«Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության նախագահ ընտրվեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության նախագահ ընտրվեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նման որոշում կայացվեց «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության հիմնադիր համագումարի ժամանակ:«Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության վարչության կազմը բաղկացած կլինի 44 հոգուց:Համագումարի ժամանակ գումարվեց նաև վարչության առաջին նիստը:
Համագումարին ներկան են «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության անդամները, մասնավորապես` Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Լևոն Զուրաբյանը, Զոյա Թադևոսյանը, Արման Մուսինյանը, Արամ Մանուկյանը և այլք`ընդհանուր թվով 1098 պատվիրակ: Համագումարին ներկա են նաև ՀՅ Դաշնակցության Հայաստանի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը, «Բարգավաճ Հայաստան»-ից` Ստեփան Մարգարյանը, Հայաստանի ժողովրդական կուսակցության նախագահ Ստեփան Դեմիրճյանը, Ազգային ժողովի ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանը:
ՀԱԿ կուսակցության համագումարը նախատեսված էր մարտի 22-ին, սակայն կազմակերպչական աշխատանքների պատճառով այն հետաձգվել էր:Կուսակցությունը ստեղծվել է «Հայ ազգային կոնգրես» դաշինքի հենքի վրա, սակայն դաշինքում ներգրավված քաղաքական շատ ուժեր հայտարարեցին ՀԱԿ կուսակցության մեջ չմտնելու մասին: Դաշինքն ստեղծվել էր 2008 թվականին: Այն գլխավորում էր Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: Կոնգրեսի կազմում էին 18 քաղաքական կուսակցություններ և կազմակերպություններ: Այս գումարման Ազգային ժողովում ՀԱԿ-ը ներկայացված է յոթ պատգամավորներով:

YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. Levon Ter-Petrosyan has been elected the Chairman of "Armenian National Congress" Party. As reports "Armenpress" this decision was made during the founding conference of "Armenian National Congress" Party. The administration staff of "Armenian National Congress" party will consist of 44 individuals. The first session of the administration was convoked at the course of the conference.
The members of "Armenian National Congress" Party attended the conference. Among them were Levon Ter-Petrosyan, Levon Zurabyan, Zoya Tadevosyan, Arman Musinyan, Aram Manukyan, and many others. The total number of the delegates reached 1098. Also representative of the Supreme Body of the Armenian Revolutionary Federation – Dashnaktsutyun Armen Rustamyan, Stepan Margaryan from "Prosperous Armenia" party, the Chairman of People's Party of Armenia Stepan Demirchyan, Deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia Gagik Jhangiryan attended the conference.