Հալեպում տեղի ունեցած պայթյունների հետեւանքով երկու հայեր վիրավորվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի քրիստոնեական եւ հայաշատ թաղամասերում ապրիլի 29-ի կեսօրին տեղի ունեցած պայթյունների հետեւանքով երկու հայեր թեթեւ վնասվածքներ են ստացել: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանը` ավելացնելով, որ ինը պայթյունները տեղի են ունեցել Սուլեյմանիա, Համիդիա, Ազիզիա, Նայալի թաղամասերում, որոնց հետեւանքով թաղամասերը նյութական վնասներ են կրել: Սուլեյմանիայում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով հրդեհ է բռնկվել է շենքերից մեկի տանիքի վրա, որտեղ հավանաբար վառելանյութ է եղել: Անմիջապես աշխատանքներ են տարվել կրակը մարելու ուղղությամբ: Ռեյիսյանի խոսքով` պայթյունների հետեւանքով ընդհանուր առմամբ չորս մարդ զոհվել է, եւս քսանը` վիրավորվել: Ապրիլի 29-ի երեկոյան իրավիճակը նշված թաղամասերում արդեն իսկ հանգիստ է եղել:
Ինչ վերաբերում է այսօր Հալեպում տիրող իրավիճակին, մամուլի քարտուղարը տեղեկացրեց, որ իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է, չնայած առկա խնդիրները մնում են չլուծված:
2011թ.-ի մարտի 15-ից ի վեր Սիրիայում շարունակվող բախումների հետեւանքով,ՄԱԿ-ի տվյալներով, զոհերի թիվը գերազանցում է 70 հազարը, այդ թվում` զոհված հայերի թիվը գերազանցում է չորս տասնյակը:

Explosions in Aleppo wounded two Armenians
YEREVAN, APRIL 30, ARMENPRESS: In the result of the explosions in the Christian and Armenian-populated districts of Aleppo on April 29 two Armenians were wounded. This was reported to Armenpress by the Press Secretary of the National Primacy of Aleppo Zhirayr Reyisyan, adding that nine explosions occurred in the districts populated with Armenians, in the result of which the districts were caused material damages. According to Reyisyan, the explosions took the lives of four people and twenty people were wounded. On April 29 in the evening the situation in the districts was calmer.
Concerning the situation in Aleppo for today, the Press Secretary of the National Primacy of Aleppo Zhirayr Reyisyan informed that the situation is comparatively quieter, though the available problems remain unsolved.
Since March 15 2011 in the result of the collisions in Syria, according to UN data, the number of victims exceeds 70,000, including four tens of Armenians.