ՀՀ-ն չի ցանկանում հակադրել Եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացները ԵՄ ծրագրերին. Տիգրան Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը չի ցանկանում հակադրել Եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացները Եվրոպական Միության հետ իրականացվող ծրագրերին: Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Այս քաղաքական հայտարարությունը մենք մշտապես արել ենք, եւ ուրախ ենք, որ մեր ռուս գործընկերները նույնպես նմանատիպ դիրքորոշում ունեն, քանի որ նրանք էլ ասում են, որ դրանք ոչ թե իրարամերժ, այլ միմյանց փոխլրացնող ծրագրեր են»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է նա:
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը շարունակում է աշխատանքներն իր երկու գործընկերների՝ Եվրազեսի հանձնաժողովի եւ Եվրոպական Միության հետ: «Մենք երկու կողմերի հետ էլ ունենք երկխոսություն, ինչի շնորհիվ մենք քայլ առ քայլ գնում ենք առաջ»,-ասել է կառավարության ղեկավարը՝ նշելով, որ եթե կնճռոտ հարցեր են առաջանում, սկսվում են բանակցություններ դրանք շտկելու համար: «Սա է մեր ռազմավարությունը, եւ մենք փորձելու ենք ամեն ինչ անել այս համադրությունը պահելու համար»,-ընդգծել է Տիգրան Սարգսյանը:
Հայաստանն արտաքին քաղաքականության ոլորտում շարունակում է բազմավեկտոր քաղաքականությունը՝ խորացնելով հարաբերություններն ու համագործակցությունը տարբեր կառույցների հետ: Չնայած շատ է խոսվում այն մասին, որ ինտեգրման գործընթացներում Հայաստանը երկընտրանքի առջեւ կկանգնի, Հայաստանի իշխանությունները վստահեցնում են, որ այդ հարցում Հայաստանի առջեւ ընտրություն կատարելու պահանջ չի դրվել եւ չի դրվելու:

Armenia does not want to oppose Eurasian integration processes to EU programs: Armenian PM
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS: Armenian government does not want to oppose Eurasian integration processes to programs implemented with European Union. About this said Prime Minister of Armenia Tigran Sargsyan in the interview to “Liberty” radio station, reports “Armenpress”. “We have always made this political statement and we are glad that our Russian colleagues also have such position as they also say that they are not contradictory but programs complementary to each other,” he said.
Prime Minister of Armenia mentioned that Armenia continues works with his two partners – European Union and Eurasian Economic Community. “We have dialogue with both sides due to which we go forward step by step,” said the leader of the government mentioning that if difficult questions arise negotiations begin to overcome them. “It is our strategy and we will try to do our best to keep this combination,” highlighted Tigran Sargsyan.
In the sphere of foreign policy Armenia continues multipronged policy deepening relations and cooperation with various bodies. Though it is spoken a lot that in integration process Armenia will face a dilemma Armenian authorities assure there has not been put a demand to make a choice in that issue and such demand will not by put in future.