Սահմանադրական դատարանն սկսեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանի եւ Անդրիաս Ղուկասյանի դիմումների քննությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Սահմանադրական դատարանը սկսեց նախագահի նախկին թեկնածուներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի եւ Անդրիաս Ղուկասյանի` ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2013թ.-ի փետրվարի 25-ի՝ «Հայաստանի Հանրապետության նախագահ ընտրվելու մասին» թիվ 62 Ա որոշումը վիճարկելու վերաբերյալ դիմումների միավորված քննությունը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ քննությունն անցկացվում է բանավոր ընթացակարգով: Միավորված գործով զեկուցողներ են ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամներ Կիմ Բալայանը, Ֆելիքս Թոխյանը և Աշոտ Խաչատրյանը:
Դատարանում նախկին թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ներկայացուցիչներն են իրավախորհրդատու Կարեն Մեժլումյանը և պատասխանատու Զարուհի Փոստանջյանը: Անդրիաս Ղուկասյանը ինքն է ներկայացնում իր դիմումը: Պատասխանող կողմ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը լիազորել է հանդես գալ ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանին, ԿԸՀ քարտուղար Արմեն Սմբատյանին և իրավաբան Նունե Հովհաննիսյանին: Հարակից պատասխանողներ են նշանակվել դատախազությունից և ոստիկանությունից: Սերժ Սարգսյանի լիազոր ներկայացուցիչներն են ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը և Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը:
ՀՀ Նախագահի թեկնածուներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը եւ Անդրիաս Ղուկասյանը 2013թ. մարտի 4-ին դիմել են ՀՀ սահմանադրական դատարան՝ ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ հոդվածի 3.1-րդ կետի եւ 101-րդ հոդվածի 9-րդ կետի հիմքերով իրավունք ունենալով վիճարկել «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ ընտրվելու մասին» ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 25.02.2013թ. թիվ 62-Ա որոշումը։

Constitutional Court to start examining Raffi Hovhannisian's and Andrias Ghukasyan's applications
YEREVAN, MARCH 11, ARMENPRESS. YEREVAN. The Constitutional Court of the Republic of Armenia began joint examination of the applications submitted by former presidential candidates Raffi Hovannisian and Andreas Ghukasyan disputing N 62 A decision dated to February 25, 2013.As reports "Armenpress" the examination will be conducted in oral procedure. Members of the Constitutional Court of the Republic of Armenia Kim Balayan, Felix Tokhyan, and Ashot Khachaturyan are the rapporteurs of the joint case.
The lawyer of former presidential candidate Raffi Hovhannisian's headquarters Karen Mezhlumyan and Zaruhi Posantjyan will be Raffi Hovhannisian's representatives in the court. Andrias Ghukasyan will represent his application by himself. The Minister of Justice of the Republic of Armenia Hrayr Tovmasyan and the Chairman of the Standing State and Legal Affairs Committee of the National Assembly of the Republic of Armenia Davit Harutyunyan are Serzh Sargsyan’s authorized representatives.
Former presidential candidates Raffi Hovhannisian and Andrias Ghukasyan submitted an application to the Constitutional Court on March 4, according to which they dispute the official results of Central Electoral Commission published on February 25.