Հունիսի 1-ը երեխաների պաշտպանության միջազգային օրն է
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունիսի 1-ը նշանավորվել է ոչ միայն ամռան առաջին օրը լինելով, այլև երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա շնորհիվ: Օրն ազդակ է բոլոր մարդկանց ու, հատկապես` ծնողներին, որ երեխաները հասարակության խոցելի խմբերից են և պահանջ ունեն ամենօրյա ուշադրության, սիրո և պաշտպանության:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` երեխաների պաշտպանության օրը սահմանվել է 1925 թ-ին Ժնևում երեխաների պաշտպանության համար հրավիրված համաշխարհային կոնֆերանսի ընթացքում: 1949 թ.-ին Կանանց ժողովրդավարական միջազգային դաշինքը երեխաների պաշտպանության օր անցկացնելու որոշում է ընդունել: Առաջին անգամ հունիսի 1-ը նշվել է որպես երեխաների պաշտպանության միջազգային օր 1950 թ.-ին:
Այս օրվանից բացի, փոքրիներին է նվիրված նաև երեխաների համաշխարհային օրը, որը նշվում է նոյեմբերի 20-ին:
Հունիսի 1-ը նշում են գրեթե բոլոր հետխորհրդային երկրները, բացի դրանից, վերջին տարիներին այս օրվան են միացել նաև եվրոպական երկրներ, ԱՄՆ մի շարք նահանգներ:
Հայաստանում հունիսի 1-ը փորձում են իսկական տոն դարձնել երեխաների համար մի շարք մշակութային և ժամանցային վայրեր: Կազմակերպվում են բազմապիսի միջոցառումներ մայրաքաղաքում և հանրապետության տարբեր շրջաններում: Ամեն տարի այս օրը քաղաքը գունավորվում է փոքրիկների գեղեցիկ նկարներով, լցվում ուրախ ճիչերով ու ծիծաղով:

1 июня – Международный день защиты детей
1 июня не только первый летний день, но и Международный день защиты детей. Он призван напомнить всем людям и, в первую очередь, родителям, что дети – одна из самых уязвимых групп населения, которая нуждается в постоянной заботе и внимании, любви и защите.
Как сообщает Арменпресс, этот праздник был учрежден в ноябре 1949г. в столице Франции решением конгресса Международной демократической федерации женщин. Впервые день защиты детей отмечался в 1950г. в 51 стране мира.
Сейчас уже трудно сказать, почему датой проведения данного праздника было выбрано именно 1 июня. Одна из распространенных версий гласит, что в этот день в 1925г. в Сан-Франциско был устроен праздник для группы китайских детей-сирот. Его организатором стал Генеральный консул Китая, а праздновали они Фестиваль лодок-драконов. Получилось так, что дата этого китайского праздника совпала со временем проведения женевской конференции, посвященной вопросам детства.
Армения ратифицировала Конвенцию о защите прав детей в 1992 году, а в 1996 приняла закон «О правах ребенка».
В этот день по всей стране проводятся акции, посвященные детям.
1 июня как День защиты детей отмечают почти все постсоветские государства, а в последние годы к ним присоединились также европейские страны, ряд американских штатов.
Ереван старается 1 июня устроить настоящий праздник для детей: город украшают детские рисунки, а его улицы оглашаются звонкими голосами и смехом детей.