Գազի ու էլեկտրաէներգիայի թանկացումը մոտ 2,5 տոկոս գնաճի կհանգեցնի. Արթուր Ջավադյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետությունում գազի ու էլեկտրաէներգիաի թանկացումը հավելյալ մոտ 2,5 տոկոս գնաճի կհանգեցնի: Այս մասին Ազգային ժողովի հունիսի 10-ի նիստում ասաց ՀՀ Կենտրոնական բանկի ղեկավար Արթուր Ջավադյանը` պատասխանելով ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արտաշես Գեղամյանի այն դիտարկմանը, որ գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացումն իր մեջ գնաճային ռիսկեր է պարունակում:«Մենք ուսումնասիրություն են անցկացրել, և կարծում եմ, որ դա իր հետքը կթողնի դրամավարկային քաղաքականության վրա: Մոտ 2,5 տոկոս գնաճ է լինելու, եթե նկատի ունենանք նաև կարկտահարության պատճառած վնասները»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Ջավադյանը:
ԿԲ նախագահը նաև նշեց, որ նման իրավիճակում պետք է կառավարության հետ վերանայեն և համակարգեն դրամավարկային քաղաքականություն վարելու նոր տարբերակները:
Հունիսի 7-ին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հաստատեց գազի սակագինը՝ 156 դրամ 1 խմ դիմաց:Էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացել է 8 դրամով. ցերեկային ժամերին դառնալով 38 դրամ/կվտժ (ներառյալ ԱԱՀ-ն), իսկ գիշերային ժամերին՝ 28 դրամ/կվտժ (ներառյալ ԱԱՀ-ն):Սահմանված սակագները ուժի մեջ կմտնեն 2013 թվականի հուլիսի 7-ից։

Подорожание газа и электроэнергии приведет к росту цен на 2,5 %: Артур Джавадян
Повышение цен на газ и электроэнергию приведет к дополнительному росту цен на 2,5 %. Об этом на заседании в Национальном Собрании Армении заявил руководитель Центрального банка Артур Джавадян, отвечая на вопрос депутата фракции РПА Арташеса Гегамяна о том, какие дефляционные риски содержит в себе повышение тарифов на газ и электроэнергию. «Мы провели исследование и, думаю, что это скажется на денежно-кредитной политике, повлечет за собой рост цен около 2,5 %, если иметь в виду и потери от града», - сказал, как сообщает Арменпресс, Артур Джавадян.
Председатель ЦБ также отметил, что в подобной ситуации необходимо вместе с правительством пересмотреть и скоординировать новые варианты денежно-кредитной политики.
7 июня Комиссия по регулированию общественных услуг единогласно утвердила новый тариф на газ: 156 драмов за 1 кубометр газа.
Комиссия единогласно утвердила и новый тариф на электроэнергию: в дневные часы – 38 драмов за 1 квт.ч, а в ночные – 28 драмов.