ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը Օբամային կոչ է արել մինչեւ ապրիլի 24-ը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ հայ դատի հանձնախումբը շնորհավորել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային երկրորդ անգամ նախագահ ընտրվելու եւ երդմնակալության արարողության կապակցությամբ` կոչ անելով նրան վերանայել ` Հայոց ցեղասպանության հետ կապված իր դիրքորոշումը:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ԱՄՆ նախագահին հղված նամակում մասնավորապես ասվում է. «Մենք շնորհավորում ենք Ձեզ` երկրորդ անգամ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ, եւ ԱՄՆ-ում ապրող երկու միլիոն հայերի անունից ցանկանում ենք տեղեկացնել Ձեր վարչակազմի հետ աշխատելու, ԱՄՆ քաղաքականության սկզբունքներին ու առաջնահերթություններին օժանդակելու` մեր շահագրգռության մասին»:
ԱՄՆ հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Քեն Խաչիկյանն ընդգծել է հանձնախմբի ղեկավարության Օբամայի հետ հանդիպման անհրաժեշտությունը, որի ժամանակ նրանց հնարավորություն կտրվի իմանալ նախագահի քաղաքական սկզբունքների եւ առաջնահերությունների, ինչպես նաեւ միմյանց հետ հետագա համագործակցության հեռանկարների մասին:
Ավելի վաղ, Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը էլեկտրոնային փոստի միջոցով քարոզարշավ է սկսել, որով Օբամայից պահանջում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը` հիշեցնելով նրան Սենատում եղած տարիներին Հայոց ցեղասպանության պատմական ճշմարտությունն անընդհատ պնդելու հանգամանքը: Փոստային առցանց նամակում ասվում է. «Հայաստանը եւ ամբողջ աշխարհն այսօր ապահովագրված չեն վտանգներից, ինչը Հայոց ցեղասպանությունն իրականացնող երկրի անպատժելիության արդյունքն է»: Նամակում կոչ է արվում ԱՄՆ նախագահին մինչեւ ապրիլի 24-ը հարգել խոստումն ու ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը եւ ԱՄՆ-ն տանել մարդասիրության ու մարդու իրավունքների պաշտպանության ճիշտ ճանապարհով:

Комиссия Ай Дата США призвала Обаму до 24 апреля признать Геноцид армян
Комиссия Ай Дата США поздравила президента Барака Обаму с избранием его президентом США на второй срок и с инаугурацией, призвав его пересмотреть свою позицию по вопросу геноцида армян. Как передает Арменпресс, в письме к президенту США, в частности, говорится: «Мы поздравляем Вас с избранием президентом страны на второй срок и от имени проживающих в США двух миллионов армян хотим известить Вас о нашей заинтересованности в сотрудничестве с Вашей администрацией, в содействии принципам и приоритетам политики США».
Председатель комиссии Ай Дата Кен Хачикян подчеркнул необходимость встречи руководства комиссии с Обамой, во время которой им представится возможность узнать о политических принципах и приоритетах президента, а также о перспективах дальнейшего совместного сотрудничества.
Ранее комиссия Ай Дата через электронную почту начала пропагандистскую кампанию, в которой требует от президента Обамы признания факта геноцида армян – напомнив ему о настоятельных и постоянных упоминаниях исторической правды о геноциде в Сенате США. В электронном письме говорится: «Армения и весь мир сегодня не застрахованы от новых угроз – результата безнаказанности страны, совершившей геноцид армян». В письме содержится призыв к президенту – сдержать свое обещание и до 24 апреля признать факт геноцида армян и повести США по правильному пути гуманизма и защиты прав человека.