ԱԱԾ. երկու ձերբակալվածները Հայրիկյանի մահափորձի վերաբերյալ տվել են խոստովանական ցուցմունքներ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փետրվարի 7-ին ՀՀ Նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու կասկածանքով, ձերբակալվել են Երևան քաղաքում ոչ լեգալ կարգավիճակում գտնվող 1966թ. ծնված, որոշակի զբաղմունք չունեցող, նախկինում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության համար դատապարտված Խաչատուր Ալբերտի Պողոսյանը և 1972թ. ծնված, Սամվել Արամայիսի Հարությունյանը:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԱԾ Մամուլի կենտրոնից, Պողոսյանը և Հարությունյանը մահափորձի հանգամանքների վերաբերյալ տվել են խոստովանական ցուցմունքներ:
Հանցագործության շարժառիթները ստուգվում են, քննության ընթացքի մասին հանրությանը պարբերաբար կտեղեկացվի:
Հունվարի 31-ին, ժամը 23.20-ի սահմաններում, Տպագրիչների փողոցի թիվ 9 շենքի բակում անհայտ անձը հրազենից կրակ է արձակել ՀՀ Նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի վրա` աջ անրակի շրջանում պատճառելով հրազենային վնասվածք: Հայրիկյանը տեղափոխվել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն: Հայրիկյանին վիրահատել են փետրվարի 1-ին եւ մարմնից հանել են գնդակը: Նրա վիրահատության կարերը կքանդվեն վիրահատությունից մոտ մեկ շաբաթ անց: Թեկնածուն արդեն հիվանդասենյակում է:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-305 հոդվածի հատկանիշներով (պետական, քաղաքական կամ հասարակական գործչի սպանության փորձ): Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական միջոցառումներ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը պարզելու և նրան հայտանաբերելու ուղղությամբ: Քննությունը վարում է ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունը:

СНБ Армении: Двое задержанных по делу о покушении на Паруйра Айрикяна дали признательные показания
В результате предпринятых Службой национальной безопасности Армении оперативно-розыскных мероприятий 7 февраля с подозрением на попытку убийства задержаны находящийся в Ереване на нелегальном положении Хачатур Альбертович Погосян, 1966 года рождения, не имеющий определенных занятий и осужденный в прошлом за незаконный оборот наркотических средств, и Самвел Арамаисович Арутюнян, 1972 года рождения.
Как сообщили Арменпресс в пресс-центре СНБ, Х.Погосян и С.Арутюнян дали признательные показания по делу о покушении на Паруйра Айрикяна.
31 января в 23.20 в дворе дома по улице Тпагричнери 9 (по месту жительства Айрикяна) неизвестным лицом было совершено покушение на кандидата в президенты Армении, председателя Объединения «Национальное самоопределение» Паруйра Айрикяна. Айрикян получил пулевое ранение в правое плечо и был доставлен в медцентр «Сурб Лусаворич», где был прооперирован. Послеоперационные швы будут сняты через неделю. Паруйр Айрикян переведен в обычную больничную палату.
По факту покушения на убийство возбуждено уголовное дело, согласно 34/305 статье УК Армении (попытка убийства государственного, политического или общественного деятеля, предпринятая с целью прекращения его деятельности, предусматривается наказание в виде лишении свободы сроком на 12-20 лет или пожизненное заключение).
Создана оперативно-следственная группа, в которую включены сотрудники Полиции и Службы национальной безопасности.
Предпринимаются необходимые оперативно-следственные и розыскные мероприятия, чтобы установить личность преступника и найти его. Расследование проводит Следственное управление СНБ Армении, разрабатывается ряд рабочих версий.