Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունն ամփոփել է կիսամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու նպատակով, ինչպես նաև պետական շահերի խախտման վերաբերյալ ստացված հաղորդումների հիման վրա, 2013թ.-ի 1-ին կիսամյակում նախապատրաստված նյութերով ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունումհարուցվել է 31 քրեական գործ, որոնցից 13-ը` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ, 179-րդ, 188-րդ, 291-րդ, 345-րդ, 353-րդ հոդվածներով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Գլխավոր դատախազությունից, հարուցված քրեական գործերով արձանագրված գույքային վնասը կազմել է 1 մլրդ 967 մլն դրամ, վարչության դատախազների անմիջական դատավարական ղեկավարման ներքո գտնվող քրեական գործերով մինչդատական վարույթի ընթացքում վերականգնվել է 121,5 մլն դրամ, դատաքննության ընթացքում` 62,6 մլն դրամ:
Մինչդատական վարույթի ընթացքում վերականգնվել է 123,7 մլն դրամ, իսկ դատաքննության ընթացքում` 62,6 մլն դրամ, որն էլ ամբողջությամբ վերականգնվել է վարչության դատախազների դատավարական ղեկավարման տակ գտնվող գործերով:Քրեական գործերով վարչության դատախազների կողմից տրվել է 4 գրավոր ցուցում, որոնք չեն բողոքարկվել:
Այս տարվա 1-ին կիսամյակում դատարան է հարուցվել 954 մլն 169 հազար դրամ հայցապահանջով 43 հայց, որոնցից 40-ը հարուցվել է քաղաքացիական դատավարության, իսկ 3-ը` քրեական դատավարության կարգով:
Դատարանները քննել և դատական ակտեր են կայացրել 1 մլրդ 990 մլն 158 հազար դրամի 49 հայցով, որոնցից բավարարվել է 1 մլրդ 914 մլն 732 հազար դրամի 32 հայց, մերժվել է 68 մլն 508 հազար դրամի 15 հայց, իսկ 99 հայցի դատաքննությունն ընթացքի մեջ է:
Նույն ժամանակահատվածում դատախազության մարմինները` ներառյալ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանությանվարչությունը, դատարան են հարուցել 2 մլրդ 136 մլն 330 հազար դրամ հայցապահանջով 142 հայց:Դատարաններում քննվել է 130 հայց, որոնցից բավարարվել է 2 մլրդ 760 մլն 519 հազար դրամ (նշված գումարի չափը պայմանավորված է նախորդ տարվանից փոխանցված և քննության առնված հայցերով) հայցապահանջով 89 հայց, մերժվել է 28, կարճվել` 13 գործի վարույթ: Դատաքննության ընթացքում փաստացի վերականգնվել է 21 մլն 127 հազար դրամ:

Управление защиты государственных интересов Генаральной прокуратуры Армении подвело итоги полугодия
С целью возбуждения иска о защите госинтересов и на основании полученных сведений о нарушениях госинтересов, Управление защиты государственных интересов Генпрокуратуры Армении по материалам первого полугодия 2013г. возбудило 31 уголовное дело, из которых 13 дел – по признакам преступлений, предусмотренных статьями 178, 179, 188, 291, 345 и 353УК РА.
Как сообщили Арменпресс из Генпрокуратуры, по указанным делам имущественный ущерб составил 1 млрд 967 млн драмов, в ходе досудебного расследования дел, находящихся в непосредственном прокурорском ведении УЗГИ, восстановлено 121,5 млн драмов, в ходе судебного следствия 62,6 млн драмов.
В ходе досудебного ведения восстановлено 123,7 млн драмов, а в ходе судебного разбирательства - 62,6 млн др., что полностью восстановлено по делам, находящихся в непосредственном прокурорском ведении УЗГИ. Прокурорами управления по уголовным делам дано 4 письменных директивы, которые не были обжалованы.
В первом полугодии-2013 в судах возбуждено 43 иска по требованию 954 млн 169 драмов, из которых 40 - по гражданскому ведению, а 3 – уголовного порядка.
Суды рассмотрели и вынесли судебные акты по искам на 1 млрд 990 млн 158 тыс драмов, из них удовлетворены 15 исков на 68 млн 508 тыс драмов, а по 99 искам следствие продолжается.
За тот же период судебные органы, в том числе и УЗГИ Генпрокуратуры, возбудили в суде дела по 142 искам с требованием 2 млрд 136 млн 330тыс др, В судах рассмотрено 130 исков, из которых удовлетворены 89 исков на 2 млрд 760 млн 519 тыс др. (указанная сумма обусловлена исками, переданными и взятыми на расследование с прошлого года), отказано по 28 искам, прекращено – 13 дел. В ходе судебного разбирательства фактически восстановлено 21 млн 127 тыс драмов.