Հայաստանը ՄԱԿ-ին կներկայացնի դիմում-կոմունիկացիա` Սաֆարովի արտահանձման վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայսատանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության նախաձեռնությամբ ՄԱԿ-ի խտրականության վերացման կոմիտե կներկայացվի դիմում-կոմունիկացիա` հայրերի նկատմամբ Ադրբեջանի խտրական վերաբերմունքի դեմ: Դիմումում նշված են ինչպես Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին հանձնելու և ներում շնորհելու դեպքը, այնպես էլ այն բոլոր միջադեպերն ու իրավիճակները, որտեղ ադրբեջանցիների կողմից առկա է հայերի նկատմամբ խտրական վերաբերմունք: Այս մասին մարտի 1-ին հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի տեղակալ Եղիշե Կիրակոսյանը: «ՄԱԿ-ի խտրականության վերացման կոմիտեն գործում է 1965թ-ի Խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվեցիայի հիման վրա: Հայաստանի Հանրապետությունը ղեկավարվել է այդ կոնվեցիայի 11-րդ հոդվածով: Այդ հոդվածը պետություններին հնարավորություն է տալիս միջպետական գանգատներ ներկայացնել կոմիտեին, երբ երկու առկա պետություններից մեկը գտնում է, որ առկա է խախտում մեկ այլ անդամ պետության կողմից»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Եղիշե Կիրակոսյանը:
Ռամիլ Սաֆարովը 2004 թ-ին փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի եռամսյա անգլերենի դասընթացներին մասնակցության ժամանակ գիշերը կացնի 16 հարվածով դաժանաբար սպանել է քնած հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին: Հունգարական դատարանը Սաֆարովին դատապարտել էր ցմահ բանտարկության` պատիժը 30 տարի չվերանայելու պայմանով, սակայն 2012 թ. օգոստոսի 31-ին Սաֆարովն արտահանձնվել է Ադրբեջան, որտեղ պետք է շարունակեր կրել պատիժը: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, սակայն, նրան ներում է շնորհել և ազատ արձակել: Ադրբեջանի այդ քայլը խիստ քննադատության արժանացավ միջազգային հանրության կողմից:
ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ նախորդ տարեվերջին ստեղծվել է աշխատանքային խումբ` Ռամիլ Սաֆարովի ներման դեմ միջազգային բողոքարկման կապակցությամբ:

Armenia to submit application-communication to UN refer to Safarov extradition
YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS: The Ministry of Justice of the Republic of Armenia has initiated to submit an application- communication to UN Committee on the Elimination of RacialDiscrimination(CERD) refer to Azerbaijani discriminative attitude against Armenians. The extradition of Ramil Safarov to Azerbaijani authorities, as well as all the incidents and cases where discriminative attitude is manifested against Armenians are included in the application.
''UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination(CERD) has been operating since 1965 based on the Convention of elimination of all types of discrimination. The Republic of Armenia has been guided by 11 provision of the Convention. The article enables chance to the states to submit interstate complaints to the Committee, where one of the stakeholder state considers the other has infringed the other state's rights'' Yeghishe Kirakosyan, Armenia's Deputy Minister of Justice told the reporters.
As Armenpress reports, a working group was established in the end of the previous year by the instruction of the President of the Republic of Armenia to deal with the international pardon of Ramil Safarov.
On February 19, 2004, Lieutenant of the Armenian Armed Forces Gurgen Margaryan, was hacked to death, while asleep, by a fellow Azerbaijani participant, lieutenant Ramil Safarov, in Budapest during a three-month English language course in the framework of Partnership for Peace NATO-sponsored program. Hungarian authorities despite the fact Hungarian court had sentenced Ramil Safarov to a life imprisonment with no right to be pardoned in 30 years time extradited the criminal on August 31, 2012. The assassin was not mainly released in Homeland but granted a mayor title. Armenia suspended relations with Hungary.sentence dated April 13, 2006. Ramil Safarov was life imprisoned for murdering the Armenian officer.
Many international and local organizations, political forces and politicians have come forth with condemnation statements. Hungary has already declared readiness to restore the diplomatic relations with Armenia.