պարտականություն` ապահովելու արդյունավետ բողոքարկումը ևս, իսկ արդյունավետ բողոքարկումը կարող է լինել միայն համապատասխան նյութերի առկայության պարագայում»,- ասաց նա:
Ազգային ժողովի` սեպտեմբերի 30-ին մեկնարկած քառօրյայի օրակարգում քննարկվում է ՀՀ զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանի` գլխավոր դատախազի պաշտոնում նշանակման հարցը:Նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի (պաշտոնը զբաղեցնում էր 2004թ.-ից) պաշտոնավարման ժամկետն ավարտվել էր սեպտեմբերի 13-ին: Գլխավոր դատախազին հանրապետության Նախագահի առաջարկությամբ նշանակում է Ազգային ժողովը` 6 տարի ժամկետով: Նույն անձը չի կարող ավելի քան երկու անգամ անընդմեջ նշանակվել գլխավոր դատախազ:

Прецедентные решения ЕСПЧ должны быть имплементированы в деятельность прокуратуры – Геворг Костанян
Прецедентные решения Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) должны быть имплементированы в деятельность прокуратуры, не только потому, что нашим законодательством предусматривается, что международный договор имеет более высокую юридическую силу, но также это механически приводит к обеспечению прав и свобод человека.
Как сообщает Арменпресс, в Национальном Собрании Армении с таким заявлением выступил кандидат в генпрокуроры Армении Геворг Костанян, отвечая на вопрос депутата Эдмона Марукяна о том, как он собирается использовать свои глубокие знания по части ЕСПЧ на практике (Костанян много лет занимал должность представителя правительства Армении в ЕСПЧ – ред.).
«Я вам приведу только один пример, который я пытался имплементировать. Сегодняшний уголовный кодекс отмечает, что лицо имеет право ознакомиться с материалами уголовного дела после того, как оно будет прекращено. То есть, в случаях прекращенных уголовных дел нет права ознакомления с материалами дела», - сказал он, подчеркнув, что после назначения на должность военного прокурора, он дал отдельный указ о том, чтобы в случае апелляции прекращения любого дела апеллирующему субъекту было дано право ознакомиться с фактами дела, и, как минимум, факты, ставшие причиной принятия решения о прекращении дела.
«Я это сделал, учитывая, что у нас есть обязательства по обеспечению продуктивной апелляции, а оно может продуктивным только в случае наличия соответствующих материалов», - сказал Костанян.
В рамках проходящей с 30 сентября очередной «четырехдневки» Национального Собрания Армении обсуждается вопрос назначения Геворга Костаняна генеральным прокурором Армении.
Срок полномочий бывшего генпрокурора Агвана Овсепяна (занимал этот пост с 2004 года) закончился 13 сентября. Распоряжением президента Армении, он был назначен председателем комиссии по правовому обеспечению формирования единого следственного органа.
Генерального прокурора по предложению президента страны назначает Национальное Собрание сроком на 6 лет. То же лицо не может быть назначаемо на этот пост более чем два раза подряд.