ՀՀ վարչապետը մասնակցել է Գյումրիի` ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքի կոչման ստանձնման միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հունիսի 30-ի երեկոյան մասնակցել է Գյումրիի՝ 2013 թվականին ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքի կոչմանն արժանանալու կապակցությամբ կազմակերպված տոնական միջոցառմանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հաարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Գյումրու «Վարդանանց» հրապարակում տեղի է ունեցել տոնական համերգ, որի ընթացքում էլ Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանին է հանձնվել «Գյումրին 2013 թվականի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք»-ի հավաստագիրը: Ծրագրի շրջանակներում կացկացվի 45 միջոցառում: Ծրագրի պաշտոնական փակումը նախատեսված է նոյեմբերի 2-ին:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի նախագահ, գործադիր քարտուղար Տոկտասսին Բուզոբաևը, ԱՊՀ հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Սմբատյանը, օտարերկրյա պատվիրակություններ, տարբեր երկրների դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ ու բազմաթիվ գյումրեցիներ:
Գյումրին ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք է հայտարարվել 2012թ. դեկտեմբերի 5-ին Աշխաբադում ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում:
«ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքներ» միջպետական ծրագիրը մեկնարկել է 2010-ին ԱՊՀ հումանիտար համագործակցության խորհրդի և Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի (ՀՀՄՀ) նախաձեռնությամբ:
«Գյումրին 2013 թվականի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» միջպետական ծրագրի ֆինանսավորումն իրականացվում է համաֆինանսավորման սկզբունքով՝ «ԱՊՀ միջպետական հումանիտար հիմնադրամ»-ի, ՀՀ կառավարության, ՀՀ մշակույթի նախարարության և Գյումրու քաղաքապետարանի ֆինանսական միջոցներով:

Премьер-министр Армении принял участие в мероприятии в связи с присвоением Гюмри звания культурной столицы СНГ 2013 года.
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян 30 июня вечером принял участие в праздничном мероприятии, организованном в связи с присвоением Гюмри звания культурной столицы СНГ 2013 года.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, на площади «Вардананц» в Гюмри состоялся праздничный концерт, в ходе которого мэру Гюмри Самвелу Баласаняну был вручен сертификат «Гюмри – культурная столица СНГ 2013 года».
В рамках программы будет проведено 45 мероприятий. Официальное закрытие программы намечено на 2 ноября.
В мероприятии также участвовали министр культуры Армении Асмик Погосян, заместитель председателя исполнительного комитета – исполнительного секретаря СНГ Токтасын Бузубаев, исполнительный директор Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества СНГ Армен Смбатян, иностранные делегации, представители дипломатических миссий различных стран и многочисленные гюмрийцы.
Гюмри провозглашен культурной столицей СНГ на заседании Совета глав государств СНГ, состоявшемся 5 декабря 2012 года в Ашгабате.
Межгосударственная программа «Культурные столицы СНГ» стартовала в 2010 году по инициативе Совета гуманитарного сотрудничества СНГ и Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества СНГ.
Финансирование программы «Гюмри – культурная столица СНГ 2013 года» осуществляется по принципу софинансирования на финансовые средства Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества СНГ, правительства Армении, министерства культуры Армении и мэрии Гюмри.