«Քարե երազներ»-ը ռումբի պայթյուն էր. պատմում է թարգմանիչը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլիի` Ադրբեջանում իրականացված հայկական ջարդերի մասին պատմող «Քարե երազներ» վեպ-ռեքվիեմն արդեն հայերեն տարբերակ ունի: Այն ռուսերենից թարգմանել է գրող, թարգմանիչ Արտակ Վարդանյանը, խմբագիրը՝ Սեյրանուհի Գեղամյանն է, իսկ գրքի առաջաբանի հեղինակը Արամ Անանյանը:Հրատարակել է «Գրաբեր» հրատարակչությունը:
Թարգմանիչ Արտակ Վարդանյանը ծնունդով Նախիջեւանի վերջին հայաբնակ գյուղից՝ Ազնաբերդից է, և վեպում ներկայացված ագուլիսյան պատկերները հոգեհարազատ են նրան: «Այլիսլիի անունն ինձ ծանոթ էր դեռ խորհրդային ժամանակներից: Գիտեի, որ այդ գրական անունով բանաստեղծ եւ արձակագիր կա: 1990 թվականին, Բաքվում հայկական ջարդերի օրերին, երբ ադրբեջանական ռադիոյի առավոտյան լուրերն էի լսում, ուշադրությունս գրավեց մի մտավորականի խոսքը, ով թախանձագին խնդրում և հորդորում էր իր հայրենակիցներին հեռու մնալ հայերի հանդեպ բռնություններից և թշնամանքից, հարցերը լուծել միայն խաղաղ ճանապարհով: Մի քանի օր անց մեր լրատվությունից տեղեկացա, որ այդ մարդը հենց Աքրամ Այլիսլին էր, և որ ադրբեջանցի ջարդարարները մտել էին նաև նրա տուն, ծեծել ու խոշտանգել նրան միայն նրա համար, որ «հանդգնել էր» պաշտպանել հայերին»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատմեց Արտակ Վարդանյանը: Թարգմանչի խոսքով` ռումբի պայթյունի իր ազդեցությամբ «Քարե երազների» գլխավոր հերոսի մեջ հավանաբար հենց մարմնավորված է հեղինակի կերպարը:
Տարիներ անց` այս տարվա հունվարին, Արտակ Վարդանյանը ծանոթացել է վեպի ռուսերեն տարբերակին: Գիրքն այնքան խոր ազդեցություն է թողել նրա վրա, որ ընթերցելուն զուգահեռ միաժամանակ սկսել է թարգմանել: Թեեւ թարգմանիչը միստիկ թվերին չի հավատում, այնուամենայնիվ, թարգմանությունն իրականացրել է ուղիղ 40 օրվա ընթացքում: Վեպի հայերեն թարգմանությունն անհրաժեշտություն էր, քանի որ, Արտակ Վարդանյանի կարծիքով, ասելիքը հայերեն ավելի ազդեցիկ է: «Այլիսլին մեծ գրող է: Բացի դրանից, անհրաժեշտ է իմանալ, որ հարեւան Ադրբեջանում նաև ազնիվ մտավորականներ են ապրում, Աքրամ Այլիսլիի պես մարդասերներ, օրինակ՝ Ռուստամ Իբրահիմբեկովը, Ռահման Բադալովը»,- ընդգծեց թարգմանիչը:
Գրքի շապիկին Լուսիկ Ագուլեցու «Ագուլիս» շարքի գեղանկարներից մեկն է: Ի դեպ, նկարչուհին նաեւ Այլիսլիի գրքի հերոսներից է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Լուսիկ Ագուլեցին կարեւորեց գիրքը զգացմունքով գրված լինելը եւ գրողի խիզախությունը:Ագուլեցին հիշում է, որ երբ 14 տարեկան էր եւ գնացել էր Սուրբ Թովմա Առաքյալի վանքի բակ՝ նկարելու, իր տատը խոսելիս է եղել մի երիտասարդի հետ եւ նրա հեռանալուց հետո ասել է. «Կրթված, խելացի տղա է»: Այդ խելացի տղան պետք է դառնար հետագայում անվանի գրող Աքրամ Այլիսլի եւ իր բազմաթիվ գործերի կողքին ստեղծեր նաեւ «Քարե երազները»: Լուսիկ Ագուլեցու կարծիքով` Այլիսլին ունեցել է յուրահատուկ «երրորդ աչք», որը հնարավորություն է տվել զգալ այդ ամենը, ըմբռնել եւ ներկայացնել ընթերցողներին:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության «Հայ զինվոր» պաշտոնաթերթը գրում է. «Եթե գիրքը հուզի ընթերցողի սիրտն ու հոգին, ապա միայն այն մեծ ու անսահման սիրո պատճառով, որ հեղինակն ու թարգմանիչը տածում են առաջինն իր ծննդավայրի, երկրորդը՝ իր կորցրած հայրենիքի նկատմամբ»:
Գիրքը մեծ աղմուկ եւ հիստերիայի ալիք էր բարձրացրել Ադրբեջանում:Փետրվարի 7-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հրամանագիր էր ստորագրել Ադրբեջանում հայկական ջարդերի մասին «Քարե երազներ» գրքի հեղինակ Աքրամ Այլիսլիին «Ժողովրդական գրող» կոչումից եւ անհատական նախագահական կենսաթոշակից զրկելու մասին: «Քարե երազներ» վեպում, որն անցյալ դեկտեմբերին հրապարակվել է ռուսաստանյան «Դրուժբա նարոդով» հանդեսում, Աքրամ Այլիսլին ականատեսների աչքերով հանգամանորեն պատմում է անցյալ դարասկզբին Ագուլիսում եւ 1988-1990-ականներին Սումգայիթում եւ Բաքվում հայկական ջարդեր իրագործած ադրբեջանցիների վայրագությունների մասին: Այլիսլիի դեմ Ադրբեջանի իշխանությունների հրահրած զանգվածային հետապնդումների իրական պատճառն այն է, որ նա վեպում ակնարկել է իշխանության գալու նպատակով Սումգայիթում հայկական ջարդերը Հեյդար Ալիեւի կողմից հրահրված լինելու մասին: Գրողը դիմել է Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Նորվեգիայի, Շվեդիայի, Շվեյցարիայի, Ավստրիայի, Նիդերլանդների, Բելգիայի եւ այլ երկրների դեսպանատներին, ինչպես նաեւ Եվրամիության, ԵԱՀԿ-ի եւ Եվրոպայի Խորհրդի ներկայացուցչություններին` խնդրելով ծանոթանալ իր վեպին եւ վերաբերմունք արտահայտել նրա նկատմամբ: Այլիսլին ափսոսանք է հայտնել իրեն «Ժողովրդական գրող» կոչումից եւ նախագահական կենսաթոշակից զրկելու մասին Ալիեւի հրամանագրի առնչությամբ: Իսկ նրա նկատմամբ հալածանքների ու հիստերիայի գագաթնակետը«Ժամանակակից Մուսավաթ» կուսակցության առաջնորդի հայտարարությունն էր` 10 հազար մանաթ պարգևավճար Աքրամ Այլիիսլիի ականջը կտրելու համար:

Книга «Каменные сны» произвела эффект разорвавшейся бомбы: рассказывает переводчик
Роман-реквием азербайджанского писателя Акрама Айлисли «Каменные сны» об армянских погромах в Азербайджане переведена на армянский. Автор перевода с русского языка - писатель-переводчик Артак Варданян, редактор - Сейрануи Гегамян, автор предисловия к книге - Арам Ананян. Книгу опубликовало издательство «Грабер».
По словам переводчика Артака Варданяна, родом из Нахичевана, а точнее из последнего армянонаселенного села Азнаберд, представленные в книге Айлисли зарисовски Агулиса близки его сердцу. «Об Айлисли я слышал еще в советское время. Знал, что это поэт и романист, известный в литературном мире. А в 1990 году, в дни армянских погромов в Баку, слушая новости по радио, обратил внимание на слова одного из представителей азербайджанской интеллигенции, который призывал свих сограждан воздержаться от враждебности и насилия в отношении армян и решать все проблемы мирно. Через несколько дней уже из наших СМИ узнал, что этим человеком был Акрам Айлисли, и что погромщики ворвались к нему домой, избили поэта только за то, что он осмелился выступить в защиту армян», - рассказывает Артак Варданян в беседе с Арменпресс.
По словам переводчика, прообразом главного героя книги «Каменные сны», которая была подобна разорвавшейся бомбе, судя по всему, стал сам автор Акрам Айлисли.
А спустя годы, в январе 2013 года, Артак Варданян ознакомился с русским вариантом этой книги. Она произвела на него столь сильное впечатление, что он стал ее переводить, параллельно дочитывая книгу.
Хотя автор перевода и не верит в мистические числа, тем не менее, ему удалось закончить этот перевод за 40 дней. «Армянский вариант этой книги – необходимость», - считает Артак Варданян, поскольку, по его мнению, «сказанное по-армянски произведет большее впечатление». «Айлисли – большой поэт. Кроме того, следует знать и то, что и в соседнем Азербайджане есть настоящие честные интеллигенты, гуманисты подобные Айлисли: Рустам Ибрагимбеков, Рахман Бадалов», - подчеркнул переводчик.
Обложку книги украшает репродукция одной из картин художницы Лусик Агулеци из цикла «Агулис». Кстати, художница – также одна из героинь книги Акрама Айлисли.В беседе с Арменпресс она подчеркнула эмоциональный накал этой книги и смелость ее автора. Она вспоминает, как в возрасте 14 лет делала зарисовки во дворе церкви Сурб Товма Аракял, а ее бабушка беседовала с каким-то юношей, после чего сказала: «Какой воспитанный и умный мальчик». И этому «воспитанному и умному мальчику» суждено было с годами стать известным поэтом Акрамом Айлисли, который написал немало таких же умных и честных книг, в том числе «Каменные сны». По словам Лусик Агулеци, Акрам обладал тем особым «третьим оком», который и дал ему возможность прочувствовать все происходящее и представить это читателям.
Печатный орган министерства обороны Армении «Ай зинвор» пишет: «Если книга тронет сердце и душу читателя, то это только благодаря той большой и безграничной любви, которую автор и переводчик питают, первый - к своей родине, а второй - к утраченной родине».
Книга Акрама Айлисли «Каменные сны» об армянских погромах начала века и последних армянских погромах была опубликована в декабрьском номере журнала «Дружба народов» и вызвала форменную истерию в Азербайджане.
Роман «Каменные сны» стал предметом особого обсуждения в парламенте Азербайджана, где был единодушно осужден. Прозвучали требования лишить Айлисли правительственных наград и проверить «генетический код» Айлисли.
7 февраля указом президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, Акрам Айлисли лишен звания «Народного писателя Азербайджана» и государственной пенсии.
5 февраля сын Айлисли был уволен с работы из таможенного комитета, а жена писателя из детской библиотеки, где в течение 30 лет работала директором. Министерство образования Азербайджана «по требованию» учителей по литературе приняло решение об изъятии из школьных учебников сочинений Айлисли.
Правящая партия «Современный Мусават» объявила награду в 10 тысяч манат тому, кто отрежет ухо Акраму Айлисли, что подтвердил и лидер партии Хафиз Гаджиев.
В защиту Айлисли уже выступили множество международных правозащитных организаций, офис ОБСЕ в Баку и ЕС. Они призвали власти Азербайджанапрекратить гонения в отношении Айлисли.