«Արարատ 73»-40 տարի անց. Խաղընկերները հիշում են Ալեքսանդր Կովալենկոյի մարդասիրության եւ պարի նկատմամբ սիրո գաղտնիքները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Կովալենկոն ոչ միայն հայկական ֆուտբոլի, այլեւ ամբողջ ԽՍՀՄ ֆուտբոլի պատմության լեգենդն է». ահա թե ինչպես են այսօր հիշում ու մեկ նախադասությամբ բնութագրում իրենց խաղընկերոջը «Արարատ- 73»-ի ֆուտբոլիստները: Նրանք, իրարից անկախ միանգամից նշեցին, որ Ալեքսանդր Կովալենկոն անմնացորդ նվիրվում էր խաղին, մարդասեր էր եւ ամեն ինչում հասնող ընկեր` բոլորի համար: Նա թիմի ընկերության ոգին է եղել:
Ալեքսանդր Կովալենկո:
Ծնվել է 1943-թվականին: Պաշտպան (կիսապաշտպան, հարձակվող): Սպորտի վարպետ: ԽՍՀՄ ֆուտբոլի «Ա» խմբի առաջնության բարձրագույն լիգայում հանդես է եկել Երեւանի «Արարատ»-ի կազմում 1962 թվականից: 1971 թվականին ԽՍՀՄ առաջնության արծաթե մեդալակիր: 1973 թվականին երկրի գավաթակիր եւ առաջնության հաղթող: Նույն թվականներին ընդգրկվել է ԽՍՀՄ «33 լավագույն ֆուտբոլիստներ»-ի կազմում: Հանդես է եկել ԽՍՀՄ երիտասարդական եւ Օլիմպիական հավաքականներում: Պարգեւատրվել է ԽՍՀՄ պատվոգրով: Մասնակցել է 281 խաղի, դարձել 19 գոլի հեղինակ: Ալեքսանդր Կովալենկոն կյանքից հեռացել է 2002թ.:
Ալեքսանդր Կովալենկոն Նիկոլայ Ղազարյանի հուշերում: ««Արարատ»-ի «բետոնե պատն էր» Կովալենկոն: Նա մեր կենտրոնական պաշտպանն էր, եւ հենց այդ դիրքից էր կախված պաշտպանության հիմնական գիծը: Երբ Կովալենկոն հիմնական կազմում էր, մենք մեզ հանգիստ էինք զգում: Վստահ էինք, որ պաշտպանությունն ապահովված է: Նա շատ հանգիստ ու վստահ էր խաղում, ամուր պաշտպան էր: Գիտեք, որ ֆուտբոլիստները նաեւ թիկունքի մասին են մտածում: Մենք գիտեինք` դարպասին Ալյոշա Աբրահամյանն է, կենտրոնականում` Սաշան, Սանասար Գեւորգյանը աջից է խաղում, իսկ ձախում Նորիկ Մեսրոպյան է, սա մեզ հաղթելու ուժ էր տալիս:
Մեր ընկերությունը շարունակվում էր նաեւ մարզադաշտից դուրս: Միասին գնում էինք ձկնորսության: Մեր տարիքի տարբերությունն այդքան էլ շատ չէր, բայց մենք իրեն մեր մեծ եղբայրն էինք համարում»:
Ալեքսանդր Կովալենկո ֆոտբոլիստի եւ մարդու կենսուրախ բնավորությունը, հոգատարությունն ու ընկերասիրությունը առանձնակիորեն հիշեց Սուրեն Մարտիրոսյանը: Խաղըկերոջ մասին պատմելիս նա կարծես եւս մի անգամ երախտագիտության խոսքեր էր հղում նրան: «Կովալենկոյի արարքները եւ խաղադաշտում, եւ առօրյա կյանքում, շարունակում են ապրել իր ընկերների հետ: Նա ոչ միայն հայկական ֆուտբոլի, այլ նաեւ` ԽՍՀՄ ֆուտբոլի լեգենդար ֆուտբոլիստներից մեկն էր: Յուրաքանչյուր թիմ կցանկանար Կովալենկոյի նման ֆուտբոլիստ ունենալ: Նա ֆիզիկապես շատ ամուր էր, կոփված, մրցակցի գրոհները շատ լավ էր չեզոքացնում: Կարողանում էր դաշտի հենց կենտրոնից շատ լավ կազմակերպել մեր թիմի գրոհները:
Ուրիշ էր նա նաեւ մարզադաշտից դուրս: Մեր ուրախությունն էր Կովալենկոն: Երբ ինչ որ առիթով հավաքվում էինք, նա առաջինն էր հայտնվում պարահրապարակում, միշտ պարասրահի կենտրոնում էր: Երբեք չէր հոգնում: Կարողանում էր բոլորիս իրար գլխի հավաքել:
Նա շատ մոտ էր Հայաստանի պարի պետական անսամբլի ղեկավար Սուրեն Չանչուրյանի հետ: Սուրենը մի «արքայական» կատարում ուներ` «Թաշկինակով պար», Կովալենկոն էլ էր հրաշալի կատարում այդ պարը: Մի անգամ Չանչուրյանը պարում էր իր պարը, Կովալենկոն հասավ, մեջքից գողացավ թաշկինակը, պարելով շուռ եկավ, եւ ասաց. «Սուրիկ ջան, ամբողջ կյանքում թաշկինակը ուսիդ դրած խաբեցիր ազգին»:
Յուրաքանչյուր «արարատցու» համար հպարտություն էր Կովալենկոյի հետ դաշտ մտնելը, խաղալը»,- հիշում է նա:
Լեգենդար «Արարատ 73»-ի ավագ Հովհաննես Զանազանյաննանսահման կարոտով հիշեց պաշտպան Ալեքսանդր Կովալենկոյին` «ընկեր Ալեքսանդրին»: «Կովալենկոն մեծություն էր: Արժանի ֆուտբոլիստ էր բոլոր հաղթանակների համար: Եթե նա դաշտում էր, ուրեմն մրցակից թիմի հարձակվողները մեր պաշտպանությունում մի անանցանելի պատի էին բախվում:
Կովալենկոն առաջին հերթին մեծատառով մարդ էր, բարի սիրտ ուներ: Հետաքրքիրն ու անմոռանալին նաեւ այն է, որ երբ արտասահմանում հանդիպում էինք լրագրողների հետ, նա միշտ եւ ամենուր հպարտորեն ասում էր, որ ինքը հայ է, իսկական հայ»- ավելացրեց Զանազանյանը:

"Ararat 73" – 40 years after: Alexander Kovalenko in memories of his teammates
The more we study the details regarding the triumphs of "Ararat 73", the more new and interesting facts and events come forth, which are unknown for the contemporary footballers. "Armenpress" opens that "golden page" in the history book of the Armenian sport. Both the heroes and witnesses of the heroic triumph of "Ararat 73" tell new details about the club's achievements. This time the project is dedicated to legendary Alexander Kovalenko.
YEREVAN, JUNE 12, ARMENPRESS. "Kovalenko is not the legend of the Armenian football alone, but in the history of the entire USSR football as well." That's how Alexander Kovalenko's teammates briefly described their friend. They all stated that Kovalenko was absolutely devoted to the match; he loved people and always supported his friends. He was a spirit of friendship of the team.
Alexander Kovalenko was born in 1943. Kovalenko played in different positions ranging from the defender to forward. He was a famous football-player, USSR champion, USSR cup holder. He was a legend of the Armenian football. Kovalenko was considered one of the best full-backs of the star team "Ararat-73" in 1973. He participated in 281 matches and scored 19 goals in his career. Alexander Kovalenko died on April 1, 2002.
Nikolay Ghazaryan described Alexander Kovalenko as "a concrete wall" of "Ararat". Among other things Nikolay Ghazaryan underscored: "He was our central backward and the fate of the entire defense depended on this position. We never worried, when he was in the main squad. We were confident that the defense is safe.
We remained friends beyond the boundaries of the stadium as well. We used to go fishing together. The difference of our age was not so substantial, but we considered him to be our elder brother."
When Suren Martirosyan was telling us about his teammate, he seemed to be addressing words of gratitude to Alexander Kovalenko. Suren Martirosyan stressed: "Kovalenko is not the legend of the Armenian football alone, but in the history of the entire USSR football as well. Any team would love to have such a football player. Physically he was very strong and robust and he could easily eliminate the opponent's attacks.
Kovalenko was our joy. When we used to come together on any occasion, he was the first to appear on the dance floor, he was always in the centre of the dancing hall."
The legendary captain of the teamHovhannes Zanazanyanmissed defender Alexander Kovalenko – "Comrade Alexander", very much. Among other things he highlighted: "Kovalenko was a great man. He was a worthy football player for all triumphs. Our rivals had to face with an impenetrable wall, when he was in the field. He was a very kind-hearted person. It's also noteworthy, that whenever we met journalists in foreign countries, he always proudly said that he was an Armenian, a true Armenian." (THE FULL VERSION OF THE ARTICLE IS AVAILABLE IN ARMENIAN)
“Ararat” players’ memories about Alexander Kovalenko were gratefully written down by Varvara Hayrapetyan