Աշխարհի միլիարդատերերի կարողությունն աճել է 800 մլրդ դոլարով. նրանց թվում է երեք հայ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Forbes ամսագրի ցանկում գտնվող ամբողջ աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց ընդհանուր կապիտալը 2013 թվականին կազմել է 5,4 տրիլիոն դոլար` 2012-ի 4,6-ի դիմաց:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Forbes ամսագրի պաշտոնական կայքը, աշխարհի 1426 միլիարդատերերի ցանկում ընդգրկված է երեք հայ: 3,1 միլիարդ դոլար կարողությամբ աղյուսակի 307-րդ տեղն զբաղեցնում է ամերիկահայ գործարար, 91-ամյա Քըրք Քըրքորյանը: 2,9 միլիարդ կարողությամբ 342-րդ հորիզոնականում է ռուսաստանցի գործարար Սերգեյ Գալիցկին, ում հայրական ազգանունը Հարությունյան է. Գալիցկին նրա կնոջ ազգանունն է: Ի դեպ, Գալիցկիին է պատկանում նաև Ռուսաստանի պրեմիեր լիգայում հանդես եկող «Կրասնոդար» ֆուտբոլային ակումբը, որի կազմում հանդես էր գալիս Հայաստանի ազգային հավաքականի հաձակվող Յուրա Մովսիսյանը:
1,2 միլիարդ դոլար կարողությամբ 828-րդ տեղն զբաղեցնում է ևս մեկ ռուսաստանահայ գործարար` Դանիլ Խաչատուրովը:
Ընթացիկ տարում աշխարհի միլիարդատերերի ցանկը համալրվել է 210 ազգանուններով: Աշխարհի ամենահարուստ մարդու կոչմանը 2013-ին արժանացել է մեքսիկացի մեդիամագնատ Կառլոս Սլիմը, ում կարողությունը գնահատվում է 73 միլիարդ դոլար: Վարկանշային աղյուսակում նրան հաջորդում է Microsoft-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսը` 67 միլիարդով: Երրորդ տեղում է գտնվում է իսպանացի գործարար Ամանսիո Օրտեգան, ում կարողությունը նախորդ տարի աճել է 19,5 միլիարդով` հասնելով 57 մլրդ դոլարի: Կարողության ավելացմամբ վերջինս շրջանցեց Ուորեն Բաֆետին, ով ունի 53,5 մլրդ դոլար:
Միլիարդատերերից մեծամասնության հայրենիքը կրկին մնում է ԱՄՆ-ը, որտեղ ապրում են 442 միլիարդատերեր: Երկրորդ տեղում է Ասիան` 386 միլիարդատերերով: Եվրոպան տարածաշրջանների շրջանում զբաղեցրել է երրորդ տեղը, որտեղ ապրում են աշխարհի 366 ամենահարուստ մարդիկ:

Общий капитал богатейших людей мира, среди которых есть трое армян, увеличился на 800 млрд. долларов
Общий капитал богатейших людей мира, входящих врейтинг журналаForbes, в2013 году составил 5,4 триллиона долларов против 4,6 триллиона впрошлом году.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт журнала Forbes, в текущем году список пополнился 210 фамилиями истал насчитывать 1426 человек. Среди них есть трое армян:
307-ое место списка с 3,1 млрд. долларами занимает американский бизнесмен армянского происхождения, 91-летний Кирк Керкорян;
на 342-ом месте находится российский бизнесмен Сергей Галицкий (при рождении Сергей Николаевич Арутюнян) с 2,9 млрд. Долларами. Он является совладельцем крупной розничной сети «Магнит» и президентом и владельцем футбольного клуба «Краснодар», в составе которого выступает нападающий сборной Армении по футболу Юра Мовсисян. Отметим также, что российский предприниматель поменял свою фамилию Арутюнян на фамилию жены;
с 1,2 млрд. долларами 828-ое место в списке самых богатых людей мира занимает президент группы компаний «Росгосстрах», генеральный директор и совладелец ООО «Росгосстрах» Данил Эдуардович Хачатуров.
Звание самого богатого человека вмире в2013 году вновь досталось мексиканскому телекоммуникационному магнату Карлосу Слиму (Carlos Slim), состояние которого оценивается в73 миллиарда долларов. Вслед заним врейтинге следует основатель Microsoft Билл Гейтс с67 миллиардами долларов.
Третье место всписке досталось испанскому предпринимателю, основателю иэкс-президенту бизнес-группы Inditex— Амансио Ортега, чье состояние загод увеличилось на19,5 миллиарда долларов— до57 миллиардов долларов. Увеличение капитала позволило Ортега сместить Уорена Баффета (Warren Buffett), обладающего 53,5 миллиарда евро, начетвертое место.
Родиной большинства миллиардеров по-прежнему остаются США, вкоторых проживают 442 богатейших людей планеты. На втором месте находится Азия сее 386 миллиардерами. Европа заняла третье место среди регионов, вкоторых проживает наибольшее число богатых людей (366 человек).