ԵՄ մուտքի արտոնագրերի դյուրացման ընթացակարգը կավարտվի մինչ տարեվերջ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՊԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական Միության միջև մուտքի արտոնագրերի դյուրացման և առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիայի) շուրջ համաձայնագրերը ներպետական վավերացման գործընթացում են, և մինչ տարեվերջ ընթացակարգը կամփոփվի։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայության պետ ԳագիկԵգանյանը։ Նրա խոսքով՝ նույնիսկ այն պարագայում, եթե Հայաստանը չնախաստորագրի ԵՄ ասոցացման համաձայնագիրը, մուտքի արտոնագրերի դյուրացման և ռեադմիսիայի համաձայնագրերը կվավերացվեն։ «Դրանք իրարից տարբեր գործընթացներ են։ Հայաստանը մեկ տարի առաջ ստորագրել է մուտքի արտոնագրերի դյուրացման համաձայնագիրը։ Ռեադմիսիայի պայամանագիր կնքվել է արդեն 14 պետության հետ, որից 13-ը եվրոպական երկրներ են։ Ներկայում Հայաստանում և եվրոպական երկրներում ընթանում է ներպետական վավերացման գործընթացը»,- ընդգծեց նա։ Միգրացիոն պետական ծառայության պետը հիշեցրեց, որ դյուրացումը վերաբերում է վիզաների տրամադրման վարչարարությանը, սակայն դա չի նշանակում, որ անձն այլևս չի կարող դեսպանատանը մերժում ստանալ։
2012 թ. դեկտեմբերի 17-ին ԲրյուսելումԵՄ-ն և Հայաստանը ստորագրել են մուտքի արտոնագրերի դյուրացման համաձայնագիրը: Մուտքի վիզաների դյուրացման համաձայնագրով ՀՀ քաղաքացիների համար նախատեսվում են Շենգենյան գոտու երկրներ մուտքի վիզաներ ստանալու դյուրացված ընթացակարգեր: ԵՄ երկրներ պարզեցված մուտք է նախատեսվում մի շարք կատեգորիաների ՀՀ քաղաքացիների համար, մասնավորապես` պաշտոնական պատվիրակության անդամների, գիտնականների, ուսանողների, լրագրողների, սպորտի եւ արվեստի գործիչների, ԵՄ երկրներում օրինական բնակություն ունեցողների մերձավոր ազգականների, ԵՄ երկրներում գործող հայկական սփյուռքի կառույցների կողմից կազմակերպվող միջոցառումների մասնակիցների, եւ այլոց համար: Նախատեսվում է նաեւ նվազեցնել Շենգենյան մուտքի արտոնագրի գինը` դարձնելով 35 եվրո, ինչպես նաեւ այն դարձնել անվճար մի շարք կատեգորիաների քաղաքացիների, այդ թվում` երեխաների ու թոշակառուների համար:
2013 թվականի հունվարի 10-իցՀայաստանը միակողմանիորեն վերացրեց վիզային ռեժիմը Եվրամիության անդամ երկրների և Շվեյցարիայի քաղաքացիների համար: Այդ օրիցԵՄ անդամ երկրների քաղաքացիները կարող էին Հայաստան այցելել առանց այցագրի և մինչև 90 օր մնալ երկրում: Նույնը վերաբերում է նաև Շվեյցարիայի քաղաքացիներին, որը ԵՄ անդամ երկիր չէ, սակայն գտնվում է Շենգենյան գոտուում:

Процесс упрощения процедуры предоставления въездных виз в ЕС завершится до конца года
Соглашения об упрощении визового режима и реадмиссии между Арменией и Евросоюзом находятся в процессе внутригосударственной ратификации и до конца года эта процедура будет завершена. Об этом в беседе с Арменпресс сказал начальник Государственной миграционной службы министерства по территориальному управлению РА Гагик Еганян.
По его словам, эти соглашения будут ратифицированы, даже если Армения не подпишет соглашение об ассоциировании с ЕС. «Это разные процессы. Армения еще год назад подписала соглашение об упрощении визового режима. Соглашение о реадмиссии заключено уже с 14 странами: 13 из них – европейские.
В настоящее время в Армении и европейских странах осуществляется внутригосударственный процесс ратификации», - подчеркнул Еганян. Он также напомнил, что упрощение касается административной части процесса предоставления виз, однако, это вовсе не означает, что обратившимся в посольство не может быть отказано в визе.
17 декабря 2012 года Армения и ЕС подписали в Брюсселе соглашение об упрощении визового режима для стран Шенгенской зоны с тем, чтобы в дальнейшем, вообще, отменить въездные визы. Этим соглашением для граждан Армении будут предусмотрены упрощенные процедуры получения виз в страны Шенгенской зоны. Упрощенный въезд предусматривает ряд категорий граждан Армении – это члены официальных делегаций, ученые, студенты, журналисты, деятели искусства и спортсмены, близкие родственники граждан, проживающих в странах ЕС на законном основании. Предусматривается также снизить цену Шенгенской визы - 35 евро и сделать ее бесплатной для указанных категорий граждан, а также детей и пенсионеров.
10 января 2013 года Армения в одностороннем порядке ратифицировала визовый режим для граждан 27 государств-членов Евросоюза, а также 4-х стран, не являющихся членами ЕС, но применяющих положения Шенгенского соглашения (Schengen Acquis) – Исландии, Лихтенштейна. Норвегии и Швейцарии: они могут приезжать в Армению без виз и оставаться в стране в течение 90 дней.