ԱՄՆ-ում առողջապահական զեղծարարությունների համար Ավետիք Մոսկովյանը կդատապարտվի 20 տարվա ազատազրկման
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Միացյալ Նահանգների շրջանային դատարանի գլխավորդատավոր Լիսա Գոդբեյ Վուդը մեղավոր է ճանաչել հայազգի Ավետիք Մոսկովյանին առողջապահության ոլորտում 1,5 մլն դոլարիշորթումներ իրականացնելու և փողերի լվացման մեջ:Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ) պաշտոնական կայքը,46-ամյաՄոսկովյանը մեղադրվել է 2007-2008թվականներին ԱՄՆ Ջորջիա նահանգի Բրունսվիկ քաղաքում տեղակայված բժշկական սարքավորումներ մատակարարող իր ընկերության միջոցովտարաբնույթ կեղծարարություններ իրականացնելու, ԱՄՆ առողջապահական ծառայություններից շորթումներ կատարելու և փողերի լրացման մեջ:«Միլիոնավոր դոլարների շորթումներ են կատարվել առողջապահական ծառայություններ մատուցելու համար, որոնք այդպես էլ չեն իրականացվել:ՇորթարարներնԱռողջապահական ծառայությանըներկայացրել են Ալյասկայի,Կալիֆորնիայի, Նյու Յորքի եւ Օհայոյի բժիշկների և հիվանդներինույնականացման քարտեր ևանգամ մահացած մարդկանց տվյալներ` հայտարարելով, որ բժշկական սարքավորումներ են տրամադրել նրանց»,- նշված է ՀԴԲ հայտարարության մեջ:
Ստանալով Առողջապահական ծառայության ֆինանսավորումը` Մոսկովյանը և նրա հանցակիցները սկսել են զարտուղի ճանապարհներովգողացված գումարը մտցնել շրջանառության մեջ: Լոս Անջելեսում Մոսկովյանը բացել է չորս կեղծ բիզնեսներ և բազմաթիվ բանկային հաշիվեր այդ բիզնեսների անունից, ապա տարբեր ֆինանսական գործարքներ կատարել այդ հաշիվների միջոցով:
Մոսկովյանին սպառնում է առավելագույն20 տարվա ազատազրկում և 500 հազար ԱՄՆ դոլարի տուգանք: Արձակվելուց հետո ևս հինգ տարի պետք է Դաշնային բյուրոյիվերահսկողության տակգտնվի:Մոսկովյանիգործի կապակցությամբ վճիռը կկայացվի նախաքննության ավարտից անմիջապես հետո:
Մոսկովյանիդեմ հարուցված գործը Դաշնային բյուրոյի կողմից Ջորջիա նահանգի հարավային շրջանում իրականացված ավելի քան 100 մլն դոլարի առողջապահական խաբեբայությունների մեծ ցանցի հետաքննության մասն է: Ավելի քան 35 մեղադրյալներ են ձերբակալվել այս հետաքննության ընթացքում:Այս տարվա մարտի 13-ինառողջապահության ոլորտում խարդախություններ իրականացնելու համար41 ամսվաազատազրկման էդատապարտել հայազգի Խորեն Գասպարյանը:

Armenian National Pleads Guilty in $1.5 Million Health Care Fraud and Money Laundering Scheme
From 2007 through 2008, various conspirators defrauded Medicare through a durable medical equipment company in Brunswick, Georgia, known as Brunswick Medical Supply. These conspirators submitted millions of dollars in phony claims for health care services that were never provided. The evidence showed that the conspirators stole the identities for doctors and patients from multiple different states, including Alaska, California, New York, and Ohio, and even submitted claims for people that were deceased at the time that he claimed to have provided them the medical equipment.
Once Medicare paid for these phony claims, Moskovian and others took numerous steps to launder the stolen money. Moskovian helped form at least four sham businesses in Los Angeles, opened multiple bank accounts in the names of these businesses, and used these bank accounts to launder the proceeds of the fraud at Brunswick Medical Supply. Moskovian engaged in multiple financial transactions within these accounts, including wire transfers and counter withdrawals of tens of thousands of dollars in cash, as part of his effort to help hide the money defrauded from Medicare.
Moskovian now faces a maximum statutory penalty of up to 20 years in prison; a fine up to $ 500,000; and five years of supervised release. His sentencing will be scheduled after the United States Probation Office completes a presentence investigation.
The prosecution of Moskovian was part of a multi-jurisdictional investigation involving more than $ 100 million worth of phony claims submitted to Medicare. More than 35 defendants were charged as part of this investigation in Brunswick, Georgia; New York; Los Angeles; Cleveland; and Albuquerque. The investigation in the Southern District of Georgia was the result of a multi-agency team of federal, state, and local agents, led by the FBI and HHS-OIG, working together to combat health care fraud.