«Արմավիա» ավիաընկերության «օդի տուրքի» գծով պարտքը 5 մլրդ 400 մլն դրամ է
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմավիա» ավիաընկերության «օդի տուրքի» գծով պարտավորությունը կազմում է 5 մլրդ 400 մլն դրամ:Այս մասին Ազգային ժողովի հունիսի 12-ի նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ Ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը` պատասխանելով «Օրինաց երկիր» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանի հարցապնդմանը:
«2009 թվականից «օդի տուրքի» գումարները ներառվել են ավիատոմսերի արժեքի մեջ և ըստ քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությանը ներկայացրած հաշվետվությունների` հաշվեգրվել է 9,5 մլրդ դրամի պետական տուրք»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`ասաց նախարարը:
Նա նաև նշեց, որ գոյություն ունի վեճ հաշվարկված տույժ-տուգանքների մասով, և այս պահի դրությամբ պետությունը դատական հայցով դիմել է դատարան` համապատասխան տույժ-տուգանքները գանձելու համար:
ՕԵԿ պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը նշեց, որ կառավարությանը այս թեմայով գրավոր հարցապնդում էր ուղարկվել:«Մեզ հետաքրքրում էր, թե 2009 թվականից մինչև այսօր օդի համար գանձնող որքան գումար է մուտքագրվել բյուջե և որքան է կազմում «Արմավիա» ընկերության պարտքը պետական բյուջեին»,- նշեց Մարգարյանը: Նա նշեց նաեւ, որ պետական բյուջե է մուտքագրվել օդի համար գանձվող 24 մլրդ 336 մլն դրամ:
««Արմավիա» ավիաընկերությունը օդի տուրքի համար գանձել է 9 մլրդ 561 մլն դրամ: «Արմավիա»-ն դեռ դատարանի կողմից սնանկ չի ճանաչվել և դեռ պարզ չէ, թե այդ գումարի որ չափն է մուծվել պետական բյուջե»,- նշեց ՕԵԿ պատգամավորը:
«Արմավիա» ավիաընկերությունը 2013 թվականի ապրիլի 1-ից կասեցրել է չվերթները եւ սկսել սնանկության գործընթաց: Ավիափոխադրող ընկերությունը վաճառում է գույքն ու ինքնաթիռները՝ կուտակված պարտքերը մարելու համար:
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել չվերթերի ավելացման վերաբերյալ` «Ավստրիական ավիաուղիներ»-ը կսկսի իրականացնել շաբաթական 7 չվերթ, «Չեխական ավիաուղիներ»-ը` 7 չվերթ, «Ալիտալիան»` 3 չվերթ: Հունիսի սկզբից չվերթերը կվերսկսի նաև լեհական «ԼՈՏ» ավիաընկերությունը` շաբաթական իրականացնելով 5 չվերթ: Ակնկալվում է «Ֆլայ Դուբայ» ավիաընկերության կողմից հաճախականությունը հասցնել մինչև ամենօրյա չվերթերի իրականացում:

«Армавиа» задолжала по линии «воздушной пошлины» 5 млрд 400 млн драмов
Обязательства компании «Армавиа» по линии «воздушной пошлины» составляют 5 млрд 400 млн драмов. Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил министр финансов Давид Саркисян, отвечая на запрос депутата фракции «Оринац еркир» Ованнеса Маргаряна.
«С 2009 года «воздушная пошлина» включалась в стоимость авиабилета и, согласно отчетам, представленным Главным управлением гражданской авиации, госпошлина должна была составить 9,5 млрд драмов», - сказал. как сообщает Арменпресс, министр финансов.
Давид Саркисян также отметил, что существуют разногласия по части санкций-штрафов и. на данный момент, государство обратилось с иском в суд для взыскания соответствующих сумм.
По словам депутата Ованнеса Маргаряна, их «интересует, какая сумма с 2009 года до сего дня была перечислена в бюджет по линии «воздушной пошлины и сколько составляет долг компании «Армавиа» госбюджету. По его словам, в госбюджет перечислено 24 млрд 336 млн драмов по линии «воздушных пошлин».
Компания «Армавиа» по линии «воздушной пошлины» получила 9 млрд 561 млн драмов. «Армавиа» пока не признана судом банкротом и неизвестно, какая часть этой суммы перечислена в бюджет», - отметил депутат от «Оринац еркир».
Компания «Армавиа» объявила о начале процесса банкротства: с 1 апреля прекратила осуществлять рейсы и распродает имущество и самолеты для погашения своих долгов.
Достигнуты договоренности по увеличению рейсов с другими авиакомпаниями:: «Австрийские авиалинии» будут осуществлять 7 рейсов в неделю, «Чешские авиалинии» - 7, «Алиталия» - 3. С начала июня будет осуществлять рейсы и польская авиакомпания «ЛОТ» - 5 рейсов в неделю. Планируется также наладить ежедневные рейсы авиакомпании «Флай Дубай».