ԱՄՆ-ը ֆինանսական օժանդակություն կտրամադրի Հայաստանի դատաիրավական ոլորտի հետագա բարեփոխումների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները 2.2 միլիոն դոլար կտրամադրի Հայաստանին՝ դատաիրավական ոլորտում մի շարք աջակցության ծրագրերի իրականացման համար: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնի եւ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի կողմից սեպտեմբերի 13-ին ստորագրվեց ԱՄՆ եւ ՀՀ միջեւ կնքված` թմրամիջոցների հսկողության եւ իրավապահ ոլորտում համագործակցության նամակ-համաձայնագրի 15-րդ փոփոխությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համաձայնագրով նախատեսված ֆինանսավորումը կծառայի ՀՀ կառավարությանը՝անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարի արդյունավետացնելու, ինչպես նաեւ դատաիրավական եւ օրենսդրական բարեփոխումներ իրականացնելու համար:
ԱՄՆ դեսպանը կարեւորեց դատաիրավական ոլորտում երկկողմ համագործակցությունը: «Մենք կարողացել ենք առաջընթաց ապահովել անդրազգային հանցավորության եւ թրաֆիկինգի դեմ պայքարում ու իրականացրել ենք կարեւոր բարեփոխումներ դատաիրավական համակարգում»,- նշեց Հեֆերնը:
Հայաստանում իրականացնող երկկողմանի ծրագրերը ներառում են Ամերիկյան փաստաբանների ընկերակցության Քրեական իրավունքի բարեփոխումների նախաձեռնությունը, «Փի-Էյչ Ինթերնեշնլ» ՀԿ­­-ի իրավական սոցիալականացման համայնքային գործողությունների ու կապերի, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի քրեափորձագիտական կենտրոնի զարգացման ծրագրերը: Այս աջակցությունը նաեւ կնպաստի Հայաստանում փողերի լվացման, մարդկանց թրաֆիկինգի եւ կոռուպցիայի դեմ ուղղված կարողությունների, ինչպես նաեւ նոր քրեակատարողական համակարգի զարգացմանը:
2011թ.-ի հունիսի 11-ին սկզբնական Համաձայնագիրը ստորագրելուց ի վեր Միացյալ Նահանգների կառավարությունը դատաիրավական ոլորտին աջակցելու նպատակով դեսպանության Թմրամիջոցների դեմ պայքարի ու իրավական համագործակցության գրասենյակի միջոցով Հայաստանին է տրամադրել ավելի քան 20 միլիոն դոլար:

U.S. to provide financial assistance for reforms in Armenia's judicial system
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. The United States will provide USD 2.2 million to Armenia for the implementation of a row of programs in the judicial sphere. On September 13 the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the United States to the Republic of Armenia John Heffern and the Prosecutor General of the Republic of Armenia Aghvan Hovsepyan singed the 15th amendment to the Letter of Agreement on Narcotics Control and Law Enforcement between the Government of the United States of America and the Government of Armenia. As reports "Armenpress" the assistance provided through the new agreement will benefit the Armenian people by continuing to help the Government of Armenia more effectively fight transnational crimes such as human trafficking, the illicit international drug trade, and money laundering. It will also enhance Armenia's rule of law by augmenting law enforcement capacities and support overall judicial and legislative reform.
Among other things the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the United States to the Republic of Armenia John Heffern laid a heavy emphasis on the importance of bilateral cooperation in the judicial and legal sphere. In addition Ambassador Heffern underscored: "We have managed to record a progress in the struggle against transnational crimes and trafficking and implement significant reforms in the judicial and legal system."