Կողոպտել են ԱՄՆ Օրինջ կոմսության հայկական եկեղեցին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեք անհայտ անձ կողոպտել է Միացյալ Նահանգների Օրինջ կոմսության Քառասուն նահատակների հայկական եկեղեցին: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը` վկայակոչելովCBS Los Angeles ռադիոհեռարձակողի կայքը, տարածքը վերահսկող Սանտա Անայի ոստիկանությունը փնտրում է երեք կասակածյալների:Ոստիկանության հաղորդած տվյալների համաձայն` կողոպտիչները կոտրել են եկեղեցու կողքի դուռը և գողացել մոտ 15 հազար ԱՄՆ դոլար պարունակող չհրկիզվող պահարանը:
Կասկածյալներին տեսել են Սեդան մակնիշի նոր մոդելի մեքենայով փախուստի դիմելիս: Նրանք երեսունից քառասուն տարեկան միջին տարիքի տղամարիկ են, երկուսը` սպիտակամորթ, երրորդը` հավանաբար լատինաամերիկացի է:
Սանտա Անայի հետախույզները ենթադրում են, որ կասկածյալները կարող են ներգրավված լինել տարածքում տեղի ունեցած ևս չորս կողոպուտների մեջ:

3 Men Sought In Safe Theft From Armenian Church In Santa Ana
YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS: Santa Ana Police are asking for the public’s help in identifying three suspects wanted for stealing a safe from an Orange County Armenian church.The three men are suspected of forcefully breaking into Forty Martyrs Armenian Church, 5315 W. McFadden Avenue, just before 5 a.m. on May 1, Armenpress reports referring to CBS Los Angeles. According to officials, the suspects, who were caught on surveillance, pried “open a side door and stole a safe containing approximately $15,000.”
The three men were seen fleeing the church in a gray newer model sedan, police said.The first suspect was described as a white male, between 30 and 35 years old, clean shaven, with short brown hair and a thin build. The second suspect is described as a white man, 40 to 45 years old, with a thin build, bald head and mustache.And the final suspect is described as a man between 35 and 40 years old, possibly Hispanic.
Santa Ana detectives believe the suspects may also be involved in four additional burglaries in the area where safes were taken.