Հայ մասնագետներն ստեղծել են աշխարհում առաջին բաս քանոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ստեղծվել է աշխարհում առաջին բաս քանոն երաժշտական գործիքը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց երաժիշտ Արա Գևորգյանը: Գաղափարը երաժշտի մոտ առաջացել է տարիներ առաջ, երբ քանոնահարուհի Հասմիկ Լեյլոյանի հետ պատրաստել են մի ստեղծագործություն 50 քանոնով: «Զգացի, որ ինչ-որ բան պակասում է այդ ստեղծագործությանը, չկար բասային ֆունկցիան»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Արա Գևորգյանը: Ցանկալի արդյունքին հասան` համակարգչի օգնությամբ հնչողությունը կարգավորելով: Հենց այդ ժամանակ էլ երաժշտի մոտ միտք հղացավ նոր ազգային բասային գործիք ստեղծել, քանի որ մինչ այդ բասային ֆունկցիան կատարում էր կոնտրաբասը: «Մտածեցի` ինչու չունենանք մեր ազգային բասային նվագարանն ու դիմեցի ազգային նվագարաններ պատրաստող վարպետ Ալբերտ Զաքարյանին, ով էլ մեծ պատրաստակամությամբ հանձն առավ գործիքի պատրաստման դժվարին գործը»,- ասաց Արա Գևորգյանը:
Աշխարհում առաջին բաս քանոնը պատրաստված է Սոչիի թխկու փայտից, կոնտրաբասի լարերից եւ իր կառուցվածքով նման է քանոնի: Գործիքի ինքնարժեքը բավականին թանկ է, մոտ 1000 դոլարին համարժեք դրամ, որի մեծ բաժինը կազմում է կոնտրաբասի լարերի գումարը: Այդ իսկ պատճառով, ինչպես նշում են Արա Գևորգյանն ու Ալբերտ Զաքարյանը, նախատեսվում է հատուկ բաս քանոնի համար լարեր արտադրելու խնդրանքով դիմել համապատասխան կազմակերպությանը:
Մայիսի 29-ին գրանցվել է բաս քանոնի գյուտը վարպետի` Ալբերտ Զաքարյանի անունով, քանի որ ինչպես Արա Գևորգյանն է հաստատում, գործիքի նախագծումն ու կառուցումը կատարվել է հենց վարպետի կողմից ութ ամսում: Նախաձեռնողներն արդեն դիմել են ՀՀ մշակույթի նախարարությանը, որպեսզի աշխատանքներ տարվեն` գործիքը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նյութական մշակույթի արժեքների ցանկում ներառելու ուղղությամբ:
Պատրաստվում է երկու գործիք. մեկը, որն արդեն պատրաստ է, պատկանելու է Խ. Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանին, որով դասավանդելու են քանոնահարուհիներին: Երկրորդը նվիրվելու է Թովմաս Պողոսյանի գլխավորած «Ազգային նվագարանների պետական նվագախմբին: Գործիքներն ունենալու են իրենց անունները: Նախաձեռնողները որոշել են գործիքները կնքել հայ կանանց անուններով: Առաջին գործիքի անունն է Ալվարդ, որը վարպետի հարսի անունն է: Երկրորդ գործիքը կունանա այն բարերարի կնոջ անունը, ով կհովանավորի գործիքի ստեղծման ծախսերը:
Նախաձեռնողները նախատեսում են առաջիկա 10 օրվա ընթացքում գործիքը ներկայացնել հանրությանը գեղեցիկ կազմակերպված շոուի միջոցով` քանոնահարուհիների, պարային խմբերի մասնակցությամբ:

Армянский мастер создал первый в мире «бас-канон»
В Армении создан новый музыкальный инструмент – первый в мире «бас-канон». Об этом на встрече с журналистами рассказал известный музыкант Ара Геворгян. Эта идея зародилась несколько лет назад, когда музыкант вместе с канонисткой Асмик Лейлоян написал произведение для 50 канонов. «Почувствовал, что чего-то не хватает, не было басовых функций», - сказал Геворгян. Потом нужные звуковые модуляции были «сконструированы» с помощью компьютера. Именно тогда и возникла идея создать новый национальный музыкальный басовый инструмент, который мог бы заменить в этом плане контрабас.
«Я подумал и обратился к мастеру по народным инструментам Альберту Закаряну, который с удовольствием откликнулся на мое предложение и сразу же приступил к этому очень ответственному и сложному делу», - сказал Геворгян.
Первый в мире бас-канон изготовлен из сочинского клена, «оснащен» струнами контрабаса, а по своей конфигурации похож на обычный канон. Это довольно дорогой инструмент – около 1000 долларов, причем большую часть этой суммы составляет стоимость контрабасных струн.
Поэтому музыкант Ара Геворгян и мастер Альберт Закарян собираются обратиться в соответствующую организацию для изготовления специальных басовых струн для нового канона.
29 мая «бас-канон» был зарегистрирован как изобретение под именем мастера Альберта Закаряна, поскольку, по словам Ара Геворгяна, именно он спроектировал и изготовил этот инструмент, затратив на эти труды 8 месяцев. Создается пока два таких инструмента, один из них уже готов и будет передан Государственному педагогическому университету имени Хачатура Абовяна, чтобы обучать канонисток игре на бас-каноне. Второй бас-канон будет подарен Государственному оркестру национальных инструментов.
Инструменты получат свои «имена», причем, по желанию авторов этой идеи, им будут присвоены женские имена. Первый бас-канон» зовут Алвард – это имя невестки мастера. Второй будет назван в честь супруги благотворителя, который возьмет на себя расходы по созданию этих инструментов.
Авторы этой идеи и ее воплощения собираются в ближайшие 10 дней представить «бас-канон» общественности в рамках красивой шоу-программы с участием канонистов и танцевальных ансамблей.