Դամասկոսում պայթյուններից հայեր չեն տուժել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դամասկոսում ապրիլի 29-ին եւ 30-ին տեղի ունեցած պայթյուններից հայեր չեն տուժել: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Դամասկոսում բնակվող մեր հայրենակից Նազարեթ Էլմաջյանը` ավելացնելով, որ ապրիլի 29-ին Մզզեի շրջանում տեղի ունեցած պայթյունը որոտացել է Սիրիայում Հայաստանի դեսպանատան շրջակայքում` շուրջ 300մ հեռավորության վրա, սակայն, բարեբախտաբար, շինությունը վնասներ չի կրել: Էլմաջյանի տեղեկացմամբ` զինյալները փորձել են պայթեցնել Սիրիայի վարչապետ Ուաիլ ալ Հալկիի մեքենան: Վարչապետը, սակայն, այդ մեքենայում չի եղել: Ինչպես արդեն հայտնի է, զոհվել է նրա թիկնապահներից մեկը եւ եւս յոթ քաղաքացիներ:
Ինչ վերաբերում է այսօր Մրջե թաղամասում տեղի ունեցած պայթյունին, Էլմաջյանը նշեց, որ մինչեւ այս պահը տուժածների անունների մեջ հայերի անուններ չեն նշվել:
Արաբական լրատվամիջոցները տեղեկացնում են, որ պայթյունը տեղի է ունեցել Մրջե թաղամասի մարդաշատ վայրում: Զոհերի թիվը հասել է 15-ի, իսկ վիրավորներինը` գերազանցել է 70-ը:
2011թ.-ի մարտի 15-ից ի վեր, ՄԱԿ-ի տվյալներով, Սիրիայում շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհերի թիվը գերազանցում է 70 հազարը, այդ թվում` զոհված հայերի թիվը գերազանցում է չորս տասնյակը:

В результате взрывов в Дамаске армяне не пострадали
В результате взрывов в Дамаске 29 и 30 апреля армяне не пострадали. Как сказал в беседе с Арменпресс наш соотечественник из Дамаска Назарет Элмаджян, добавив, что 29 апреля в районе Мезе произошел взрыв недалеко от посольства Армении в Сирии, на расстоянии 300 метров. Однако, к счастью, здание не пострадало.
По словам Элмаджяна, повстанцы пытались взорвать машину премьер-министра Сирии Ваэля Надера аль‑Халки. Однако, премьера в этой машине не было. Как уже стало известно, погиб один из телохранителей премьер-министра Сирии и семь граждан.
Что касается взрыва, который произошел в районе Мердже 30 апреля, Элмаджян отметил, что до сего момента среди имен пострадавших не было названо армянских.
Арабские СМИ сообщают, что взрыв произошел в многолюдном месте района Мердже в Дамаске. Количество жертв достигает 15, а пострадавших – 70 человек.
По данным ООН, с 15 марта 2011 года в Сирии уже погибло примерно 70 тысяч человек, в том числе более 40 армян. Число сирийцев, покинувших страну, уже превышает 1 млн.