Հայաստանում անչափահասները ձերբակալման ժամանակ հիմնականում իրազեկ չեն իրենց իրավունքների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում անչափահասների հանդեպ դաժան վերաբերմունքի և խոշտանգումների մասին ուսումնասիրության արդյունքները ցույց են տվել, որ անչափահասների 31 տոկոսը կալանավորման կամ ձերբակալման ժամանակ իրազեկ չեն եղել իրենց իրավունքների մասին:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ուսումնասիրության համար հարցազրույց անցած 82 անչափահասներից մոտ 21 տոկոսն իրազեկ չէ ձերբակալման պատճառների մասին, մինչդեռ 42 տոկոսը չէր կարդացել ձերբակալության արձանագրությունը նախքան այն ստորագրելը: 8 երեխա նշել էր, որ ոստիկանությունում ֆիզիկական բռնության է ենթարկվել: Անչափահասների 32 տոկոսն էլ ընդունել էր, որ ոչ դատավորը, ոչ էլ դատավճիռն արդար չեն եղել` ելնելով նախկինում իրենց դատված լինելու հանգամանքից: «Դաժան վերաբերմունքից երեխաների պաշտպանությունն ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ է տարբեր մասնագետների համագործակցության մեխանիզմ ստեղծել, որին ներգրավված կլինեն ոստիկանության, արդարադատության ոլորտների ներկայացուցիչներy»,- մարտի 13-ին ուսումնասիրության արդյունքների ներկայացմանը նշեցՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Հենրիետ Արենսը:
Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության առաջին խորհրդական Օննո Սիմոնսի խոսքով` Հայաստանը հավատարիմ է համամարդկային արժեքներին: «Եվրամիությունը պատրաստ է աջակցել անչափահասների արդարադատության համապարփակ համակարգի ստեղծմանը»,- ասաց նա:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչ Անի Ներսիսյանն էլ ավելացրեց, որ խնդիրները նոր չեն մեր հասարակության համար, անհրաժեշտ է դատաիրավական համակարգված ընթացակարգեր ստեղծել հասարակության մեջ անչափահասների ինտեգրման համար:
Հայաստանում անչափահասների հանդեպ դաժան վերաբերմունքի և խոշտանգումների մասին ուսումնասիրությունը ներկայացրին ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը Եվրամիության, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի, Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտի և Միջազգային բանտային բարեփոխումներ կազմակերպության հետ համագործակցությամբ: Ուսումնասիրությունը ֆինանսավորվել է Եվրամիության կողմից:

Juveniles in Armenia not informed about their rights in their arrest
YEREVAN , MARCH 13, ARMENPRESS: Study on ill-treatment and torture of juveniles in Armenia in the context of juvenile justice show 31 per cent of juveniles were not informed about the reasons for their arrest.
As Armenpress reports, according to the study ,out of 82 juveniles interviewed for the study about 21 per cent were not informed about the reasons for their arrest, while 42 per cent did not read the arrest protocol before signing it. Although in the majority of cases juveniles were informed about their rights during detention or arrest, 31 per cent of them admitted that they were never informed about their rights. In the majority of cases advocates were not present during the first interrogation of a juvenile.
''Policy and legislation are not the only sectors are required to ensure the protection of children exposed to ill-treatment. Effective intervention in support to the victims, and prevention initiatives, require the setup of cooperating mechanism among various professionals, from the policy and justice representatives to social workers and psychologists'' UNICEF Representative in Armenia Henriette Ahrens stated.
The study on ill treatment and torture of juveniles in Armenia funded by EU, was carried out by UNICEF together with the European Union, Human Rights Defender's office, the Civil Society Institute, and in partnership with Penal Reform International.