Տիգրան Սարգսյանը ծանոթացավ Սանահինի վանական համալիրում իրականացվող վերականգնման աշխատանքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ՀՀ մաշկույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի ուղեկցությամբ այցելեց Լոռու մարզում գտնվող Սանահինի վանական համալիր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Սարգսյանը շրջեց համալիրով, ծոնաթացավ այնտեղ իրականացարած վերականգնողական աշխատանքներին եւ այդ ուղղությամբ առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերին:
Լրագրողների հետ զրույցում Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը նշեց, որ10-րդ դարիՍանահին վանական համալիրի Սուրբ Աստվածածին եւ Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցիների հարակից նախագավիթ-տափանատան, գավթի եւ Գրիգոր Մագիստրոսի ճեմարանի վերականգման աշխատանքները մեկնարկել են 2012 թվականի երրորդ եռամսյակից:
Նախորդ տարին այդ նպատակով պետբյուջեից հատկացվել է 18 միլոն դրամ, իսկ այս տարի` 22 միլոն դրամ:
«Արդեն մասնակի վերականգնվել է Սուրբ Աստվավածին 10-րդ դարի եկեղեցին, հեռացված է պատերի վրա առաջածած բուսականությունը, վերականգվել են ծածկասալերի առանձին հատվածներ»,- ասաց համալիրի վերականգնման գլխավոր ճարտաչապետ Աշոտ Հովսեփյանը:Այդ ուղղությամբ աշխատանքների 90 տոկոսն արդեն իրականացվել է:
Ճարտարապետի խոսքով` Բեռլինից եւ Վենետիկից ժամանած համապատասխան մասնագետները վստահեցրել են, որ համալիրի վրա տեղ գտած ճաքերը փլման եզրին չեն եւ դեռեւս մինչ հաջորդ տարի կանգուն կմնան:
Վանական համալիրի հիմնանորոգման աշխատանքների այն հատվածը, որն այս տարի չի իրականացվի, ավարտին կհասցվի արդեն 2014 թվականի ընթացքում:
Վենետիկի վերեկանգնման կենտրոնի եւ Բեռլինի բարձր տեխնոլոգիաների համալսարանի մասնագետների կողմից ժամանակակից լազերային սարքերով եռաչափ ճշգրիտ չափագրումների միջոցով սահմանվել են հուշարձանների պատերի, ձեւախախտումերի եւ ճաքերի առաջացման պատճառները, ինչպես նաեւ դրանց ներկա վիճակը:
Բացի դրանից, բացվել եւ ուսումնասիրվել են Սուրբ Ամենափկիչ համալիրի հիմքերն ու հիմնատակերը տրվել տեղանքի ինժեներաերկրաբանական պայմանների վերաբերյալ եզրակացություն, ներկայացվել հուշարձանների հետագա պահպանությանը միտված արդյունավետ միջոցառումների կիրառման առաջարկություններ:
Դեռեւս 2010 թվականին ՀՀ վարչապետի հանձնարարականով կազմվել են Սանահինի համալիրի նախագծա-նախահաշվարկային փաստաթղթերը, իրականացվել են առավել վթարված արեւմտյան թեւի հուշարձանախմբի կառույցների համալիր գիտական ուսումնասիրություններ:

Тигран Саркисян ознакомился с ходом восстановительных работ в Санаине
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян в сопровождении министра культуры Асмик Погосян посетил храмовый комплекс Санаин в Лорийской области. Как сообщает Арменпресс, премьер ознакомился с ходом восстановительных работ и планируемыми на ближайшее время программами.
В беседе с журналистами министр культуры Асмик Погосян отметила, что восстановительные работы в храмовом комплексе проводятся с третьего квартала 2012 года. В прошлом году на эти цели из госбюджета Армении было выделено 18 млн драмов, а в этом году – 22 млн.
«Уже частично восстановлена церковь 10 века Сурб Аствацацин (Св.Богоматери), восстановлены и отдельные участки перекрытий, удалена растительность, проросшая и разрушающая стены», - сказал главный архитектор проекта восстановления Ашот Овсепян. По его словам, 90 % работ запланированных работу уже выполнено.
По словам архитектора, прибывшие из Берлина и Венеции соответствующие специалисты заверили, что трещины на стенах храма не представляют серьезной опасности и могут «подождать» до будущего года.
Те работы, которые не будут доведены до своего логического завершения в этом году, будут продолжены в течение 2014 года.
Путем точных обмеров, осуществленных с помощью современной лазерной техники, специалистами Центра восстановления Венеции и Берлинского университета высоких технологий выявлены причины возникновения трещин на степах храмового комплекса, оценено их нынешнее состояние.
Кроме того, «раскрыты» и изучены основы и фундамент храмового комплекса, дано заключение об инженерно-геологических особенностях этой местности, представлены предложения о мерах, направленных на дальнейшее сохранение этих памятников.
Еще в 2010 году по поручению премьер-министра Армении была разработана проектно-сметная документация по Санаинскому комплексу, проведены исследования структур в западной части храмового комплекса, которые находились в угрожающем состоянии.