Կոմիտաս 5 հասցեում իրավախախտում կատարելու համար 26 անձ բերման է ենթարկվել. ՀՀ ոստիկանություն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ոստիկանությունը եւս մեկ անգամ մայրաքաղաքի տարբեր հատվածներում ակցիաներ իրականացնողներին հորդորում է գործել բացառապես օրենքի շրջանակներում, պահպանել հանրային նորմերը, հարգել այլոց իրավունքները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ոստիկանությունը հայտարարություն է տարածել, որում մասնավորապես ասվում է.
«Արդեն տևական ժամանակ է` ոստիկանությունը, հասարակական կարգը պահպանելիս, հավատարիմ իր որդեգրած սկզբունքներին մայրաքաղաքի տարբեր հատվածներում ակցիաներ իրականացնողներին հորդորում է գործել բացառապես օրենքի շրջանակներում, պահպանել հանրային նորմերը, հարգել այլոց իրավունքները: Այսօր ստիպված ենք փաստել, որ ոստիկանության հանդուրժողականության և օրինահարգության հորդորը ոմանց կողմից ընկալվում է որպես ամենաթողության հնարավորություն: Որոշ ակտիվիստ-ցուցարարների օրինազանց գործողությունները խոսում են այն մասին, որ վերոհիշյալ մեթոդները սպառել են իրենց:
Արդեն մի քանի օր մայրաքաղաքի Կոմիտաս 5 հասցեում անցկացվող ակցիայի մասնակիցներն այսօր խախտել են թույլատրելիի բոլոր սահմանները` փակել են Կոմիտասի պողոտան, չեն ենթարկվել իրավապահների օրինական պահանջներին, դիմադրություն են ցույց տվել ոստիկանության ծառայողներին, ինչի հետևանքով կան վնասվածքներ ստացած ոստիկաններ:
Իրավախախտում կատարելու համար ոստիկանության Երևան քաղաքի տարածքային բաժիններ են տարվել 26 անձինք:
Նրանց գործողություններին կտրվի համապատասխան իրավական գնահատական:
Քաղաքացիական ակտիվիստների գործողությունները, մասնավորապես, խոչընդոտում են ճանապարհի երթևեկելի հատվածներում տրանսպորտի բնականոն երթևեկը, սահմանափակում մայթերից, պուրակներից, զբոսայգիներից և հանրային ժամանցի համար նախատեսված այլ վայրերից օգտվելու` քաղաքացիների իրավունքները, խաթարում են պետական հաստատությունների բնականոն աշխատանքը և այլն: Նմանատիպ գործողություններն իրենց ամբողջության մեջ խախտում են հասարակական կարգը, ստորադասում հասարակական համակեցության կանոնները և սահմանափակում այլոց սահմանադրական իրավունքները:
ՀՀ ոստիկանությունը կրկին անգամ հորդորում է` զերծ մնալ իրավախախտումներ թույլ տալուց, կատարել հասարակական կարգի պահպանության մեջ ներգրավված ոստիկանության ծառայողների օրինական պահանջները և տեղիք չտալ ավելորդ լարվածության:
Միաժամանակ, ՀՀ ոստիկանությունը նախազգուշացնում է, որ համաձայն «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքի 29-րդ հոդվածի 1-ին մասի` ոստիկանության ծառայողը որպես բացառիկ միջոց գործադրում է ֆիզիկական ուժ, հատուկ միջոցներ:
Չնայած այն հանգամանքին, որ արդեն մոտ երկու տարի ոստիկանության ծառայողները դրսևորել են հանդուրժողականություն և չեն տրվել սադրանքների, այնուամենայնիվ, կրկին անգամ հիշեցնում ենք, որ կատարվող իրավախախտումները նախականխելու և խափանելու նպատակով, որպես ծայրահեղ միջոց, ՀՀ ոստիկանությունը իրավասու է ցանկացած պահի` օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում և կարգով կիրառել ֆիզիկական ուժ և հատուկ միջոցներ:
ՀՀ ոստիկանության սպառազինության մեջ ընդգրկված հատուկ միջոցների տեսակները և դրանց գործադրման իրավաչափության պայմաններն ու մարտավարական կարգը սահմանված են ՀՀ ոստիկանության պետի 2011 թվականի մայիսի 30-ի թիվ 1-Ն հրամանով:
Մասնավորապես` ոստիկանության ծառայողներն անձամբ կամ ստորաբաժանման կազմում ծառայողական պարտականությունները կատարելիս իրավունք ունեն հատուկ միջոցներ գործադրել`ոստիկանության ծառայողին կամ հասարակական կարգի պահպանության և հանցագործությունների դեմ տարվող պայքարին աջակցող, իրենց հասարակական կամ ծառայողական պարտականությունները կատարող անձանց նկատմամբ ցուցաբերվող դիմադրությունը խափանելիս կամ նրանց օրինական պահանջներին չենթարկվելու դեպքում` ռետինե մահակներ, արցունքաբեր, գրգռիչ գազ, ծխաքողարկող միջոցներ, ռետինե գնդակներով փամփուշտներ, ձեռնաշղթաներ, ուշադրությունը շեղող լուսաձայնային միջոցներ, արգելանքներ քանդելու միջոցներ, ջրանետ մեքենաներ և զրահամեքենաներ, էլեկտրահարող սարքեր, կայծային պարպիչներ, ծառայողական շներ:
Հայտարարում ենք. հասարակական կարգը խախտելու, մայրաքաղաքի կյանքի բնականոն ընթացքը խաթարելու, մյուս քաղաքացիների իրավունքները ոտնահարելու, օրենքն անտեսելու յուրաքանչյուր դեպքում ոստիկանությունը կկիրառի օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունները` օգտագործելով նաև հատուկ միջոցներ»:

За правонарушение на проспекте Комитаса, 5 задержаны 26 лиц – полиция Армении
Полиция РА вновь обращается к гражданам, проводящим акции в разных районах столицы: действовать в рамках закона, соблюдать общественные нормы, уважать права других.Как передает Арменпресс, полиция распространила заявление, в котором, в частности, говорится:
«Уже длительное время полиция, верная своим принципам, при поддержании общественного порядка в разных районах столицы, призывает граждан действовать в рамках закона, соблюдать общественные нормы, уважать права других. Сегодня мы вынуждены констатировать, что призывы полиции воспринимаются некоторыми как возможность вседозволенности. Противоправные действия некоторых демонстрантов-активистов говорят о том, что вышеупомянутые методы исчерпали себя.Участники продолжающей несколько дней акции протеста на Комитаса-5 сегодня нарушили все дозволенные границы: закрыли проспект, парализовали движение, не подчинялись законным требованиям правоохранителей, оказали сопротивление полиции, вследствие чего некоторые из полицейских получили травмы. За допущенные нарушения в отделения полиции столицы доставлено 26 гражданИх действиям будет дана соответствующая правовая оценка.Действия активистов мешают движению транспорта, затрудняют возможность пользования тротуарами, парками и др. общественными местами, парализуют нормальную работу госучреждений и т.д. В целом эти действия нарушают общественный порядок, правила общежития и права граждан.Полиция вновь призывает избегать правонарушений, выполнять законные требования представителей власти и не нагнетать напряженность.Полиция предупреждает: в соответствии с ч.1 ст. 29 закона РА «О полиции» полицейский в качестве исключительной меры может применить физическую силу, особые методы.Хотя в последние два года сотрудники полиции остаются верны принципам толерантности и не поддаются на провокации, напоминаем: с целью предотвращения правонарушения полицейские в качестве исключительной меры вправе в любой момент и в предусмотренных законом случаях применить физическую силу и особые методы.Имеющиеся в арсенале полиции виды особых методов и условия их применения прописаны в приказе начальника полиции РА №1-Ն от 30 мая 2011г.В частности, в случае воспрепятствования полицейским или лицам, содействующим им в исполнении их прямых служебных обязанностей, или неподчинения их законным требованиям, полицейские лично или в составе подразделения при исполнении своих обязанностей вправе прибегнуть к особым методам, к коим относятся: резиновые дубинки, слезоточивые газы, дымовые шашки, свето-шумовые установки, водометы, бронемашины, электрошоки, служебные собаки и др.Сообщаем: в случае нарушения общественного порядка, несоблюдения общественных норм, неуважения права других полиция прибегнет к своим полномочиям, предусмотренным законом, в том числе – к особым методам».