Թուրքիան պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը եւ առերեսվի իրականության հետ. ԵԽԽՎ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը սեփական պատմությանն առերեսվելու ու Եվրամիությանն անդամակցելու ճանապարհին նշանակալի քայլ կատարելու համար: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ մասին ասաց Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովինախագահ Ժան Կլոդ Մինյոնը:
«Ես կարծում եմ, որ Թուրքիան պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, դա դեպի Եվրամիութուն ճանապարհի կարևոր քայլերից մեկը կլինի: Թուրքիան պետք է ընդունի իր կատարած ցեղասպանությունը, առերեսվի սեփական դեմքին և իրականության հետ»,- ասաց Մինյոնը: ԵԽԽՎ նախագահը նշեց, որ եղել են բազմաթիվ զոհեր, մարդկային ողբերգություններ, որ իրականացվել է Թուրքիայի կողմից: «Հայոց ցեղասպանությունը համամարդկային ողբերգություն է, որը պետք է ընդունել»,- ասաց Մինյոնը: ԵԽԽՎ նախագահը կարեւորեց առկա խնդիրներն ու հակամարտությունները դիվանագիտական ճանապարհով կարգավորելու անհրաժեշտությունը:
ԵԽԽՎ նախագահն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ եւ ծաղկեպսակ դրել անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ: Նա նաեւ գրառում է կատարել Ցեղասպանության թանգարանի հուշամատյանում.«Շնորհակալություն Հայոց ցեղասպանության զոհերի տխուր հիշատակը հավերժացնող այս հուշարձան հուզիչ այցելության համար: Եվրախորհուրդն ամեն օր պայքարում է, որպեսզի այդ ողբերգությունն այլեւս չկրկնվի»:
ԵԽԽՎ նախագահ Ժան Կլոդ Մինյոնը Հայաստան է այցելել մայիսի 31-ին Երեւանում մեկնարկած Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի մշտական հանձնաժողովի նիստին մասնակցելու համար: Եվրոպայի խորհրդի ԽՎ-ն Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հռչակագիր է ընդունել 1998 եւ 2001 թվականների ապրիլի 24-ին: «Այսօր մենք հիշատակում ենք 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության տարելիցը եւ հարգում մարդկության դեմ ուղղված այս ոճրին զոհ գնացած հայերի հիշատակը»,- ասված է ԵԽԽՎ 1998թ. ապրիլի 24-ի բանաձեւում:

YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS: Turkey should recognize the Armenian Genocide to face its own history and make a significant step towards the membership in the European Union. This was stated to Armenpress by the President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Jean-Claude Mignon.
“I think that Turkey should recognize the Armenian Genocide. That would be one of the most important steps towards its membership in the European Union. Turkey should accept the committed genocide and face the own history and reality”, - said Jean-Claude Mignon. The President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe stated that there were quite many victims and human tragedies committed by Turkey. “The Armenian Genocide is a global tragedy, which should be recognized”, - said the President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Jean-Claude Mignon.
The President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Jean-Claude Mignon visited the Tsitsernakaberd Memorial on June 1 to commemorate the victims of the Armenian Genocide.The high-ranking guest laid a wreath to the Memorial to pay tribute to the memory of the innocent victims of the Genocide and flowers to the Eternal Fire.
Jean-Claude Mignon made a note in the record book of the Genocide Museum Institute: “Thank you for this touching visit to the Memorial perpetuating the sad memory of the innocent victims of the Armenia Genocide. Every day the European Council struggles not to allow the repetition of such a tragedy”.
The President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Jean-Claude Mignon arrived in Armenia to participate in the sessions of the Standing Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, launched in Yerevan on May 31.
The Parliamentary Assembly of the Council of Europe adopted a declaration on the Armenian Genocide on April 24 of the years of 1998 and 2001. “Today we commemorate the anniversary of the first genocide of the 20th century and pay tribute to the memory of the innocent Armenians fell in the massacre directed against the humanity”, - says the PACE Resolution of April 24 1998.