Երեւանում մեկնարկեց կովկասյան զբոսաշրջային ցուցահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կովկասյան տասներկուերորդ զբոսաշրջային ցուցահանդեսը մեկնարկեց մարտի 1-ին: Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը բացման խոսքում նշեց, որ ցուցահանդեսը լավագույն հարթակ է գործարար միջավայրի ակտիվացման, գործարար հանդիպումների խթանման, ոլորտում առկա խնդիրների փոխադարձ քննարկման համար: «Զբոսաշրջությունը ՀՀ օրենքով ամրագրված է որպես գերակա ոլորտ: Այս ոլորտն անշրջելիորեն զարգացման հունում է գտնվում եւ գնում դեպի նոր նվաճումներ: Այն լավագույնս ցուցադրում է ապակենտրոնացման գործընթացները մայրաքաղաքից դեպի հեռավոր շրջաններ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց նա:
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Քարեն Հիկիարդի խոսքով`ԱՄՆ ՄԶԳ-ն ուրախ է աջակցել ցուցահանդեսին: «Տուրիզմը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները , ագրոբիզնեսն ու դեղագործությունն աճի ամենամեծ ներուժն ունեն գալիք հինգ տարիների ընթացքում: Այս միջոցառումն արտացոլում է համագործակցությունը մի շարք պետությունների միջեւ»,-ասաց նա:
Այս տարի ցուցահանդեսի շրջանակներում կկազմակերպվի աշխատանքի տոնավաճառ զբոսաշրջային կրթություն տրամադրող հայաստանյան կրթական հաստատությունների ուսանողների եւ շրջանավարտների համար, ինչպես նաեւ միջազգային զբոսաշրջիկների ճանաչողական շրջայց:
Կովկասյան զբոսաշրջային ցուցահանդեսն անցկացվում է 1999 թվականից: Այս տարվա ցուցահանդեսին իրենց մասնակցությունն էին բերել ավելի քան 75 կազմակերպություններ, որոնցից 58-ը` ՀՀ 11 մարզերից: Միջոցառմանը մասնակցում էին Թուրքիան, Վրաստանը, Եգիպտոսը, Արգենտինան, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները եւ այլ երկրները ներկայացնող ներկայացուցիչներ:

Caucasus Travel Show launched in Yerevan
YEREVAN, MARCH 1, ARMENRPESS. The twelfth Caucasus Travel Show launched in Yerevan on March 1. The Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia Ara Petrosyan made his opening speech saying, that the exhibition is a good platform for fostering the business environment, business meetings, and reciprocal discussion of the problems of the sphere. As reports "Armenpress" among other things the Deputy Minister stated: "The law states that tourism is a prior area. This sphere is in the irreversible development and it is going to record new achievements. It perfectly illustrates the decentralization process to the remote regions of the courtry."
U.S. Agency for International Development Office Director Karen Hilliard said that the USAID is pleased to support the exhibition. "Tourism, IT, business and pharmaceutics have the greatest growth potential for the next five years. This event reflects the cooperation between a number of countries," Hilliard said.
This year the job fair will be organized for the students and alumni of the educational institutions, as well as a cognitive tour for the tourists.