ՀՀ վարչապետը հերքել է Կենտրոնական բանկի կապը «Նաիրիտ»-ի ու «Ռայնովիլ»-ի միջեւ կնքված գործարքների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկը կապ չի ունեցել «Ռայնովիլ փրոփըրթի լիմիթիդ» ընկերության ու «Նաիրիտ» արհեստական կաուչուկի գործարարանի գործարքների հետ: Այդ մասին,«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Ազատություն» ռադիոկայանին տրված հարցազրույցում նշել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն՝ անդրադառնալով «Նաիրիտ» գործարանում պետական միջոցների խոշոր չափերի հափշտակումների ու մսխումների մասին խոսակցություններին` մասնավորապես այն բանին, թե իբր «Ռայնովիլ փրոփըրթի լիմիթեդ» ընկերությունը Կենտրոնական բանկից նվեր է ստացել «Նաիրիտ»-ի բաժնետոմսերի 90 տոկոսը, որից հետո այդ ընկերությունը քիմիական գործարանի բաժնետոմսերը գրավ է դրել ԱՊՀ միջպետական բանկում, ստացել 70 միլիոն դոլարի վարկ, որից միայն 39 միլիոնն է մուտքագրել ՀՀ պետբյուջե՝ մնացածը հափշտակելով:
Տիգրան Սարգսյանն այդ ժամանակ եղել է ԱՊՀ Միջպետական բանկի խորհրդի ռոտացիոն նախագահը: ՀՀ վարչապետը պարզաբանեց, որ երբ որոշ առետրային բանկեր սնանկացել են, «Նաիրիտ»-ի նրանց բաժնետոմսերն անցել է ՀՀ կենտրոնական բանկին, որն էլ դրանք նվիրաբերել է ՀՀ կառավարությանը: Կառավարությունը, բանակցություններ վարելով բազմաթիվ ներդրողների հետ, պայմանագիր է կնքել «Ռայնովիլ» ընկերության հետ: «Ընկերությունը ստանձնել է պարտավորություններ ներդրումներ անելու վերաբերյալ եւ այդ ներդրումների իրականացման գործընթացում եղել են պրոբլեմներ, խոչընդոտներ եւ նրան չի հաջողվել ամբողջությամբ իրականացնել իր ծրագիրը»,- ասաց ՀՀ վարչապետը՝ հավելելով, որ Կառավարությունը ստացել է գործարանի բաժնետոմսերի վաճառքի գումարը: Վարչապետը նշեց, որ եթե Ազգային ժողովում «Նաիրիտ»-ի հարցով համապատասխան հանձնաժողով ստեղծվի, իրենք կհամագործակցեն եւ բոլոր տեղեկությունները կտրամադրեն խնդրի հետ կապված:
«Ռայնովիլ փրոփըրթի լիմիթիդ» միջազգային ընկերությունը 2006 թվականին գնել է «Նաիրիտ» գործարանի բաժնետոմսերի 90 տոկոսը: Բաժնետոմսերի մնացած տասը տոկոսը պատկանում է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությանը: Արհեստական կաուչուկի արտադրությամբ զբաղվող «Նաիրիտ» գործարանը հիմնվել է 1940 թվականին: 2008 թ․ դեկտեմբերի 1-ին գործարանի աշխատանքը դադարեցվել է` ֆինանսական ճգնաժամի պատճառով: Մոտ 1500 աշխատողներ ազատվել են աշխատանքից: Ընկերության աշխատակիցները մաս-մաս ստանում են իրենց աշխատավարձի պարտքերը:

Tigran Sargsyan rejected link between Central Bank and deals between Nairit and Rhinoville
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS: The Central Bank of the Republic of Armenia did not have any connection with the deals between the Rhinoville Property Limited international company and the Nairit Plant producing synthetic rubber. As reported by Armenpress, this was stated by the Prime Minister of the Republic of Armenia Tigran Sargsyan in the interview given to the Radio Liberty touching upon the talks on the large-scale depredation of the state funds at the Nairit Plant and particularly about the fact that the Rhinoville Property Limited international company got the 90% of the shares of the Nairit Plant from the Central Bank as a gift, after which the company pawned the shares of the Plant in the CIS Interstate Bank and received a credit of 70 million USD and entered the state budget only 39 million USD, thus stealing the rest.
At that time Tigran Sargsyan was the Rotation Director of the CIS Interstate Bank Council. The Prime Minister of the Republic of Armenia clarified, that when some commercial banks went bankrupt, their shares of the Nairit Plant went to the Central Bank, which donated them to the Government of Armenia. The Government, holding negotiations with different investors, signed an agreement with the Rhinoville Property Limited.
In 2006 the Rhinoville Property Limited international company purchased 90% of the shares of the Nairit Plant CJSC. The other 10% belong to the Ministry of Energy and Natural Resources of the Republic of Armenia.
The Nairit Plant CJSC was established in 1940. On December 1 2008 the work of the Plant was stopped because of the financial crisis. About 1,500 employees were dismissed. The employees of the Nairit Plant are being paid the debts of their salaries by parts.