ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը Օբամային կոչ է արել մինչեւ ապրիլի 24-ը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ հայ դատի հանձնախումբը շնորհավորել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային երկրորդ անգամ նախագահ ընտրվելու եւ երդմնակալության արարողության կապակցությամբ` կոչ անելով նրան վերանայել ` Հայոց ցեղասպանության հետ կապված իր դիրքորոշումը:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ԱՄՆ նախագահին հղված նամակում մասնավորապես ասվում է. «Մենք շնորհավորում ենք Ձեզ` երկրորդ անգամ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ, եւ ԱՄՆ-ում ապրող երկու միլիոն հայերի անունից ցանկանում ենք տեղեկացնել Ձեր վարչակազմի հետ աշխատելու, ԱՄՆ քաղաքականության սկզբունքներին ու առաջնահերթություններին օժանդակելու` մեր շահագրգռության մասին»:
ԱՄՆ հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Քեն Խաչիկյանն ընդգծել է հանձնախմբի ղեկավարության Օբամայի հետ հանդիպման անհրաժեշտությունը, որի ժամանակ նրանց հնարավորություն կտրվի իմանալ նախագահի քաղաքական սկզբունքների եւ առաջնահերությունների, ինչպես նաեւ միմյանց հետ հետագա համագործակցության հեռանկարների մասին:
Ավելի վաղ, Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը էլեկտրոնային փոստի միջոցով քարոզարշավ է սկսել, որով Օբամայից պահանջում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը` հիշեցնելով նրան Սենատում եղած տարիներին Հայոց ցեղասպանության պատմական ճշմարտությունն անընդհատ պնդելու հանգամանքը: Փոստային առցանց նամակում ասվում է. «Հայաստանը եւ ամբողջ աշխարհն այսօր ապահովագրված չեն վտանգներից, ինչը Հայոց ցեղասպանությունն իրականացնող երկրի անպատժելիության արդյունքն է»: Նամակում կոչ է արվում ԱՄՆ նախագահին մինչեւ ապրիլի 24-ը հարգել խոստումն ու ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը եւ ԱՄՆ-ն տանել մարդասիրության ու մարդու իրավունքների պաշտպանության ճիշտ ճանապարհով:

YEREVAN, JANUARY 19, ARMENPRESS: The Armenian National Committee of America (ANCA) today, in its congratulations message on the occasion of Barack Obama's second inauguration, called upon the President to "reset" his relationship with Armenian Americans with a pre-April 24th policy-level meeting with the community's broad-based leadership.
Armenpress reports, it is mainly noted in the message “We are writing to congratulate you on your reelection as President of the United States, to welcome your inauguration, and, on behalf of our nation’s two million Americans of Armenian heritage, to reaffirm our interest in working with your Administration to align U.S. policy with the principles and priorities that you brought to the White House,” began the letter to the President. ANCA Chairman Ken Hachikian went on to cite the importance of a community leadership meeting with the President, which would “provide a first opportunity for our leadership to hear from you personally about your perspectives and policies, and to explore areas of future cooperation.”
Earlier today, the ANCA also launched a community webmail campaign asking President Obama, quite simply, “when will you honor your pledge to recognize the Armenian Genocide?” Reminding the President of his strong record of affirming the historical truth regarding the Armenian Genocide during his years in the Senate, the online campaign notes, “Armenia and the entire world are less safe today as a result of the terrible precedent of a genocide committed with impunity.” It goes on to state that “there is still time, as early as this coming April 24th, to honor your commitment and put America on the right side of this fundamental issue of humanity and human rights.”