Doing Business. Կին գործարարն իր հաջողության գրավականն է համարում աշխատանքի որակը
Փոքր եւ միջին ձեռնարկատերերի մասին «Արմենպրես»-ի ակնարկների շարքի հերոսը վերականգնողական խնամքի, պիլինգի, դաջվածքների, հատուկ մերսումների եւ այլ ծառայություններ մատուցող կենտրոն հիմնածՀամասփյուռ Հակոբյանն է, ով սկսնակներին խորհուրդ է տալիս չվախենալ բարդություններից եւ ցրել բոլոր մտավախությունները:
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համասփյուռ Հակոբյանը 39 տարեկան է: Նա 6 տարի առաջ իր հիմնական մասնագիտությանը` գինեկոլոգիային, զուգահեռ սկսել է զբաղվել նաև էսթետիկ և վերականգնողական բժշկությամբ: Սկզբում վերապատրաստում է անցել Ռուսաստանում, այնուհետև` Ֆրանսիայում: Սեփական միջոցներով ձեռք բերելով առաջին սարքավորումը` նա հիմնել է իր կենտրոնը: Սկսել է մարմնի խնամքից: Սակայն այսօր Համասփյուռն առաջարկում է բազմաթիվ ծառայություններ` դեմքի և մարմնի խնամք, նիհարեցում, մաշկի կոսմետոլոգիական խնամք, հետավիրաբուժական վերականգնողական խնամք, պիլինգ, դաջվածքներ, հատուկ մերսումներ, մարմնի փաթաթումներ տարբեր նյութերով: Այն ամենը` ինչն անհրաժեշտ է ժամանակակից կնոջը` բարետես և առողջ լինելու համար:
Համասփյուռ Հակոբյանն ամուսնացած է, ունի դուստր և որդի: Գործը սկսելու սկզբնական ժամանակահատվածում գինեկոլոգիայով զբաղվելը չի թողել. աշխատել է զուգահեռ: Սակայն պատվերներ ավելանալուն և պահանջարկի մեծանալու հետ մեկտեղ, ինքնաբերաբար անցում է կատարել դեպի էսթետիկ և վերականգնողական վիրաբուժություն: «Յուրաքանչյուր հաճախորդի կարիքները գնահատում ենք անհատական մոտեցմամբ և խնդիրները բացահայտելու հետո նոր որոշում` ինչ պետք է արվի»,-վստահեցնում է Հակոբյանը:
Նոր սարքավորումների շնորհիվ Նաիրի բժշկական կենտրոնում գործող Համասփյուռ Հակոբյանի «Մարտիմեր բյութի» կենտրոնի մասնագետները կարողանում են ֆոտոէպիլյացիա կատարել նաև այն դեպքում, եթե հաճախորդն ունի արևայրուք. «Տարբեր ֆոտոցուցիչները հասկանում են մաշկի տիպը և ըստ դրա կատարում գործողություննեը, որպեսզի մաշկի այրվածքներ չլինեն»,- պարզաբանում է Հակոբյանը:Այրվածքներից խոսելիս Հակոբյանը նշեց նաև, որ կարողանում են բուժել նաև երեխաներին, երբ նրանք ունենում են տարբեր այրվածքներից առաջացած սպիեր: Ամենափոքր հաճախորդը եղել է մեկուկեսամյա մի երեխա:
Հաջողության գրավականը համարում է իրենց աշխատանքի որակը: Արդեն ունեն տարիներ շարունակ միայն իրենց մոտ այցելող հաճախորդներ: Հենց նրանք էլ նպաստել են կենտրոնի հեղինակության բարձրացմանը: Այդ պատճառով էլ մինչև հիմա Համասփյուռն իր հաճախորդներին գրավելու համար գովազդային արշավներ չի իրականացրել, ասում է` մեկը մյուսին ասելով ավելացել են հաճախորդները և գնալով ավելանում են: Սակայն այսօր, ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների զարգացմանը զուգահեռ, նա որոշել է ստեղծել իր կենտրոնի կայքը: Այդ գործում նրան աջակցում է Հայաստանի ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոնը:
Բոլոր սկսնակների նման Համասփյուռ Հակոբյանը նույնպես ունեցել է գործին առնչվող բավական լուրջ բարդություններ: «Երբ 2008 թ. մենք նոր էինք սկսում սրսկումները, այստեղ գրեթե ոչ ոք դրան ծանոթ չէր և նույնիսկ շատերը լսել չէին ուզում դրա մասին: Դա օտար էր թվում բոլորի համար: Սակայն ժամանակը ցույց տվեց, որ ոչ միայն սրսկումները, այլև մեր մյուս մեթոդները լայն տարածում ստացան»,- հիշում է Հակոբյանը:
Կար նաև այլ խնդիր: Ծառայությունների գինը սկզբում մտավախություն է առաջացրել, որ հաճախորդները քիչ կլինեն: Սակայն այդ խնդիրը նույնպես հաղթահարվել է, այսօր նույնիսկ նվազել է որոշ ծառայությունների գինը: Բարձր գնի վտանգը հաղթահարել են` համապատասխան որակն ապահովելով: Համասփյուռ Հակոբյանն ասում է, որ գնի նվազեցման մի պատճառն էլ մրցակցությունն է: Ինքը մրցակցությունից չի վախենում: Հակառակը` կարծում է, որ դա նպաստում է ծառայությունների որակի բարձրացմանը և մատչելիությանը: Նա հետևում է «Հաճախորդի ցանկությունն օրենք է» սկզբունքին, սակայն երբեմն այդ սկզբունքը ճիշտ չէ: Եթե բժշկական տեսակետից հաճախորդի ցանկությունը վտանգավոր է, Հակոբյանի խոսքով` իրենք բացատրում են հաճախորդին և ուղղորդում ճիշտ ուղղությամբ:
Գործը սկսելուց առաջ բազմաթիվ կասկածներ և մտավախություններ է ունեցել: Սակայն հաղթահարել և սկսել է աշխատել: «Հնարավոր չէ առանց խոչընդոտների, առանց բարդությունների առաջացման որևէ գործ սկսել, պետք է այդ ներքին մտավախությունները ցրել և սկսել գործը»,- սկսնակներին խորհուրդ է տալիս Համասփյուռ Հակոբյանը:
Կենտրոնում այսօր աշխատում է 3 մասնագետ` Համասփյուռ Հակոբյանը, Մանե Մկրտչյանը, ով մատուցում է դեմքի խնամքի ծառայություններ և Նաիրա Մալխասյանը, ում ոլորտը մարմնի խնամքն է:

Doing Business: Амаспюр Акопян считает залогом своего успеха - качество работы
Бизнес-истории, публикуемые в рамках спецпроекта Doing Business информационного агентства Арменпресс, сегодня пополнятся еще одной.
Ее героиня - Амаспюр Акопян - создала своей центр по оказанию косметических услуг: это и уход за лицом и телом, тату, особый массаж, обертывания с использованием разных ароматических средств и многое другое, а теперь советует начинающим бизнес-леди не бояться рисковать, рассеять все свои страхи и взяться за дело.
Амаспюр Акопян – 39 лет, а 6 лет назад она параллельно со своей основной профессией – гинеколога, начала заниматься также косметической и восстановительной пластикой. Сначала стажировалась в России, а затем и во Франции, приобрела за собственные средства соответствующую аппаратуру и основала свой Центр. Начинала с процедур по уходу за телом,, а сегодня уже предлагает широкий ассортимент услуг от ухода за кожей лица и тела до снижения веса, постоперационной реабилитации, пилинга, специальных обертываний с использованием разных косметических средств. масел и др.
«Центр предлагает своим клиентам все то, что необходимо современным женщинам, чтобы чувствовать себя здоровыми, красивыми и желанными», - считает Амаспюр Акопян.
Кстати, услугами г-жи Акопян заинтересовались и мужчины, хотя проектами, связанными с «мужским полом», она собирается заняться только в будущем. «Это друзья, мужья, братья моих клиенток. Однако, мы пока обслуживаем только женщин». – уточнила врач-предприниматель.
Амаспюр Акопян замужем, мать двоих детей – сын и дочь. На первом этапе она совмещала свои «умения» гинеколога и косметолога, но в дальнейшем с разрастанием своей клиентуры, пришлось сосредоточиться на косметической и реабилитационной пластике. «К каждому клиенту у нас индивидуальный подход, только после тщательного осмотра мы принимаем решение и даем рекомендации, предлагаем процедуры, чтобы добиться желаемого эффекта», - сказала она.
Секретом и залогом успеха Амаспюр считает качество своей работы. Уже есть постоянная клиентура: которая годами посещает только ее Центр. Именно клиентки и создали имя этому центру, ведь Акопян никак не рекламировала его, не проводила каких-либо рекламных акций, маркетинговых исследований. «Это была «реклама» из уст в уста, и люди стали ходить в наш Центр и уходили отсюда довольными. Конечно, сегодня, в век современных технологий, нельзя ими пренебрегать так что и я создала свой сайт. В этом деле мне оказывает содействие и Национальный центр развития малого и среднего бизнеса», - сказала предприниматель.
Конечно, не все шло так гладко, как это может показаться на первый взгляд. Были и трудности. «Когда в 2008 году мы стали делать инъекции, никто об этом не слышал и многие с опаской отнеслись к этому, но время показало, что не только эти инъекции, но и другие процедуры сейчас востребованы.
Были и другие трудности: стоимость этих услуг. Сначала был риск, что клиентов будет мало, однако, наши опасения не оправдались и это дало нам возможность даже снизить цены на некоторые услуги, но качество их не пострадало. Снижение цен, по словам Амаспюр Акопян, продиктовано также конкуренцией на этом рынке. Хотя она и не боится конкуренции, напротив, считает, что конкуренция только способствует повышению качества услуг и их доступности. В своей работе врач-предприниматель придерживается принципа : «Желание клиента – закон», правда не всегда согласна с этим, поскольку речь идет о здоровье.
Сегодня в Центре работают 3 специалиста: Амаспюр Акопян и Мане Мкртчян консультируют клиентов и оказывают им услуги по уходе за кожей лица, а Наира Малхасян – по уходу за телом.
Историю успеха и фотографии женщины-предпринимателя предоставил Национальный центр развития малого и среднего бизнеса