Տիգրան Սարգսյանը դիմել է դատախազություն իրեն հասցեագրված հերյուրանքներին իրավական գնահատական տալու նպատակով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հունիսի 3-ին դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն` իր անունն այս կամ այն բիզնեսի հետ կապելուփորձերին իրավական գնահատական տալուև մեղավորներին պատժելու նպատակով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ՀՀ գլխավոր դատախազության մամուլի քարտուղար Սոնա Տռուզյանը, դիմումն ստացվել է դատախազությունում եւ դրանընթացք կտրվի օրենքով սահմանված կարգով:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակՀարությունԲերբերյանը պարզաբանել էր մայիսի 29-ին hetq.am կայքում հրապարակված «Ովքեր են Փայլակ Հայրապետյանի ունեզրկման հեղինակները. օֆշորային եռյակը» հոդվածը, որտեղ նշվում է, թե Կիպրոսում գրանցված «WLISPERA HOLDINGS LIMITED» օֆշորային ընկերության բաժնետերերից մեկը ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն է:Բերբերյանն ընդգծել էր, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը որեւէ առնչություն չունի այդ կազմակերպության հետ:«Ավելին, նա երբևէ անձամբ կամ այլ լիազորված մարդու միջոցով չի գրանցել որևէ կազմակերպություն Կիպրոսում կամ աշխարհի որևէ այլ օֆշորում: Բազմաթիվ են փորձերը վարչապետի անունը կապել այս կամ այն բիզնեսի հետ: Հավաստիացնում եմ` դրանք ամբողջությամբ հերյուրանք են: Տիգրան Սարգսյանի սեփականության, ֆինանսական միջոցների վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվությունը ներկայացված է վարչապետի հայտարարագրում: Ձեր կողմից ներկայացված այսպես կոչված փաստաթուղթը կեղծիք է, ինչի կապակցությամբ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը պատրաստվում է դիմել դատախազություն` դրան իրավական գնահատական տալու և մեղավորներին պատժելու նպատակով:Միաժամանակ տեղեկացնում եմ, որ կեղծիքն առանձնապես հաջողված չէ, քանի որ վարչապետի գրանցման հասցեն սխալ է գրված»,- նշված էր հաղորդագրության մեջ

Тигран Саркисян обратился в прокуратуру за правовой оценкой измышлений в свой адрес
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян 3 июня обратился в Генеральную прокуратуру с тем, чтобы была дана правовая оценка и наказаны виновные за попытки использовать его имя, приписав ему тот или иной бизнес.
Как сообщила Арменпресс пресс-секретарь генпрокуратуры Армении Сона Трузян, заявление получено и ему будет дан ход в установленном законом порядке.
Ранее, пресс-секретарь премьер-министра Арутюн Берберян дал разъяснения по поводу размещенной 29 мая на сайте hetq.am статьи «Кто авторы лишения имущества Пайлака Айрапетяна: оффшорная тройка», в которой отмечалось, что одним из акционеров зарегистрированной в Кипре оффшорной компании «WLISPERA HOLDINGS LIMITED» является премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
Пресс-секретарь премьера подчеркнул, что Тигран Саркисян не имеет какого-либо отношения к этой организации. «Более того, он никогда лично или с помощью уполномоченного лица не регистрировал какой-либо организации в Кипре или в какой-либо другой стране. Многочисленны попытки связать имя премьера с тем или иным бизнесом. Заверяю Вас, это полностью измышления.
Вся информация о собственности, финансовых средствах Тиграна Саркисяна представлена в его декларации. Представленный Вами, так называемый документ, фальшивка, в связи с чем премьер-министр Тигран Саркисян намерен обратиться в прокуратуру, чтобы дать этому правовую оценку и наказать виновных. В то же время сообщаем, что эта фальсификация не очень удачная, поскольку адрес премьера указан неверно», - говорится в сообщении.