Գերմանական journalistenwatch.com-ն ընդգծել է ադրբեջանցի հալածվող գրողի հանդեպ հայերի հոգատար վերաբերմունքը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանական journalistenwatch.com ինտերնետային կայքն իր էջում զետեղած «Գրքերի այրումը Բաքվում. Հայերը հոգ են տանում ադրբեջանցի գրողի համար» վերնագրով հոդվածում անդրադառնում է Ադրբեջանում հայկական ջարդերի մասին «Քարե երազներ» վեպի հեղինակ Աքրամ Այլիսլիիհանդեպ սեփական հայրենիքում կիրառվող ծանր պատժամիջոցներին եւ ընդհանրապես այդ երկրում ստեղծված իրավիճակին:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` տեղեկատվական կայքը զետեղել է Գերմանահայոց կենտրոնական խորհրդի հայտարարությունը` ընդգծելով դրանով փոխանցված մտքերի կարեւորությունը:
«Գերմանահայոց կենտրոնական խորհուրդը կոչ է անում Բաքվի իշխանություններին եւ աշխարհի գրական հանրությանը` օժանդակել գրողին եւ նպաստել կարծիքի ու արվեստի ազատության պաշտպանությանը: Այլիսլին իր «Քարե երազներ» վեպում քննադատաբար է մոտենում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շրջանակներում հայերի հանդեպ իր հայրենակիցների քայլերին եւ այդպիսով զուգահեռներ անցկացնում 1915 թվականի Հայոց Ցեղասպանության հետ: Մարդու իրավունքների միջազգային պաշտպանության կոմիտեի տեղեկատվության համաձայն` Բաքվում հրապարակայնորեն այրվել են հեղինակի բոլոր գրքերը, որոնք ժամանակին Ալիեւի կառավարության կողմից գնահատվել են որպես «Ադրբեջանի մեծ գրողի» ստեղծագործություններ»,նրա տան առջեւմեծամբոխէհավաքվել,որըսպառնումէնրակյանքին»,-ԳԿԽ-իհայտարարություննէմեջբերելինտերնետայինպարբերականը:
Journalistenwatch.com ինտերնետային կայքը փոխանցում է նաեւ Գերմանահայոց կենտրոնական խորհրդի ղեկավար Ազատ Օրդուխանյանի հայտարարությունն այն մասին, որ Սփյուռքում բնակվող հայերն ամենայն ուշադրությամբ են հետեւում հայերով բնակեցված Լեռնային Ղարաբաղի փոքրիկ հանրապետության շուրջ Բաքվի գնալով ավելացող եւ ընդգծված ագրեսիվ պահվածքին, Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից սահմանին հրադադարի խախտումներին:
Գերմանական կայքը, մեջբերելով Օրդուխանյանի խոսքը, հիշեցնում է, որ ընդամենը ամիսներ առաջ Հունգարիայում հայ սպայի կյանքը խլած ադրբեջանցի մարդասպանը ետ գնվեց ու հերոսացվեց սեփական երկրում: «Այժմ էլ` պատժամիջոցներ խելամիտ մի գրողի դեմ, ով փորձում է կոտրել իր երկրի պաշտոնական գաղափարախոսության տաբուն: Մենք հոգ ենք տանում տարածաշրջանում անվտանգության մասին»,-Օրդուխանյանի խոսքերով ամփոփում է իր հոդվածը գերմանական journalistenwatch.com ինտերնետային կայքը:
«Քարե երազներ» վեպի հրապարակումից երկու ամիս անց Ադրբեջանի իշխանություններն Այլիսլիի դեմ զանգվածային ժողովրդական հիսթերիա են հրահրել: Իշխանամետ երիտասարդությունն Այլիսլիի տան առաջ այրել է վրան խաչ նկարված նրա լուսանկարները եւ «թշնամի», «դավաճան» վանկարկել: Խորհրդարանի պատգամավորները պահանջել են այրել նրա բոլոր գրքերը, զրկել քաղաքացիությունից, բոլոր պետական պարգեւներից եւ արտաքսել Ադրբեջանից:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հրամանագիր է ստորագրել Աքրամ Այլիսլիին «Ժողովրդական գրող» կոչումից, նախագահական թոշակից եւ ամառանոցից զրկելու մասին: Աշխատանքից հեռացվել են նրա կինն ու որդին: Իսկ«Ժամանակակից Մուսավաթ» իշխանամետ կուսակցության առաջնորդը կուսակցության երիտասարդական թեւի անդամներին 10 հազար մանաթի պարգեւի դիմաց հանձնարարել է կտրել Այլիսլիի ականջը:

German journalistenwatch.com has underlined the caring attitudes of Armenians to Azerbaijani writer
YEREVAN, FERBUARY 14, ARMENPRESS: German journalistenwatch.com web site has referred to Azerbaijani violent position over writer Akram Ailisli, author of “Stone dreams” novel about Armenian massacre, with its article titled “Book burning in Baku. Armenians take care of Azerbaijani writer”. Armenpress reports, informational web site has included the statement of Central Council of German-Armenians, underlining the importance of its ideas.
“Central Council of German-Armenians urges Baku authorities and literary community of the world to support the writer and promote the protection of art freedom and belief. In his “Stone dreams” novel, Ailisli is condemning actions of his compatriots over Armenians in frames of Nagorno-Karabakh conflict and, thus, is drawing parallels with 1915 Armenian Genocide. In accordance with data of International Committee for the Defence of Human Rights, all the books of the author, which once were called “creations of Azerbaijani greatest writer” by Aliyev, have been burnt in Baku. Crowd gathered in front of his house and threatened his life,” web site citied statement of Central Council of German-Armenians noted.
Journalistenwatch.com has also reported the statement of the head of Central Council of German-Armenians Azat Ordukhanyan, that Armenians of Diaspora are attentively watching the increasing aggression of Baku and the violations of the ceasefire on the borders by Azerbaijani armed forces.
Citing Ordukhanyan, German web site reminded that several months ago Azerbaijani murderer was extradited and transferred to Azerbaijan, where he was proclaimed as a hero. “And now- punishments against reasonable writer, who tries to break the official ideological taboo of his country. We care about the regional security,” journalistenwatch.com concluded its article citing Ordukhanyan.
The author, Akram Aylisli, is in trouble for his novel Stone Dreams, in which he portrayed scenes of violence carried out by Azerbaijanis against their Armenian foes during the riots that accompanied the break-up of the Soviet Union. What appears to be a coordinated campaign has been unleashed against him, with television programmes and official pronouncements railing against the writer.
On February 7 Aliyev signed an order to deprive Akram Aylisli of the title "People's Writer." A seventy-five-year-old writer was also deprived of his state pension.