Սերժ Սարգսյանը մասնակցեց «Ծաղկաձոր Մարիոթ» հյուրանոցի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցեց «Ծաղկաձոր Մարիոթ» հյուրանոցի բացմանը դեկտեմբերի 22-ին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` «Ծաղկաձոր Մարիոթ» հյուրանոցի գլխավոր տնօրեն Սամվել Մանուկյանը նշեց, որ նորաբաց հյուրանոցը «ՀայՌուսԳազարտ» ՓԲԸ-ի եւ Marriot International ընկերության Luxury Hotels International management Company B.V. –ի միջեւ իրականացված համագործակցության արդյունքն է:
«Երկու հզոր կազմակերպությունների համագործակցության շնորհիվ ունենք մի կառույց, որը խիստ յուրահատուկ է տարածաշրջանում եւ, ինչու ոչ, նաեւ Արեւելյան Եվրոպայում, որովհետեւ ոչ մի լեռնադահուկային քաղաքում չկար «Մարիոթ» հյուրանոց. սա առաջինն է»,- ասաց Մանուկյանը: Նրա խոսքով` այն յուրահատուկ է նաեւ այն առումով, որ ունի նորագույն հակահրդեհային եւ շենքը կառավարելու համակարգեր, որոնք նախքան այս տեղադրված չէին ոչ մի այլ հյուրանոցային համալիրներում:
«Այն նախատեսված է գործարար շրջանակների, հանգստացողների համար: Համալրված է ամեն ինչով, ունի լողավազան, թենիսի կորտեր, ֆուտբոլի եւ բասկետբոլի դահլիճներ, երեք բար, մանկական խաղահրապարակ, մի խոսքով` հանգիստը վայելելու բոլոր միջոցները»,- ասաց գլխավոր տնօրենը: Նա հավաստիացրեց, որ «Ծաղկաձոր Մարիոթ» հյուրանոցը ոչ միայն չի զիջում երեւանյան «Մարիոթ» հյուրանոցային համալիրին, այլեւ գերազանցում է: Մանուկյանի տեղեկացմամբ` հյուրանոցի ներդրումների ծավալը կազմել է 32 մլն ԱՄՆ դոլար` վարկային միջոցների հաշվին: Հյուրանոցի շահագործումը եւս մեկ քայլ է Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտի կայուն զարգացումն ապահովելու եւ օտարերկրյա շուկաներում հայաստանյան զբոսաշրջային արդյունքները խթանելու համար:
«Հյուրանոցն ունի բավականին մատչելի շուկայական գներ»,- հավելեց Մանուկյանը:
«Ադիգազ» հանգստյան տան վերակառուցման ծրագրի շրջանակներում միջազգային չափանիշերին համապատասխան հյուրանոցային համալիր կառուցելու որոշման արդյունքում 2011 թվականի ապրիլի 13-ին «ՀայՌուսգազարտ» ՓԲԸ եւ Marriot International ընկերության Luxury Hotels International management Company B.V. –ի միջեւ կնքվել էր «Մտադրությունների մասին հուշագիր»: 2012 թվականի հուլիսի 3-ին կնքված համաձայնագրով «Ադիգազ» հանգստյան տան կառավարումն անցել է MARRIOTT ընկերությանը, իսկ համալիրը կրում է Ttaghkadzor Marriott Hotel անվանումը:
Կառույցի շինարարությունն ու ձեւավորունը իրականացվել է միջազգային ամենաբարձր չափանիշերին համապատասխան եւ հսկվել է համաշխարհային բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների կողմից: Հյուրանոցն ունի 100 հյուրանոցային սենյակ, համալիրում ընդգրկված են ծառայությունների եւ ժամանցի կազմակերպման ամենատարբեր առաջարկներ: Ttaghkadzor Marriott-ը զբաղեցնում է 2, 9 հազար քմ: Այն ունի 205 աշխատակից, որոնք հիմնականում Հրազդան քաղաքի բնակիչներ են:

Серж Саргсян принял участие в церемонии открытия отеля Ttaghkadzor Marriott
Президент Армении Серж Саргсян 22 декабря принял участие в церемонии открытия отеля «Цахкадзор Мариотт». Как передает Арменпресс, генеральный директор «Цахкадзор Мариотт» Самвел Манукян отметил, что отель – это результат сотрудничества ЗАО «АрмРосгазпром» и Luxury Hotels International management Company B.V. компании Marriot International.
«В результате сотрудничества двух крупных компаний мы имеем структуру, исключительную для региона и, почему нет, для Восточной Европы, поскольку ни в одном горнолыжном городе не было отеля Marriot, мы первые», - сказал Манукян. По его словам, он эксклюзивен и тем, что оснащен новейшими системами - противопожарной и управления зданием. Таких систем также не было ни в одном гостиничном комплексе.
«Он предназначен для деловых кругов, для отдыхающих. Оснащен всем необходимым, здесь есть бассейн, теннисные корты, футбольный и баскетбольный залы, три бара, детская площадка – словом, все для полноценного отдыха», сказал гендиректор. Он заверил, что отель «Цахкадзор Marriot» не только ни в чем не уступает ереванскому гостиничному комплексу Marriot, но даже превосходит. По его словам, инвестиции составили 32млндолларов США за счет кредитных средств. Эксплуатация отеля – еще один шаг к обеспечению стабильного развития туризма в Армении и продвижению армянского туризма на мировом рынке.
«В отеле достаточно доступные рыночные цены», - отметил Манукян.
В рамках программы реконструкции дома отдыха «Адигаз», в результате решения о строительстве гостиничного комплекса в соответствии с мировыми стандартами 13 апреля 2011г. между ЗАО «АрмРосгазпром» и Luxury Hotels International management Company B.V. компании Marriot International был заключен «Меморандум о намерении». Согласно заключенному 3 июля 2012г. соглашению, руководство домом отдыха «Адигаз» перешло компании Marriot, а комплекс носит название Ttaghkadzor Marriott Hotel.
Строительство и дизайн отеля произведены в соответствии с самыми высокими мировыми стандартами, что контролировали специалисты высокой международной квалификации. В отеле 100 номеров. Предлагаются самые разные услуги по организации досуга. Площадь Ttaghkadzor Marriott Hotel составляет 2,9 тыс. кв.м. Штат – 205 сотрудников, в основном жители города Раздан.