Լեւոն Արոնյանը հայ շախմատիստուհիներին խորհուրդ է տալիս աշխարհի առաջնությանը զգոն լինել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շախմատի կանանց առաջնության յուրաքանչյուր խաղին հայ շախմատիստուհիները պետք է սառնասրտորեն մոտենան: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց շախմատի համաշխարհային օլիմպիադային եռակի չեմպիոն, ՖԻԴԵ-ի վարկանիշով աշխարհի երկրորդ լավագույն շախմատիստ Լեւոն Արոնյանն այս տարի կանանց աշխարհի առաջնությունն անցկացվում է «նոկաուտ» մրցակարգով, հետեւաբար` մեր աղջիկները պետք զգոն մնան ամբողջ խաղի ընթացքում:«Սովորաբար նմանատիպ մրցաշարերին մենք պատրաստվում ենք ամենայն լրջությամբ: Յուրաքանչյուր խաղ եզրափակիչին հավասար պարտիա կլինի: Աղջիկներին խորհուրդ կտամ միայն սառնասրտորեն մոտենան իրենց մրցակիցներին»,-ասաց Արոնյանը:
Շախմատի կանանց աշխարհի առաջնությանը Հայաստանը կներկայացնեն գրոսմայստերներ Էլինա Դանիելյանը եւ Լիլիթ Մկրտչյանը:Ռուսաստանի Խանտի Մայնսիսկ քաղաքում նոյեմբերի 10-ից դեկտեմբերի 2-ը անցկացվելիք մրցաշարին կմասնակցեն 64 շախմատիստուհիներ 33 երկրներից: Մրցաշարի մրցանակային ֆոնդը 450 հազար ԱՄՆ դոլար է:
Չեմպիոնական տիտղոսի համար կպայքարեն աշխարհի չեմպիոնները, ՖԻԴԵ-ի վարկանիշային աղյուսակի առաջատարները, շախմատի ֆեդերացիաների նախագահների առաջարկած թեկնածուներն ու մայրցամաքային եւ տարածաշրջանային մրցումներում աչքի ընկած մարզուհիները:

Левон Аронян советует армянским шахматисткам сохранять хладнокровие и концентрацию внимания на Первенстве мира
К каждой игре в рамках первенства мира армянские шахматистки должны подходить хладнокровно. Как сказал в беседе с Арменпресс трехкратный чемпион Всемирной шахматной олимпиады, занимающий второе место в рейтинговом списке лучших шахматистов мира ФИДЕ Левон Аронян, в этом году женское первенство мира проводится в режиме «нокаут», а, следовательно, наши девушки должны концентрировать свое внимание на протяжении всей игры..
«Обычно к подобным турнирам мы готовимся со всей серьезностью. Ведь каждая игра будет равноценна финальной партии. Я бы посоветовал девушкам хладнокровно относиться к своим противникам», - сказал Аронян
На женском первенстве мира Армению будут представлять Элина Даниелян и Лилит Мкртчян. В предстоящем в российском Ханты-Мансийске с 10 ноября по 2 декабря турнире примут участие 44 шахматистки из 33 стран Призовой фонд турнира – 450 тысяч долларов США.
За титул чемпиона будут бороться чемпионы мира, лидеры рейтинговой таблицы ФИДЕ, предложенные председателями федераций по шахматам кандидаты и шахматистки, успешно выступавшие на международных и региональных турнирах.