«Հետահայաց». Բացահայտում Խուլիո Իգլեսիասի եւ Հայաստանի միջեւ դեռեւս 1990թ. կապի մասին
Լուրերի պատմության եւ պատմական լուրերի մասին «Արմենպրես»-ի «Հետահայաց» հատուկ նախագծի այսօրվա անդրադարձը նվիրված է աշխարհահռչակ իսպանացի երգիչ Խուլիո Իգլեսիասի եւ Հայաստանի միջեւ առկա վաղեմի կապին: Ընթացիկ տարվա հունվարին հայկական մամուլը միաբերան գրեց` «Առաջին անգամ Հայաստան կժամանի եւ համերգ կտա Խուլիո Իգլեսիասը: Այստեղ համերգ տալու ցանկություն հայտնել է հենց Խուլիո Իգլեսիասը, քանի որ նրա հայ ընկերները պատմել են, որ Հայաստնում երգիչը շատ սիրված է»: Այնուամենայնիվ, քչերն են այժմ հիշում մի բան, որն արձանագրել էր «Արմենպրես»-ը դեռեւս 1990 թվականին:
Խուլիո Իգլեսիասը Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանացի երգիչն արդեն երեք օր է, ինչ Հայաստանում է եւ պատրաստվում է այսօր կայանալիք համերգին: Նա արդեն հանդիպել է լրագրողների հետ եւ պատմել, որ շատ է սիրում Հայաստանը: Նա հասցրել է նկատել, թե ինչ ջերմ մարդիկ են հայերը ջերմության մասին փաստում են իր հազարավոր հայ ընկերները: Այնուամենայնիվ, դեռեւս ստվերում է մնացել մի կարեւոր հանգամանք` 1990 թվականին Հայաստանի աղետյալ Ստեփանավան քաղաքի վերականգնմանը նպաստելու համար աշխարհահռչակ երգիչ Խուլիո Իգլեսիասը համերգ է տվել Մասաչուսեթս Նահանգի Ուսդր քաղաքում` տեղի սբ Փրկիչ հայկական եկեղեցու նախաձեռնությամբ: Ուղիղ 23 տարի առաջ կայացած համերգին մասնակցել է ութ հազար հանդիսատես եւ այդ համերգից գոյացած 42 հազար դոլար հասույթը ԱՄՆ Արեւելյան թեմի առաջնորդության միջոցով տրամադրվել է Ստեփանավանի վերականգնման ֆոնդին: Տարերային աղետից հետո սբ Փրկիչ եկեղեցին իր հերթին մեկ միլիոն դոլարի նվիրատվություն էր խոստացել հայրենիքին:
Իրականում շատ էինք կասկածում, թե նախաձեռնությունը կկարողանայինք հաջողել, այնուամենայնիվ, Աստված երեսներիս նայեց. Տեր Ավետ
Շատերն արդեն չեն հիշում տեղի ունեցած այդ համերգի, ինչպես նաեւ Իգլեսիասի` Ստեփանավանի վերականգնմանն ուղղված օժանդակության մասին, գուցե անգամ երգիչն է մոռացել այդ հանգամանքը, քանի որ բոլորին է հայտնի, թե ինչ խիտ համերգային գրաֆիկով է աշխարհին ներկայանում նա: Այնուամենայնիվ, մեզ հաջողվեց զրուցել համերգի կազմակերպիչներից, ականատեսներից մեկի հետ, ով առ այսօր հուզմունքով է հիշում համերգի նախաձեռնության, կազմակերպման բոլոր մանրամասները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում սբ Փրկիչ եկեղեցու հոգեւոր հովիվ տեր Ավետ Թերզյանը պատմեց, որ այդ համերգի ընթացքում, բացի Խուլիո Իգլեսիասից, ելույթ են ունեցել նաեւ այլ արվեստագետներ` շուրջ տասը մարդ: Եվ արդյունքում, համերգի ողջ ծախսերը հոգալուց հետո իրենք կարողացել են հավաքագրել շուրջ 42 հազար դոլար եւ հատկացնել Ստեփանավանի վերականգնմանը: «Իրականում շատ էինք կասկածում, թե նախաձեռնությունը կկարողանայինք հաջողել, այնուամենայնիվ, Աստված երեսներիս նայեց, եւ մենք կարողացանք մեր նպատակն իրականություն դարձնել»,-ասաց Տեր Ավետը` ընդգծելով, որ միայն Աստված գիտի, թե ինչպես հնարավոր եղավ նպատակին հասնել:
Այնուամենայնիվ, իրենք համերգով չբավարարվեցին: Տեր Ավետի տեղեկացմամբ` իրենց երազանքն էր մեկ միլիոն դոլարի նվիրատվություն կատարել հայրենիքին: «1,5 տարվա ընթացքում մենք կարողացանք հավաքագրել 850 հազար դոլար, ինչպես նաեւ հագուստեղեն, դեղորայք, վիրահատությունների համար նախատեսված սարքավորումներ, առաջին անհրաժեշտության իրեր (ընդհանուր առմամբ` 250 հազար դոլար արժողությամբ)»,- ներկայացրեց հոգեւոր հովիվը: Նա ուրախությամբ է այժմ հիշում, որ դժվարության պահին իրենք կարողացել են օգնել Հայաստանին, հայ ժողովրդին սատարել, այնուամենայնիվ, ունեցած մի երազանքը դեռեւս անկատար է մնում: «Մենք այդ տարիներին օգնությունը տրամադրելուց հետո ցանկանում էինք, որ Ստեփանավանում մի փոքրիկ հիշատակարան լինի Ուսդր քաղաքի մասին, դժբախտաբար, դա մոռացվել է»,- ցավով արձանագրեց նա:
Իգլեսիասը Հայաստանում է ոչ թե որպես սովորական այցելու, այլ որպես հարազատ ընկեր
Իսպանացի երգիչը լրագրողների հետ հանդիպմանն ընդգծել է, որ Հայաստան է այցելել ոչ թե որպես սովորական անհատ, այլ որպես հարազատ ընկեր եւ հավելել, որ ինքը երբեւիցե չի երգում այնպիսի վայրում, որն իրեն դուր չի գալիս: «Թեեւ սա իմ առաջին այցն է Հայաստան, բայց այս այցը չէ, որ պետք է ինձ ստիպի ճանաչել Հայաստանը: Արդեն շուրջ 2000 տարի է, որ իմ հոգու երկիրը` Իսպանիան, մեծ կապ ունի Հայաստանի հետ: Մեր լեզուները մեծ նմանություն ունեն»,-նշել էր երգիչը: Վերջին 45 տարների ընթացքում ինքը ճանաչել է հազարավոր հայերի, ովքեր իրենց մշակույթն են փոխանցում ամբողջ աշխարհում: «Ես մեծ սիրով եմ պատրաստվում երգել այստեղ: Սա է պատճառը, որ այսօր Երեւանում եմ: Ինձ երկար տարիներ չի մնացել ապրելու եւ երջանիկ եմ, որ գտնվում եմ այստեղ` ճանաչելու հայ ընկերներիս երկիրը»,- ասել է նա: Երգիչը նաեւ կիսվել է իր առաջին զգացողություններով, որոնք ունեցել է, երբ ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել Հայաստանում: «Ես միանգամից հասկացա, որ հաճելի մարդիկ են հայերը: Երբ ինձ Մոսկվայից ճանապարհեցին, ասացին, որ գնում եմ մի տաք երկիր, բայց ոչ այն պատճառով, որ այնտեղ ավելի լավ եղանակ է, այլ այնտեղ ժողովուրդն ավելի մեծ ջերմությամբ կընդունի»,- պատմել է երգիչը:
Իգլեսիասը համերգին հայերեն երգ կկատարի
Երգիչը մի առանձնահատկություն ունի: Այցելելով որեւէ երկիր, նա նախընտրնում է մի երգ կամ երգից հատված կատարել տվյալ լեզվով: Հայաստանը եւս բացառություն չի լինի: Իր ճանաչում գտած եւ հայերիս կողմից սիրված երգերի շարքում կլինի նաեւ հայ կոմպոզիտորի երգ, որը շատ սիրված է հայ ժողովրդի կողմից: Իսկ թե որն է այդ երգը, դեռեւս գաղտնի է պահվում: 70-ամյա իսպանացի աշխարհահռչակ երգչի հայաստանյան համերգը կկայանա մարտի 18-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Համերգի կազմակերպիչներն են ամերիկյան Global art եւ հայկական «Ինվիտրո փրոդաքշն» ընկերությունները: Երգչի համաշխարհային համերգաշարի մեկնարկը տրվել է փետրվարի 24-ից` Գվատեմալայից, այնուհետեւ` ՌԴ, Ուկրաինա, Արաբական Միացյալ էմիրություններ, Ֆիլիպիններ, Կորեա, Չինաստան, Սինգապուր, Թայվան, Իսպանիա: Խուլիո Իգլեսիասն ամենահայտնի իսպանալեզու կատարողն է, ով վաճառել է ավելի քան 300 մլն ձայնասկավառակ: Իր ստեղծագործական ողջ կարիերայի ընթացքում երգիչը ձայնագրել է ավելի քան 50 ալբոմ, որոնցից վերջինը թողարկվել է 2011 թվականին:

«Ретроспектива». Пути Хулио Иглесиаса и Армении уже пересекались: «армянский след» испанского певца…
«Ретроспектива».  Пути Хулио Иглесиаса и Армении уже пересекались:  «армянский след» испанского певца…
Сегодняшний очерк в рамках спецпроекта «Ретроспектива» информационного агентства «Арменпресс», призванного находить и представлять те исторические факты и события, которые оказались в поле зрения Арменпресс годы, а то и десятилетия назад, посвящен всемирно известному испанскому певцу Хулио Иглесиасу и его связям с Арменией.
В январе этого года армянские СМИ в «один голос» писали: «Впервые в Армению приедет и выступит с концертом Хулио Иглесиас, поскольку его армянские друзья поведали ему о том, как его любят в Армении.»
Сегодня немногие помнят о том, о чем сообщал Арменпресс еще в 1990-м…
Хулио Иглесиас - Армении
Легендарный испанский певец уже три дня в Армении и готовится к предстоящему сегодня концерту. Он уже встречался с армянскими журналистами и признался в своей любви к Армении. Хулио Иглесиас успел заметить сердечность и теплоту армян, о чем уже был наслышан от своих армянских друзей.
Тем не менее, в тени остается одно немаловажное обстоятельство: Хулио Иглесиас в 1990 году для восстановления Степанавана, пострадавшего, как и другие населенные пункты Армении от разрушительного землетрясения 1988 года, по инициативе армянской церкви Сурб Пркич (Св.Спасителя), выступил с концертом в городе Усд американского штата Массачусетс. На этой концерте, состоявшемся ровно 23 года назад, присутствовало 8000 зрителей, собранные в результате средства – 42 тысячи долларов - через Восточную армянскую епархию ААЦ в США были переданы в Фонд восстановления Степанавана.
На самом деле, мы очень сомневались, что эта инициатива будет успешной. Тем не менее, видимо, Господь благословил нас на это дело: Тер Авет
Многие уже не помнят об этом концерте, как и сам Иглесиас, что и неудивительно при его напряженном концертном графике. Тем не менее, нам удалось побеседовать с одним из организаторов и очевидцев этого концерта, кто и сегодня с волнением вспоминает об этой инициативе и всех связанных с этим подробностях.
В беседе с «Арменпресс духовный пастырь церкви Сурб Пркич Авет Терзян вспоминает, что на этом концерте, кроме Хулио Иглесиаса, выступили и другие исполнители. В результате, удалось выручить около 42 тысяч долларов.
«Мы, в действительности, очень сомневались, что нам удастся реализовать задуманное. Но Господь сверху благословил нас и мы смогли воплотить нашу мечту в жизнь», - сказал Тер Авет, добавив, что пути господни неисповедимы, и Бог знает, как это все-таки удалось.
Но не удовлетворившись этим, церковь Сурб Пркич перевела своей исторической родине Армении еще 1 млн долларов. «В течение полутора лет мы смогли собрать 850 тысяч долларов, а также одежду, лекарства, хирургический инструментарий, в целом на сумму в 250 тысяч долларов. Нам хотелось помочь Армении, поддержать армянский народ и …еще, чтобы в Степанаване как-то, пусть очень скромно, но увековечили бы память о нашем маленьком городе Усд, к сожалению этого не произошло…», - сказал Тер Авет.
Иглесиас в Армении не просто гость, а близкий друг
На встрече с журналистами испанский певец подчеркнул, что он приехал в Армению не в качестве гостя, а близкого друга, добавив, что никогда не поет там, где ему не нравится. «Хотя это мой первый приезд в Армению, но не первое знакомство с Арменией. «Уже почти 200 лет страна моей души Испания имеет тесные связи с Арменией. Наши языки также очень схожи», - сказал Иглесиас.
За последние 45 лет пути Хулио Иглесиаса в силу его профессиональной деятельности, бесконечных концертных турне пересекались с тысячами армян, которые рассеяны по всему свету и оставили свой культурный след на карте мира.
«Я с большой любовью готовился к своему выступлению в Армении. Именно поэтому я сегодня здесь. Впереди у меня не так много лет и я счастлив, что нахожусь здесь и что я, наконец, узнаю поближе страну моих друзей», - сказал певец.
Хулио Иглесиас поделился и своими первыми впечатлениями, начиная с посадки самолета на армянской земле. «Я сразу же понял, какие приятные, благожелательные люди армяне. Когда меня провожали из Москвы, то говорили, что я еду в теплую страну, но не из-за климата, а из-за ее народа, который всегда тепло встречает своих друзей», - сказал Иглесиас.
Иглесиас на своем ереванском концерте споет и на армянском языке
Хулио Иглесиас, обычно, посещая ту или иную страну, предпочитает исполнить какую-то песню или куплет на языке данной страны. Армения не станет в этом смысле исключением. Кроме любимых всеми его знаменитых хитов, на концерте прозвучит и песня армянского композитора, очень популярная и любимая армянами. Какая это будет песня, пока «секрет»…
Ереванский концерт 70-летнего испанского «мачо» состоится 18 марта в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна. Организаторы концерта – американская компания Global art и армянская «Инвитро продакшн».
Мировое концертное турне Хулио Иглесиаса началось 24 февраля с Гватемалы, затем последовали Россия, Украина. Объединенные Арабские Эмираты. Филиппины, Корея. Китай Сингапур, Тайвань, Испания.
Хулио Иглесиас - самый знаменитый испаноязычный певец: за всю творческую карьеру им записано более 50 альбомов (последний – в 2011 году), продано более 300 млн его дисков.