ԱԱԾ. երկու ձերբակալվածները Հայրիկյանի մահափորձի վերաբերյալ տվել են խոստովանական ցուցմունքներ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փետրվարի 7-ին ՀՀ Նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու կասկածանքով, ձերբակալվել են Երևան քաղաքում ոչ լեգալ կարգավիճակում գտնվող 1966թ. ծնված, որոշակի զբաղմունք չունեցող, նախկինում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության համար դատապարտված Խաչատուր Ալբերտի Պողոսյանը և 1972թ. ծնված, Սամվել Արամայիսի Հարությունյանը:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԱԾ Մամուլի կենտրոնից, Պողոսյանը և Հարությունյանը մահափորձի հանգամանքների վերաբերյալ տվել են խոստովանական ցուցմունքներ:
Հանցագործության շարժառիթները ստուգվում են, քննության ընթացքի մասին հանրությանը պարբերաբար կտեղեկացվի:
Հունվարի 31-ին, ժամը 23.20-ի սահմաններում, Տպագրիչների փողոցի թիվ 9 շենքի բակում անհայտ անձը հրազենից կրակ է արձակել ՀՀ Նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի վրա` աջ անրակի շրջանում պատճառելով հրազենային վնասվածք: Հայրիկյանը տեղափոխվել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն: Հայրիկյանին վիրահատել են փետրվարի 1-ին եւ մարմնից հանել են գնդակը: Նրա վիրահատության կարերը կքանդվեն վիրահատությունից մոտ մեկ շաբաթ անց: Թեկնածուն արդեն հիվանդասենյակում է:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-305 հոդվածի հատկանիշներով (պետական, քաղաքական կամ հասարակական գործչի սպանության փորձ): Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական միջոցառումներ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը պարզելու և նրան հայտանաբերելու ուղղությամբ: Քննությունը վարում է ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունը:

Two arrested for Hayrikyan assassination attempt gave testimony on confession
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS:As a result of operative-investigative activities conducted by National Security Service of the Republic of Armenia two people have already been arrested on charges of participation in the assassination attempt against the leader of the "Union for National Self-Determinaiton" Party, Armenian presidential candidate Paruyr Hayrikyan.
Khachatur Poghosyan, born in 1966 residing in capital Yerevan with no legal status, having no certain occupation, previously convicted for illicit drug trafficking, second arrested was Albert Harutyunyan, born in 1972. As National Security Service informed Armenpress, Poghosyan and Harutyunyan gave confession testimony refer to assassination attempt. Crime motivations are being checked, the public will be regularly informed about the progress of the investigation.
Presidential candidate, leader of union for "National Self-Determination" Paruyr Hayrikyan was shot around 11:30 PM, January 31 in Tpagrichner Street, Kentron district of Yerevan. Hayrikyan got a gunshot wound to shoulders' area and has already been operated on in "St. Grigor Lusavorich" medical center.
Criminal case under article 34-305 of Armenian Criminal Code has been already initiated over the assassination attempt against presidential candidate Paruyr Hayrikyan. Preliminary investigation of the criminal case is implemented by joint investigation group of National Security Service and Armenian Police, led by head of the investigation department of NSS, Colonel Mnatsakan Marukyan.